Puan Ver
5
Puan Ver

Klavyede neden 2 ayrı shift tuşu var?

Kolaylık için mi yoksa başka bir amacı, tarihi, vs. Var mı?

6
Teşekkür
Hatırla
Takip
6 Cevap

Bilgisayar klavyesinde iki Shift tuşu olmasının nedeni, Shift işlevini klavyedeki tüm tuşlarla kullanmayı kolaylaştırmaktır.

Örneğin, sol Shift tuşunu klavyenin sağ tarafındaki tüm tuşlarla ve sağ Shift tuşunu klavyenin sol tarafındaki tüm tuşlarla kullanmak çok daha kolaydır.

Teşekkür
8

Bu konuda bilgili olmamakla beraber nedeninin kısayol atamalarıyla alakalı olduğunu düşünmekteyim. Bildiğiniz üzere bir çok işletim sistemi ve program sayısı onlara ulaşan kısayol tuş kombinasyonu kullanıyor. Bunlara en basit ve bilindik örnekler Ctrl + C, Ctrl + V vb. kombinasyonlar.

Bu kısayol kombinasyonlarının çoğunda Shift tuşu da kullanılmakta.

Örn: Ctrl + Shift + ESC (Direkt olarak Görev Yöneticisini açmanıza yarar.)

Buna benzer bir çok örnek farklı programlar tarafından da kullanılmakta.

Örn: Adobe XD

Ctrl + G = Katmanları veya objeleri gruplama.

Ctrl + Shift + G = Gruplanmış katmanları veya objelerin grubu dağıtma/bozma/ayırma.

Ctrl + Shift + M = Seçilen 2 nesneyi maskeleme.

Ctrl + Shift + L = Kütüphaneleri açma.

Fark ettiyseniz bu kombinasyonların hepsinde Shift, Control tuşundan sonra gelmekte buda Control tuşuna daha yakın bir konumda (hemen üstünde) ikinci bir Shift tuşuna ihtiyaç duyurmuş olabilir.

Daha ilginç olan nokta ise ASCII kodlamada bu iki Shift tuşunun bir birinden farklı kodlandığını ve isimlendirildiğini görüyoruz. Sol Shift tuşu için SO (14) yani Shift Out, sağ Shift tuşu için ise SI (15) yani Shift In denilmiş. Buda bize aslında iki tuşun bir birinden farklı işlemler gördüğünü göstermekte. Benzer veya ortak kullanım alanları olduğu gibi farklı kullanım alanları da bulunmakta. Sanırım günlük kullanımda bu farkı anlayabileceğimiz bir işlem yapmıyor olabiliriz.

Bir diğer düşüncem ise klavyenin sağ tarafında konumlandırılan Control ve Shift tuşlarının solak kullanıcılar için kolaylık sağladığı yönünde. Mouse sol el ile kullanıldığında klavyenin solundaki kısayol kombinasyonunu yapmak zor olacağı için simetrik bir tasarım ile özel tuşların klavyenin iki tarafına da konumlandırıldığını düşünüyorum.

Sorunun kesin bir cevabı var mı bilemiyorum fakat benim çıkarımlarım bu yönde :)Teşekkür
3

10 parmak klavye kullanan insanlar var. Büyük Ü harfi basacağın zaman sol elinle sol shift'i, sağ elinle Ü harfini basmana gerek kalmaz. Serçe parmağınla sağ shift'i, yüzük parmağınla Ü harfini tek elle basabiliyorsun..

Teşekkür
2

Aslında benim tahminim iki eli ile klavye kullanan insanlar için bir kolaylık olduğu yönündeydi, fakat karşıma çıkan bu makale, shift tuşunun adeta bir sihirli tuş olduğunu gizli olarak ima etmiş. :))

Teşekkür
1

Kaynaklar

  1. Keyboard : All special keys : Enter, Del, Shift, Backspace ,Tab .. Sayfa 3 alt satırda Shift Key başlığı altında cevabı bulabilirsiniz.

Merhabalar,

Klavyede iki shift olmasının tahminimce iki sebebi var:

1- Ergonomik olması

2- Bazı Oyun ve Yazılımlarda ayrı görev görmesi

Mesela hızlı yazarken hem sol hemde sağ shift kullanılabilir. Bu iki shift olmasını mükemmel şekilde ergonomik yapar. Aynı şekilde bazı oyun ve yazılımlarda sol ve sağ shift ayrı şekilde kullanılabiliyor. Mesela bir oyunda karakter sağ shift ile koşar sol shift ile durur gibi bir algoritma yada yöntem verebiliriz. Ya da bir yazılımda sağ shift ayrı bir özellik açarken sol shift farklı bir özelliğe yarayabilir.

Teşekkürler

Teşekkür
0

Yazı yazarken kolaylık sağladığını diğer arkadaşların da dediği gibi kolaylık sağlıyor. Bildiğim kadarıyla yazılımlar iki shifti LSHIFT ve RSHIFT olarak görebiliyor. Bazı oyunlarda bunun kullanımını da görmek mümkün ve bu da fazladan fonksiyon atanabilecek bir tuş demek. Bazı durumlarda da bu fonksiyonlar oyunlarda da kolaylık sağlayabilir.

Teşekkür
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Karakteriniz, kaderinizdir.”
Heraclitus
Geri Bildirim Gönder