Sorulara Dön
-1
Astronomi & Kozmoloji

Eğer bir şekilde ay dünya'ya çarpacak olursa dünyanın kütle çekim kuvveti teorik olarak 11.43m/s2 olur mu?

Dünyanın şu anki kütle çekim kuvveti 9.81m/s2, ayın kütle çekimi 1.62m/s2 eğer bir şekilde ay dünyaya çarpacak olursa dünyanın kütle çekim kuvveti teorik olarak 11.43m/s2 olur mu (etrafa saçılan parçaları saymazsak)?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Tümüyle kavramsal bir karaşanın ortasındasınız ne yazık ki. Elimden geldiğince açıklamaya çalışayım... Öncelikle 9,81 m/s2 olan Dünya'nın eçkim kuvveti değil, çekim ivmesi. Yani yeryüzüne yakın bir cismin kütlesini o ivmeyle çarparsanız, etki eden çekim kuvvetini bulursunuz. Ancak bu ivme, yeryüzünden uzaklaştıkça azalır. Aynı şey Ay için de geçerli. 1,62 m/s2 Ay'ın kütle çekim ivmesidir, kuveti değil. O da Ay'ın yüzeyine yakın cisimler için kütle x ivme şeklinde çekim kuvveti bulunur. Bunlar ile sözünü ettiğiniz şey çok farklı. Şöyle:

Kütle çekim kuvvetine F dersek, çekim ivmesine de g deriz.

F = m.g olur.

Aynı zamanda, F = m (G.Mdünya / Rdünya2) olarak hesaplanır. Burada G evrensel çekim sabiti dediğimiz bir sabit.

Yani, g = (G.Mdünya / Rdünya2) olur. Aynı formülü, Dünya yerine Ay'ın kütlesi ve yarıçapı yazılarak da Ay için bulunabilir.

Dünya'nın kütlesi, 5,97x1024 kg'dır. Ay'ın kütlesi ise 7,34x1022 kg'dır. Dünya'nın yarıçapı 6371 km'dir. Ay'ın yarıçapı ise 1737,1 km'dir. Yani hesaplarda yalnızca kütle değil, yarıçap da kullanılır. Hem de karesiyle ters orantılı olarak.

Siz Dünya ve Ay'ı birleştirirseniz. Kütlelerini belki doğrudan toplayabilirsiniz ama yarıçaplar için aynısını yapamazsınız. Yani ikisinin yeniden küresel bir şekil oluşturacak biçimde birleştirğini düşünürsek, yeni gezegenin kütlesi ikisinin kütlesinin toplamıdır ama yarıçapı farklı olur. Dünya'nın ve Ay'ın yoğunlukları çok farklı. Yeni gezegenin yarıçapını hesaplarsanız, buradan yola çıkarak yeni çekim ivmesini hesaplayabilirsiniz.

0
Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın