Puan Ver
0
Puan Ver

Kuantum ve görelilik birlikte ele alındığında sonuç nedne anlamsız çıkıyor, alttaki açıklamaya göre?

Kütle çekimi ile ilgili bir sürecin olasılığının hesaplanmasında; kuantum ve göreliliği birlikte kullandığımızda sonuç % sonsuz, yani anlamsız oluyor.

1
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
1 Cevap

Kütleçekimin varsayımsal taşıyıcısı olan gravitonlara geçmeden önce iki elektronun birbiriyle etkileşimine bir bakalım. 2 elektron aynı yüklü olduğu için birbirini itecektir. Bu etkileşim elektronmanyetik etkileşimdir çünkü işin içine manyetizma girmekte. Elektromanyetik etkileşimin taşıyıcısı fotonlardır. Etkileşim sırasında 2 elektron arasında sonsuz sayıda foton oluşur. Fotonlar elektron ve pozitrona dönüşür ve kuantum dalgalanmaları adı verilen süreçle birbirlerini yok eder.Feynman diyagramında bunu görebilirsin. Bu süreç ortamda hiç elektron olmasada gerçekleşir çünkü kuantum alan teorisine göre her parçacığın kendi sınıfına ait bir alanı vardır. Bu alanda parçacık hiç bulunmasa bile sözünü ettiğim kuantum dalgalanmaları var olmaya devam eder. Buna vakum dalgalanmaları adı verilir. Eğer bu durum varsayımsal parçacıklar olan gravitonlar için geçerli olsaydı uzayın her yerinde sonsuz tane graviton oluşup birbirini yok ederdi ki bu da uzay zamanın sonsuz bir kütleye maruz kalıp sonsuz miktarda içe çökmesi anlamına gelir. Eğer bu meydana gelseydi şu an sözünü ettiğimiz hiçbir madde ortaya çıkamaz hepsi yok olurdu. Burada anlattığım kuantum kütleçekimin sadece bir sorunudur. Daha detaylı öğrenmek isterseniz Christophe Galfard'ın Evren Avucunda kitabının Kuantum Sonsuzluklar bölümüne özellikle de bu bölümün içindeki 264. sayfaya bakabilirsin.

Teşekkür
3

Kaynaklar

  1. Evren Avucunda Christophe Galfard Kitabın pdf sini buradan indirip okuyabilirsin. Konu ile alakalı türkçe açıklayıcı güzel bir metin bulamadım.
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Uyduların, gezegenlerin, güneşlerin ve evrenin, hatta evren sistemlerinin yasalarla yönetilmesini anlayabiliyoruz; ancak ufacık bir böceğin özel bir şekilde yaratılması gerektiğine inanıyoruz.”
Charles Darwin
Geri Bildirim Gönder