Puan Ver
1
Puan Ver

Kütle çekim mi, uzay zaman bükülmesi mi?

Bilimsel hesaplamalarda kütle çekim teorisi mi kullanıyor yoksa uzay-zaman bükülmesi mi kullanıyor. Yoksa ben mi bir şeyleri eksik ya da yanlış anlamışım?

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap
Yaşadığımız evrenle ilgili bildiğimiz hemen her şey, Alman bilim insanı Albert Einstein'ın 1905-1915 yıllarında geliştirdiği Genel Görelilik Kuramı ile değişti. Albert Einstein, kendi dönemine kadar fizik dünyasını domine eden Isaac Newton'un kütle çekim kuramını geliştirerek , zamanı da bir boyut olarak devreye soktu ve uzay-zaman kavramını ortaya çıkardı. Gezegenlerin yörüngede kalmasından kara deliklere, hatta her gün kullandığımız navigasyon cihazlarına kadar etki eden bu teoriyi anlayabilmek ve anlatabilmekse oldukça güç. Newton'a göre net kütle çekimi, nesnelerin kütlesi ile oluşan ve birbirlerini çekmesini sağlayanbir güçtü. Buna göre ağır nesneler birbirini çekiyordu. Albert Einstein bunun böyle olmadığını, uzay zamanı bir kumaşa benzetti. Güneş sisteminin en ağır gezegeni (yıldızı) Güneş olduğu için uzay zamanı ( kumaş) büküyor. Diğer gezegenlerde o bükülmenin içinde güneş'in etrafında dönüyor. Kütle çekimi aslında böyle açıklayabiliriz. Yani sorunuzun cevabı, uzay zaman bükülmesi kullanılıyor
Favorilerime Ekle
2
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Günümüzde bilim insanları dilenciler gibi görülmektedir. Ellerindeki teneke kutular, devletin fon ajanslarına ısrarla doğrultulmuştur.”
J. Doyne Farmer
Geri Bildirim Gönder