Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
9
Puan Ver

Klavyede neden 2 ayrı shift tuşu var?

Kolaylık için mi yoksa başka bir amacı, tarihi, vs. Var mı?

7
3,037 görüntülenme
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
7 Cevap

Bilgisayar klavyesinde iki Shift tuşu olmasının nedeni, Shift işlevini klavyedeki tüm tuşlarla kullanmayı kolaylaştırmaktır.

Örneğin, sol Shift tuşunu klavyenin sağ tarafındaki tüm tuşlarla ve sağ Shift tuşunu klavyenin sol tarafındaki tüm tuşlarla kullanmak çok daha kolaydır.

2,741 görüntülenme
Puan Ver
13
Puan Ver
Teşekkür (3)
Paylaş
13

Bu konuda bilgili olmamakla beraber nedeninin kısayol atamalarıyla alakalı olduğunu düşünmekteyim. Bildiğiniz üzere bir çok işletim sistemi ve program sayısı onlara ulaşan kısayol tuş kombinasyonu kullanıyor. Bunlara en basit ve bilindik örnekler Ctrl + C, Ctrl + V vb. kombinasyonlar.

Bu kısayol kombinasyonlarının çoğunda Shift tuşu da kullanılmakta.

Örn: Ctrl + Shift + ESC (Direkt olarak Görev Yöneticisini açmanıza yarar.)

Buna benzer bir çok örnek farklı programlar tarafından da kullanılmakta.

Örn: Adobe XD

Ctrl + G = Katmanları veya objeleri gruplama.

Ctrl + Shift + G = Gruplanmış katmanları veya objelerin grubu dağıtma/bozma/ayırma.

Ctrl + Shift + M = Seçilen 2 nesneyi maskeleme.

Ctrl + Shift + L = Kütüphaneleri açma.

Fark ettiyseniz bu kombinasyonların hepsinde Shift, Control tuşundan sonra gelmekte buda Control tuşuna daha yakın bir konumda (hemen üstünde) ikinci bir Shift tuşuna ihtiyaç duyurmuş olabilir.

Daha ilginç olan nokta ise ASCII kodlamada bu iki Shift tuşunun bir birinden farklı kodlandığını ve isimlendirildiğini görüyoruz. Sol Shift tuşu için SO (14) yani Shift Out, sağ Shift tuşu için ise SI (15) yani Shift In denilmiş. Buda bize aslında iki tuşun bir birinden farklı işlemler gördüğünü göstermekte. Benzer veya ortak kullanım alanları olduğu gibi farklı kullanım alanları da bulunmakta. Sanırım günlük kullanımda bu farkı anlayabileceğimiz bir işlem yapmıyor olabiliriz.

Bir diğer düşüncem ise klavyenin sağ tarafında konumlandırılan Control ve Shift tuşlarının solak kullanıcılar için kolaylık sağladığı yönünde. Mouse sol el ile kullanıldığında klavyenin solundaki kısayol kombinasyonunu yapmak zor olacağı için simetrik bir tasarım ile özel tuşların klavyenin iki tarafına da konumlandırıldığını düşünüyorum.

Sorunun kesin bir cevabı var mı bilemiyorum fakat benim çıkarımlarım bu yönde :)2,268 görüntülenme
Puan Ver
4
Puan Ver
Teşekkür (4)
Paylaş
4

10 parmak klavye kullanan insanlar var. Büyük Ü harfi basacağın zaman sol elinle sol shift'i, sağ elinle Ü harfini basmana gerek kalmaz. Serçe parmağınla sağ shift'i, yüzük parmağınla Ü harfini tek elle basabiliyorsun..

1,273 görüntülenme
Puan Ver
2
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
2

Aslında benim tahminim iki eli ile klavye kullanan insanlar için bir kolaylık olduğu yönündeydi, fakat karşıma çıkan bu makale, shift tuşunun adeta bir sihirli tuş olduğunu gizli olarak ima etmiş. :))

1,060 görüntülenme
Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
1

Kaynaklar

  1. Keyboard : All special keys : Enter, Del, Shift, Backspace ,Tab .. Sayfa 3 alt satırda Shift Key başlığı altında cevabı bulabilirsiniz.

Merhabalar,

Klavyede 2 adet shift olmasının nedeni ;1-oyunlarda kolay sağlanması.

2-Ergonomik olması

3-Bilgisayar kullanırken veya tarayıcıda bir şey yaparken shift tuşunun kısayolları olması (bknz:Ctrl+Shift+Esc)

265 görüntülenme
Puan Ver
0
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
0

Merhabalar,

Klavyede iki shift olmasının tahminimce iki sebebi var:

1- Ergonomik olması

2- Bazı Oyun ve Yazılımlarda ayrı görev görmesi

Mesela hızlı yazarken hem sol hemde sağ shift kullanılabilir. Bu iki shift olmasını mükemmel şekilde ergonomik yapar. Aynı şekilde bazı oyun ve yazılımlarda sol ve sağ shift ayrı şekilde kullanılabiliyor. Mesela bir oyunda karakter sağ shift ile koşar sol shift ile durur gibi bir algoritma yada yöntem verebiliriz. Ya da bir yazılımda sağ shift ayrı bir özellik açarken sol shift farklı bir özelliğe yarayabilir.

Teşekkürler

526 görüntülenme
Puan Ver
0
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
0

Yazı yazarken kolaylık sağladığını diğer arkadaşların da dediği gibi kolaylık sağlıyor. Bildiğim kadarıyla yazılımlar iki shifti LSHIFT ve RSHIFT olarak görebiliyor. Bazı oyunlarda bunun kullanımını da görmek mümkün ve bu da fazladan fonksiyon atanabilecek bir tuş demek. Bazı durumlarda da bu fonksiyonlar oyunlarda da kolaylık sağlayabilir.

638 görüntülenme
Puan Ver
0
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Aslen mühendis olacaktım. Ancak pratik gündelik yaşamı, sırf açgözlü bir maddi kazanç amacıyla daha da geliştirmek için yaratıcı zekamı harcama düşüncesi bana katlanılamaz geldi.”
Albert Einstein