Sorulara Dön
1
Sahtebilim & Şüphecilik

Kurban kesimi sırasında hayvanların beta endorfin salgısı sayesinde acı çekmedigi doğru mu ?

Yoksa kurban kesimini bilimsel bir dayanağa oturtmaya çalışmak için ortaya atılmış bir yalan mı

2
Anonim 1
211 görüntülenme
Hatırla (1)
Takip (1)
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

İddiayı öne süren kişilerin kanıtlaması gerek. Türkiye'deki eğitim sistemi göz önünde bulundurulunca üniversite sayfası haberi kanıt değildir. Aynı üniversitenin "uluslararası sahtebilim destek kongresi" yaptığı yani evrim karşıtı kongre yaptığını da ufak bir araştırma ile görebiliyoruz. Ayrıca söz konusu üniversite sitesi haberinde hiçbir uluslararası saygın akademik dergide yayınlanmış akademik makale kaynağı bulunmuyor.

Bu akademik makalesi bile olmayan deney, çift kör bir şekilde yapılmış bir kontrollü deney midir? Bağımsız bir kurul tarafından denetlenmiş midir? Kurbanlık hayvanlar ve kurbanı kesenler "bağımsız" denetçilerden oluşan kurul tarafından mı seçilmiştir? Sonuçlar farklı ve bağımsız akademisyenler tarafından kaydedilmekte midir? Veriler, uluslararası saygın bir akademik dergide hakem kontrolünde olacak şekilde yayınlanmış mıdır? Haberde hakem kontrolü diyor ama uluslararası saygın bir akademik dergide yayınlanmış makale bile yok. Söz konusu nedensellik ortaya koyulmış mudur? Hayır. Söz konusu iddia sadece birkaç haber yazısından ibarettir, hiçbir bilimsel değeri bulunmamaktadır.

287 görüntülenme
3
Paylaş
3

Kaynaklar

  • A. B. Acar. Skeptikler Kılavuzu: Şüpheciler İçin Kısa Bir Rehber. (21 Aralık 2013). Alındığı Tarih: 22 Temmuz 2021. Alındığı Yer: Evrim Ağacı doi: 10.47023/ea.bilim.1797. | Arşiv Bağlantısı

"acı çekmiyor" demek biraz magazinel olmuş. Uluslararası bir kongrede sunacaklarını taahhüt etmişler, uluslararası bir yayın yaparlar ve tartışma oluşturursa o zaman anlamlı olur, yayında da "stresi azaltıyor/düşürüyor" şeklinde bir ifade kullanacaklardır tahmin ediyorum.

Hayvan kesiminde kesim öncesi transport, bayıltarak veya bayıltmadan kesim, bayıltılacak ise hangi metod (elektrik, gaz, mikrodalga, mekanik bayıltma vs..), bayıltmanın kanatmaya etkisi gibi konular uzun zamandır tartışılıp çalışılıyor. ABD'de bayıltmada elektrik tercih edilirken AB mekanik bayıltmayı hayvan refahı açısından uygun buluyor. Islami yöntemlerde bayıltma tercih edilmiyor ve bunun kanatmayı kolaylaştırıp acıyı düşürdüğü savunuluyor.

Kurbanlık koyunlar kesim yerine son anda değil daha önce getirilip alıştırıldıkları ve kesimden önce aç bırakılmadıkları için endüstriyel hayvancılık pratiklerine göre daha az stres yaşıyor olabilirler. Linkte bu konuda bir derleme de bulabilirsiniz.

Deli dana yani Bovine Spongiform Encepalopathy (BSE) ise prion proteinlerinden kaynaklanan bir hastalık, kesimle bağlantı kurmak güç.

117 görüntülenme
2
Paylaş
2

Kaynaklar

  • A. A. Fouad. Helal Kesim Ile Kesimhane Kesimi Karşılaştırması. (05 Temmuz 2019). Alındığı Tarih: 22 Temmuz 2021. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et