Sorulara Dön
0
Fizik & Kuantum

Kuantum biz onu araştırdığımız ve açıklamaya çalıştığımız için mi var? Yoksa onun varlığı sayesinde mi, onun varlığını araştırabiliyoruz?

Kuantum anlaşılması en güç ve en karmaşık konulardan birisi. Geleceğin ise temel konusu. Fakat bu kadar kompleks bir yapı biz onu araştırdığımız için mi var? Açıklamalarla gerçekliğini ortaya koymaya çalıştığımız için. Ya da kuantumun varlığı bizim varlık sebebimiz olabilir mi?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Doğaya ait ŞEYler-yapılar ve kanunlar zaten vardır. Biz gözlemleyebildiğimiz - deneyleyebildiğimiz kadarıyla tanımlarız. Kuantum fiziği, atom altı seviyede geçerli fizik olarak, bizim madde olarak bildiğimiz ŞEYler in alt yapıları ile ilgilenir. Biz onu açıklamaya çalıştığımız için var değil. O zaten var, ancak gözlem yeteneğimiz oranında biz farkına varıyor ve anlamaya çalışıyoruz. Bilim tabii ki felsefe ve fütüristik bakış açılarından beslenir, ancak araştırmalar deneye bağlı ilerlediği için, olmayan (varlığına ait bilimsel delil elde edilememiş) bir şeyi araştırmak gibi bir metod söz konusu değildir. Elektromanyetizma gibi yeterli deney-gözlem olmadan varlığı kanıtlanamaz olgularda bunu daha net görürüz. "uzaktan etki" anlamında kullanılan elektromanyetizma, sıradan bir gözlem için tam bir SİHİR olarak tanımlanabilirdi. Bilimsel yaklaşım ile analiz edilerek tanımlandığında mantıklı bir şekilde ele alınabilmekte.

Şu an için henüz tam olarak anlayabilmek için deney -gözlemlerimiz yeterli değil kuantum fiziğini açıklayabilmek için. Bu yüzden henüz biraz "sihirli" geliyor. Bir de madde düzeyinde, mikro alemi çalışmak gibi bir zorlu araştırma sahası olması açısından oradaki bizim alıştığımız işleyişten çok farklı olan alanı tanımlamaya çalışmak başlı başına tavşan deliğine düşmek gibi.

Bir zamanlar nasıl kütleçekim in ne olduğun bilmezken (biz bilmezken de o vardı) önce newton fiziği ile tanımlayıp anladığımızı sandık, sonradan Einstein in yenilikçi yaklaşımları ile uzayzaman dokusu etkisini görüp daha iyi tanımladık (nedeni hala bilinmiyor), kuantum fiziğini ve o işleyişin kurallarını da zamanla daha iyi anlayacağız.

108 görüntülenme
3
Teşekkür (1)
Paylaş
3

Kaynaklar

  • S. Bertaina. Experimental Protection Of Quantum Coherence By Using A Phase-Tunable Image Drive. (15 Aralık 2020). Alındığı Tarih: 15 Aralık 2020. Alındığı Yer: www.nature.com | Arşiv Bağlantısı
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın