Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
0

Kültür nasıl evrimleşmiş tir?

442 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Egemen Sak
Egemen Sak
37K UP
Sosyal Bilgiler Öğretmeni

Kültür değimiz kavramın aslında en basit tanımı, toplumların yaşadığı coğrafya ve iklimine adaptasyonu sonucu oluşmuş ayrıca toplumu bu bölge ve iklimde hayatta kalmasını sağlayacak basit, temel ve dogtamit kurallar bütünüdür.

Benzer coğrafi koşullar ve iklimlerde benzer kültürler ortaya çıkar. Örneğin, soğuk ve sert bir coğrafyada insanlar da katı, disiplinli, sert ve daha duygusuz olurlar. Örneğin Eski Türkler ve Moğolların bu kadar iyi ve disiplinli hatta tabiri caizse gaddar olmalarının nedeni soğuk iklim ve zorlu coğrafi koşullar.

Tüm Reklamları Kapat

Hemen herkes Almanlarım disiplinli bir halk olduğunun farkındadır. Bu konudaki tek etmen iyi eğitim ve gelişmiş devlet olması değildir. Almanlar iyi eğitimleri yok iken de disiplinli idi. Çünkü kültürleri böyle. Adamların aksini yaşayabilcek bir iklimleri yok. Uyuşuk olurlarsa soğuktan ölürler. Ama akdeniz iklimindeki her toplum daha bireysel ve sakin, sıcak kanlı ve samimidir. Çünkü adam sokakta yatsa dair ölmez. İklim sıcaktır çünkü.

Özellikle soğuk iklimde yaşayanların ve yaşamış toplumların özelliklerinden biri de ordu-millet anlayışıdır. Almanlar, Ruslar, Türkler bu özellikteki bazı toplumlardır. Çünkü her an hayatla mücadele eden toplum, beşeri unsurlarla da rahatlıkla mücadele eder. İtalyan ve Yunanlar da bunu göremezsiniz. Normaldir de. Türkiye de bile hala, doğudaki topluluklar güney ve batıdakilere göre daha toplulukçudurlar. Bireysellik yoktur ve kabul edilmez. Ege de böyle birşey daha azdır hatta yoktur. Nedeni yine iklim ve zorlu coğrafi koşullar.

Tüm Reklamları Kapat

Peki evrimleşme nasıl oluyor ? Evrimleşme kültürde 2 şekilde oluyor. Ya toplum, Türkler gibi zorlu şartlardan daha rahat şartlara geçiyor. Ve yeni geldiği coğrafyadaki kültürden etkilenmek zorunda kalıyor ve sentez bir kültür oluşturuyor tıpkı şuanki anadolu insanı gibi. Hem sıcak kanlı hem de ordu-millet anlaşıyı birleşiyor. Bu sadece göç etme gibi düşünülmesin, iklimlerin değişmesi de bu kategoridedir.

Ya da sizin coğrafyanıza başka bir toplum gelecek ve iç içe yaşamanızdan siz o kültürden etkileneceksiniz. Bunun örneği de Fars ve arap kültürü. Türkler gelince bölgeye onlardan etkilendiler.

Burda 3. İhtimal olarak din değiştirme diyenler çıkabilir, hayır öyle bir ihtimal yok. Din değişikliği sosyolojik bozukluktan ortaya çıkar. Olaya objektif bakalım. Herkesin dini herkes için en doğrusudur her zaman. Şu an müslümanları Hristiyanlığa davet etsen kimse gelmez. Eski Türkler de gelmedi. Başka şartlar gerekti. Ayrıca kültür, dinden daha güçlü ve serttir. Kültür, dini büker. Bunu hala görürüz. Türk paganizminde olan gelenekler hala devam eder. Türbe yapma ve ziyareti, kut inancı ve devlete bağlılık,çaput bağlama, nevruz, adak adama, 7 si 40 ı senesi vs gibi şeyler paganzimin getirisidir. İslamiyette hoş görülmemesine rağmen hala devam eder. İnatla. Kutsallık bağlanarak.

Ancak günümüzde bir istisnai seçenek çıktı. Teknoloji. Çok hızlı şekilde oluşan ve çabuk tükenen popüler kültür ve hızlı haberleşme ayrıca tüm dünya ile aynı anda haberleşme kültürleri bunalıma soktu. Tüm kültürleri hem de. Artık çok ulusluçocuklar doğuyor. Abi ile kardeş arasında nesil farkı kültür farkı var. Çocuk kore kültürüne özenebiliyor mesela evinden. Böyle şeyler kültür gibi sert normları bunalıma sokar. Acil tedbir alınması şarttır. Aksi halde anomi kaçınılmaz olur

Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
1
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
  • Paylaş
Ali Sert
Ali Sert
60K UP
Düşünür çok Düşünür

Kanımca evrimin ön gördüğü birçok argüman kültür ve dil açısından geçerlidir. İnsanla ortak atalardan gelmeleri sonucu her kabilede/millette aynı olan bazı kültür özellikleri yine bazı benzer ya da ortak kelimeler ilk atalardan gelen ilk keşiflerin kazanılan ilk kültürel alışkanlıkların göstergesidir. Sonrasında insan yeryüzüne dağıldıkça diller ve kültürler farklılaşmaya her kabile/millet kendi kültürünü ve dilini geliştirmeye başlamıştır. Kültürün gelişiminde dinin yerini unutmamak gerekir. Dini inanışlar ve ritüeller insanların kültürel hayatının odak noktası konumundadır. Aynı zamanda giyim kuşam, günlük hayattaki alet edevat, yani hayata dair her bir eşya kültürün bir parçası olmuştur. Hayatın önemli olayları, doğum, ölüm, düğün vs hep milletlerin kültürlerinin birer parçası iken müzik, dans, yemek, tarım, hayvancılık, üretim, tüketim gibi her olgu da aynıdır.

Ticaret ve bilim/teknik geliştikçe insanlar, milletler, devletler birbirleriyle daha çok iletişime geçtikçe ve göçlerin de etkisiyle kültürler birbirleriyle etkileşime geçmeye ve kaynaşmaya başlamıştır. Dünyada ayrı ayrı kültürler, milletler, diller, inançlar varken bunlar için rahatlıkla savaşan insanoğlundan artık birbirleriyle iletişime geçen, empati kurabilen, kendi gibi olmayanla rahatlıkla oturup konuşabilen medeni insanoğluna evrimleşiyoruz. Bence en önemli evrimsel gelişimimiz kavga etmeden anlaşabilme güdüsü evrimleştirmektir. Kısacası: ''Hayvanlar koklaşa koklaşa, insanlar konuşa konuşa anlaşır''.

Tüm Reklamları Kapat

2
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
  • Paylaş
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Kırmızı Gören Boğalar Neden Sinirleniyor?
Kırmızı Gören Boğalar Neden Sinirleniyor?
Spiderman Gerçek Olabilir mi?
Spiderman Gerçek Olabilir mi?
Bilmeden Sahip Olabileceğiniz 10 Anormal Özellik!
Bilmeden Sahip Olabileceğiniz 10 Anormal Özellik!
Batarya Gizemi: Modern Piller Nasıl Çalışıyor ve Neden Bu Kadar Az Gidiyor?
Batarya Gizemi: Modern Piller Nasıl Çalışıyor ve Neden Bu Kadar Az Gidiyor?
Gizemli
Gizemli "Benford Yasası", Seçim Hilelerini İspatlamakta Nasıl Kullanılır?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close