Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anonim
Anonim Üye
3

Kurban kesimi sırasında hayvanların beta endorfin salgısı sayesinde acı çekmedigi doğru mu ?

Yoksa kurban kesimini bilimsel bir dayanağa oturtmaya çalışmak için ortaya atılmış bir yalan mı
8,468 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Ufuk Derin
Skeptik

İddiayı öne süren kişilerin kanıtlaması gerek. Türkiye'deki eğitim sistemi göz önünde bulundurulunca üniversite sayfası haberi kanıt değildir. Aynı üniversitenin "uluslararası sahtebilim destek kongresi" yaptığı yani evrim karşıtı kongre yaptığını da ufak bir araştırma ile görebiliyoruz. Ayrıca söz konusu üniversite sitesi haberinde hiçbir uluslararası saygın akademik dergide yayınlanmış akademik makale kaynağı bulunmuyor.

Bu akademik makalesi bile olmayan deney, çift kör bir şekilde yapılmış bir kontrollü deney midir? Bağımsız bir kurul tarafından denetlenmiş midir? Kurbanlık hayvanlar ve kurbanı kesenler "bağımsız" denetçilerden oluşan kurul tarafından mı seçilmiştir? Sonuçlar farklı ve bağımsız akademisyenler tarafından kaydedilmekte midir? Veriler, uluslararası saygın bir akademik dergide hakem kontrolünde olacak şekilde yayınlanmış mıdır? Haberde hakem kontrolü diyor ama uluslararası saygın bir akademik dergide yayınlanmış makale bile yok. Söz konusu nedensellik ortaya koyulmış mudur? Hayır. Söz konusu iddia sadece birkaç haber yazısından ibarettir, hiçbir bilimsel değeri bulunmamaktadır.

Tüm Reklamları Kapat

585 görüntülenme

Kaynaklar

 1. A. B. Acar. Skeptikler Kılavuzu: Şüpheciler İçin Kısa Bir Rehber. (21 Aralık 2013). Alındığı Tarih: 22 Temmuz 2021. Alındığı Yer: Evrim Ağacı doi: 10.47023/ea.bilim.1797. | Arşiv Bağlantısı
7
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Merve Arıcıbaşı
PhD Veterinary Sciences

"acı çekmiyor" demek biraz magazinel olmuş. Uluslararası bir kongrede sunacaklarını taahhüt etmişler, uluslararası bir yayın yaparlar ve tartışma oluşturursa o zaman anlamlı olur, yayında da "stresi azaltıyor/düşürüyor" şeklinde bir ifade kullanacaklardır tahmin ediyorum.

Hayvan kesiminde kesim öncesi transport, bayıltarak veya bayıltmadan kesim, bayıltılacak ise hangi metod (elektrik, gaz, mikrodalga, mekanik bayıltma vs..), bayıltmanın kanatmaya etkisi gibi konular uzun zamandır tartışılıp çalışılıyor. ABD'de bayıltmada elektrik tercih edilirken AB mekanik bayıltmayı hayvan refahı açısından uygun buluyor. Islami yöntemlerde bayıltma tercih edilmiyor ve bunun kanatmayı kolaylaştırıp acıyı düşürdüğü savunuluyor.

Tüm Reklamları Kapat

Kurbanlık koyunlar kesim yerine son anda değil daha önce getirilip alıştırıldıkları ve kesimden önce aç bırakılmadıkları için endüstriyel hayvancılık pratiklerine göre daha az stres yaşıyor olabilirler. Linkte bu konuda bir derleme de bulabilirsiniz.

Deli dana yani Bovine Spongiform Encepalopathy (BSE) ise prion proteinlerinden kaynaklanan bir hastalık, kesimle bağlantı kurmak güç.

349 görüntülenme

Kaynaklar

 1. A. A. Fouad. Helal Kesim Ile Kesimhane Kesimi Karşılaştırması. (5 Temmuz 2019). Alındığı Tarih: 22 Temmuz 2021. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Süper Askerler: İnsanlar, Diğer Maymunlar ile Çiftleşebilir mi?
Süper Askerler: İnsanlar, Diğer Maymunlar ile Çiftleşebilir mi?
Kargalar 200 Yıl Yaşıyor Olabilir mi?
Kargalar 200 Yıl Yaşıyor Olabilir mi?
Piyango Nasıl Kazanılır? (GARANTİLİ)
Piyango Nasıl Kazanılır? (GARANTİLİ)
Kendi Kendine Konuşanlar Deli mi?
Kendi Kendine Konuşanlar Deli mi?
Zaman Oku: Zamanın İleri Aktığını Nereden Biliyoruz?
Zaman Oku: Zamanın İleri Aktığını Nereden Biliyoruz?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close