Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
0

Konvansiyonel tarımda pestisit kalıntılarını önlemek amacıyla bir preparat hazırlanabilir mi?

Tarımda kullanılan kimyasalların gerek insan sağlığına gerek çevreye olan zararları günümüzde zehirsiz sofralar mottosunu doğurmuştur. Nitekim nüfus artışı ve insanlığın kaynakları hoyratça kullanması bu durumu olumsuz etkilemektedir. Tarımda kimyasal kullanımdan sonra herhangi bir kalıntı çözücü veya öncesinde önleyici preparat hazırlanabilir mi?
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
1 Cevap
Cevap
Görkem Öge
Görkem Öge
196K UP
Toprak Mühendisi

Sorunuzun içerisinde belirttiğiniz ön kabullerinizde bazı eksiklikler ve yanlış anlaşılmalar var.

Birincisi, "Tarımda kullanılan kimyasalların gerek insan sağlığına gerek çevreye olan zararları günümüzde zehirsiz sofralar mottosunu doğurmuştur." iddiası kendi içinde doğru ise de bu konuda yaşanan sorunlarla zerre ilgisi olmayan, tamamen yanlış bir kabul. Çamaşır suyu da insan sağlığına zararlı. Tek bir kişinin, "çamaşır suyu, zehirsiz evler mottosunu doğurmuştur" dediğini duyuyor muyuz? Hayır. Çünkü sayısız ürün insan sağlığına zararlı olduğu halde yoğun biçimde kullanılıyor. Buradaki sorun, tarım ilaçlarının insan sağlığına zararlı olması değil ki. Çünkü o ilaçlar, insan yesin/içsin diye üretilmiyor elbette. Çamaşır suyu gibi. Buradaki sorun, tek ama tek sorun, bu ilaçların, yanlış kullanılıyor olması. Sorun tarım ilaçlarında değil, sorun insanlarda. Tarımsal üretim yapan kişilerde. İlacın ne suçu var? Tüm ama tüm tarımsal ilaçlar ve gübreler, önerilen doz, zaman, biçim ve yöntemlerle kullanılsa ne insan sağlığına ne de çevreye hiç ama hiç zarar vermez. Ona göre üretiliyorlar. Ama onları kullananlar bu gerekliliklere uymuyorlar. Bir insan, yemek tabağını çamaşır suyuyla temizleyip yeterince durulamaz ise ne olacaksa tarım ilaçlarını doğru kullanmayınca başımıza gelen aynı şey. Sorun çamaşır suyunda değil, onu kullananda.

Bu Reklamı Kapat

İkincisi, "Nitekim nüfus artışı ve insanlığın kaynakları hoyratça kullanması bu durumu olumsuz etkilemektedir." söyleminiz de pek doğru değil. Nüfus artışı bu durumu etkilemiyor hatta pek az ilgisi var. Dediğim gibi sorun, kullanımda. Hatta yoğun tarımsal ilaç kullanımı, nüfus artışının mecburen ortaya çıkardığı bir durum. Mecburuz ilaç kullanmaya. Başka türlü bu kadar fazla gıda üretemez ve bu nüfusu besleyemeyiz.

Üçüncüsü, "Tarımda kimyasal kullanımdan sonra herhangi bir kalıntı çözücü veya öncesinde önleyici preparat hazırlanabilir mi?" sorunuz da hedef şaşırtan bir öneri. Çünkü 1- Çözücü uygulamalar zaten var ama bunlar mutfaklarda kullanılıyor. Sirke bile bu amaca hizmet eden doğal bir çözücü. Ama bunun tarımsal faaliyetlerle ilgisi yok. 2- Bazı kimyasallar gıdaların yüzeyinde değil içeriğinde bulunuyor. Çözücü kimyasallar bir işe yaramaz.

Bu Reklamı Kapat

Görüldüğü gibi bu konu, neredeyse baştan sonra yanlış anlaşılmalarla, kavram karmaşaları ile bezeli. Şu unutulmamalıdır ki tarımsal ilaçlar, gübreler, ileri tarım teknolojileri ne yazık ki çok ama çok haksız biçimde şeytanlaştırılıyor. Eski teknolojilerde bazı etken maddeler gerçekten zararlıydı ancak bunların üretilme sebebi de insan sağlığının umursanmaması değildi, bu konuda bilgi olmamasıydı. Tüm bu zararlı kimyasallar piyasadan kaldırıldı ve üretilmiyorlar. Mevcut kimyasalların hiç birinin insan sağlığına hiç bir zararı yok. Günümüz teknolojisi ile çok daha detaylı testler denemeler yapılıyor. Hepsi, doğaya ve insana zarar vermeyecek şekilde üretiliyor artık.

Ve sorunuzdaki şu detay, bu konuda ne kadar büyük bir yanılgı içinde olduğumuzu gösteriyor ki, sanki zaten her şekilde bu ilaçlar bizi zehirleyecek, buna yapacak bir şey yok, bari onları gıdalardan uzaklaştırmanın yolunu bulalım gibi bir çözüm önermişsiniz. Böyle bir şey tamamen gereksiz. Mesele doğru kullanmak. Yerinde kullanmak. Zamanında kullanmak. Dozunda kullanmak. Hollanda, Türkiye'dan daha yoğun tarım yapılan bir ülke. Tek bir Hollanda üretiminin, pestisit kalıntısı sebebi ile sınırda kaldığını duyan var mı? Yok. Çünkü doğru kullanıyorlar.

Ve şu unutulmamalıdır ki, yoğun tarımsal teknolojilere, ilaca, gübreye mec-bu-ruz, nokta. Hiç ama hiç bir çaremiz yok. Organik tarım, doğal tarım, doğal ürün vs. diye konuşup bunları savunan ve tarımsa kimyasallara karşı olan kişilerin tarımın ne olduğundan bile haberi yok. Lütfen o kişilere, tarım nedir diye sorun. Bilmezler. Çünkü tarım "bitkilerin ve hayvanların, biyolojik faaliyetlerinin, insanın yararına kullanılması ve YÖNLENDİRİLMESİ amacıyla yapılan çalışmaların tümü"dür. Tarım, başlı başına, kendi başına zaten doğanın yönlendirilmesi, insanın menfaatine kullanılması, biçimlendirilmesi, gerçeklikten, doğallıktan çıkarılmasıdır. Tarım dünyasına ait hiç ama hiç bir şey doğal falan olamaz. Tarım, doğanın tam tersidir. Hele hele günümüzde ulaşılan noktada, hiç bir tarımsal varlık, kendi başına bırakılsa hayatiyetini sürdüremez. Tarımsal ağaç ile orman, tarımsal hayvan ile doğal hayvan arasındaki en temel fark budur zaten. Tarımsal ağacı ya da hayvanı doğaya bırakın, yaşayamaz. Yaşasa da hiç verim vermez,. Doğal ağaç ve hayvan ise zaten kendi başına hayatta kalabilendir. O nedenle, yiyip içeceğimiz her şeyi biz üretmek, yönlendirmek, korumak, desteklemek, biçimlendirmek zorundayız. İşin gerçeği bu.

Daha da detay vereyim: Doğada, hiç bir coğrafyada, tek bir bitki türü geniş alanlarda tek başına hâkimiyet kuramaz. Yok böyle bir bitki çeşidi. Biz ne yapıyoruz? Tüm bitki örtüsünü yok edip binlerce dekar alana pamuk, zeytin, buğday, fındık, pirinç, ... vs. ekip dikiyoruz. Tüm alanı tek bir bitkisel varlıkla dolduruyoruz. Neden? Çünkü o bölge o ürün için uygun. Daha fazla üretmek ve para kazanmak istiyoruz. Peki, bu coğrafyada bin bir çeşit böcek, kemirgen, sinek vs. yok mu? Var. E ne yiyecek bu hayvanlar? Biz tüm çeşitliliği yok ettik. Bizim ekip diktiklerimizi yiyecekler. Başka çareleri yok. Bu durumda da onlara "tarımsal zararlı" diyoruz. Biz o bitkileri, tektipleştirmeden binlerce yıl önce de o polülasyon oradaydı. Orası onların evi. Ama biz, o bölgeye zeytin dikip mecburen zeytini yiyen sineğe "zararlı" diyoruz. Elbette zararlı olan aslında biziz. Ama madem bundan utanmayıp bunu yapmaya devam edeceğiz, o ilacı kullanmaya mecburuz. Başka türlü bu nüfusu besleyecek tarımsal üretime ulaşamayız.

Neyse, uzatmayayım. Dünyanın artan nüfusunu beslemenin tek yolu, ileri tarım teknolojileri kullanmak, birim alandan çok daha fazla ürün elde etmektir. Bu esasın kaçınılmaz bileşenlerinden biri de tarımsal ilaçlardır. Tarımsal ilaçlardan zarar görmemenin tek yolu da gelişmiş, çevreye zarar vermeyen tarımsal ilaçlar üretmek ve bunları doğru kullanmaktır. Bugün için başka bir yol yok. Gerisi fantezi. Her zaman doğal tarımın varlığına, tükettiği yiyeceğin doğal olduğuna inanan birileri olacak, buna karşı yapacak bir şey yok. O kişilerw "organik ilaç" diye bir şeyin var olduğunu anlatmaktan vazgeçmiş 20 yıllık bir ziraat mühendisi biri olarak, tek bir domates için komşumuzu öldürmek istemiyor isek o ilacı kullanmak zorundayız diyorum.

Umarım açıklayıcı olabilmişimdir. Sağlıcakla...

3
  • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Paylaş
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Raporla

Raporlama sisteminin amacı, platformu uygunsuz biçimde kullananların önüne geçmektir. Lütfen bir içeriği, sadece düşük kaliteli olduğunu veya soruya cevap olmadığını düşündüğünüz raporlamayınız; bu raporlar kabul edilmeyecektir. Bunun yerine daha kaliteli cevapları kendiniz girmeye çalışın veya diğer kullanıcıları oylama, teşekkür ve en iyi cevap araçları ile daha kaliteli cevaplara teşvik edin. Kalitesiz bulduğunuz içerikleri eleyebileceğiniz, kalitelileri daha ön plana çıkarabileceğiniz yeni araçlar geliştirmekteyiz.

Soru Sor
Aşağıdaki "Soru" kutusunu sadece soru sormak için kullanınız. Bu kutuya soru formatında olmayan hiçbir cümle girmeyiniz. Sorunuzla ilgili ek bilgiler vermek isterseniz, "Açıklama" kısmına girebilirsiniz. Soru kısmının soru cümlesi haricindeki kullanımları sorunuzun silinmesine ve UP kaybetmenize neden olabilir.
Görsel Ekle
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform, aklınıza takılan soruları sorabilmeniz ve diğerlerinin sorularını yanıtlayabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu platformun ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Gerçekten soru sorun, imâdan ve yüklü sorulardan kaçının.
Sorularınızın amacı nesnel olarak gerçeği öğrenmek veya fikir almak olmalıdır. Şahsi kanaatinizle ilgili mesaj vermek için kullanmayın; yüklü soru sormayın.
2
Bilim kimliğinizi kullanın.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla sorular ve cevaplar, bilimsel perspektifi yansıtmalıdır. Geçerli bilimsel kaynaklarla doğrulanamayan bilgiler veya reklamlar silinebilir.
3
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Sahtebilimi desteklemek yasaktır.
Sahtebilim kategorisi altında konuyla ilgili sorular sorabilirsiniz; ancak bilimsel geçerliliği bulunmayan sahtebilim konularını destekleyen sorular veya cevaplar paylaşmayın.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Soru Ara
Aradığınız soruyu bulamadıysanız buraya tıklayarak sorabilirsiniz.
Alıntı Ekle
Eser Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Tavsiye Et
Aşağıdaki kutuya, [ESER ADI] isimli [KİTABI/FİLMİ] neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform; okuduğunuz kitaplara, izlediğiniz filmlere/belgesellere veya takip ettiğiniz YouTube kanallarına yönelik tavsiylerinizi ve/veya yapıcı eleştirel fikirlerinizi girebilmeniz içindir. Tavsiye etmek istediğiniz eseri bulamazsanız, buradan yeni bir kayıt oluşturabilirsiniz. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu platformun ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Önceliğimiz pozitif tavsiyelerdir.
Bu platformu, beğenmediğiniz eserleri yermek için değil, beğendiğiniz eserleri başkalarına tanıtmak için kullanmaya öncelik veriniz. Sadece negatif girdileri olduğu tespit edilenler platformdan geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
2
Tavsiyenizin içeriği sadece negatif olamaz.
Tavsiye yazdığınız eserleri olabildiğince objektif bir gözlükle anlatmanız beklenmektedir. Dolayısıyla bir eseri beğenmediyseniz bile, tavsiyenizde eserin pozitif taraflarından da bahsetmeniz gerekmektedir.
3
Negatif eleştiriler yapıcı olmak zorundadır.
Eğer tavsiyenizin ana tonu negatif olacaksa, tüm eleştirileriniz yapıcı nitelikte olmak zorundadır. Yapıcı eleştiri kurallarını buradan öğrenebilirsiniz. Yapıcı bir tarafı olmayan veya tamamen yıkıcı içerikte olan eleştiriler silinebilir ve yazarlar geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
4
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Eser Ara
Aradığınız eseri bulamadıysanız buraya tıklayarak ekleyebilirsiniz.
Tür Ekle
Üst Takson Seç
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu platform, yaşamış ve yaşayan bütün türleri filogenetik olarak sınıflandırdığımız ve tanıttığımız Yaşam Ağacı projemize, henüz girilmemiş taksonları girebilmeniz için geliştirdiğimiz bir platformdur. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Takson adlarını doğru yazdığınızdan emin olun.
Taksonların sadece ilk harfleri büyük yazılmalıdır. Latince tür adlarında, cins adının ilk harfi büyük, diğer bütün harfler küçük olmalıdır (Örn: Canis lupus domesticus). Türkçe adlarda da sadece ilk harf büyük yazılmalıdır (Örn: Evcil köpek).
2
Taksonlar arası bağlantıları doğru girin.
Girdiğiniz taksonun üst taksonunu girmeniz zorunludur. Eğer üst takson yoksa, mümkün olduğunca öncelikle üst taksonları girmeye çalışın; sonrasında daha alt taksonları girin.
3
Birden fazla kaynaktan kontrol edin.
Mümkün olduğunca ezbere iş yapmayın, girdiğiniz taksonların isimlerinin birden fazla kaynaktan kontrol edin. Alternatif (sinonim) takson adlarını girmeyi unutmayın.
4
Tekrara düşmeyin.
Aynı taksonu birden fazla defa girmediğinizden emin olun. Otomatik tamamlama sistemimiz size bu konuda yardımcı olacaktır.
5
Mümkünse, takson tanıtım yazısı (Taksonomi yazısı) girin.
Bu araç sadece taksonları sisteme girmek için geliştirilmiştir. Dolayısıyla taksonlara ait minimal bilgiye yer vermektedir. Evrim Ağacı olarak amacımız, taksonlara dair detaylı girdilerle bu projeyi zenginleştirmektir. Girdiğiniz türü daha kapsamlı tanıtmak için Taksonomi yazısı girin.
Gönder
Tür Gözlemi Ekle
Tür Seç
Fotoğraf Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu platform, bizzat gözlediğiniz türlerin fotoğraflarını paylaşabilmeniz için geliştirilmiştir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Net ve anlaşılır görseller yükleyin.
Her zaman bir türü kusursuz netlikte fotoğraflamanız mümkün olmayabilir; ancak buraya yüklediğiniz fotoğraflardaki türlerin özellikle de vücut deseni gibi özelliklerinin rahatlıkla ayırt edilecek kadar net olması gerekmektedir.
2
Özgün olun, telif ihlali yapmayın.
Yüklediğiniz fotoğrafların telif hakları size ait olmalıdır. Başkası tarafından çekilen fotoğrafları yükleyemezsiniz. Wikimedia gibi açık kaynak organizasyonlarda yayınlanan telifsiz fotoğrafları yükleyebilirsiniz.
3
Paylaştığınız fotoğrafların telif hakkını isteyemezsiniz.
Yüklediğiniz fotoğraflar tamamen halka açık bir şekilde, sınırsız ve süresiz kullanım izniyle paylaşılacaktır. Bu fotoğraflar nedeniyle Evrim Ağacı’ndan telif veya ödeme talep etmeniz mümkün olmayacaktır. Kendi fotoğraflarınızı başka yerlerde istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.
4
Etik kurallarına uyun.
Yüklediğiniz fotoğrafların uygunsuz olmadığından ve başkalarının haklarını ihlâl etmediğinden emin olun.
5
Takson teşhisini doğru yapın.
Yaptığınız gözlemler, spesifik taksonlarla ilişkilendirilmektedir. Takson teşhisini doğru yapmanız beklenmektedir. Taksonu bilemediğinizde, olabildiğince genel bir taksonla ilişkilendirin; örneğin türü bilmiyorsanız cins ile, cinsi bilmiyorsanız aile ile, aileyi bilmiyorsanız takım ile, vs.
Gönder
Tür Ara
Aradığınız türü bulamadıysanız buraya tıklayarak ekleyebilirsiniz.