Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
4
Puan Ver

Kıta felsefesini "metaforik eleştiri veya yorum yapma" olarak yorumlamak ne kadar doğrudur?

1
Yaïr Yalom 4
Teşekkür (1)
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Her ne kadar Öncül Analitik Felsefe Dergisi analitik felsefe odaklı bir dergi olsa da ve kıta felsefesiyle aramıza mesafe koysak da meseleye bu şekilde yaklaşmak fazla indirgemeci yaklaşmak olur. Çünkü kıta felsefesi çok büyük bir gelenek ve elbette bu gelenek içinde birbirinden çok farklı üsluplara ve felsefi yöntemlere sahip düşünürler var. O nedenle kıta felsefesi düşünürlerinin hepsini bir kefeye koyup "hepsi şöyledir" dememiz doğru olmaz. Kıta felsefesinin geneline dair yaklaşık olarak doğru denebilecek genellemeler yapılabileceğini kabul ediyoruz ama. 

Metaforik eleştiriyle kastettiğiniz şeyi tam olarak anlayamadım. Kıta felsefecilerinin sadece karşı tarafı açık olmayan bir üslupla eleştirdiklerini ve eleştirilerinin üstüne bir şey koymadıklarını mı anlamalıyız bununla? Eğer denen şey buysa bunun kesinlikle yanlış olduğunu söyleyebiliriz. Pek çok kıta felsefecisi kendilerine has düşünceler ve argümanlar öne sürdü. Kıta felsefesinde eleştiri tarafı daha fazla ağırlık taşısa bile yaptıklarının bundan ibaret olduğunu söylemek fazla iddialı olurdu.

Yorumlama yapma konusuna gelelim. Kıta felsefesinde belli düşünürler etrafına kümelenmenin daha yaygın olduğu ve şu ya da bu filozofu yorumlamanın ya da anlamanın yeni biçimlerini bulmanın çok ciddi bir uğraş olarak görüldüğü doğru görünüyor. Dahası, belki Türkiye gibi yerlerde yorumlamanın ötesine geçip düşünce üretme konusunda ciddi bir yetersizlik olduğu da söylenebilir. Ama bu bile kıta felsefesinin sadece metaforik eleştiri veya yorumlamadan ibaret olduğunu göstermeye yetmeyecektir.

Öne Çıkarılan Cevap
Puan Ver
3
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
3
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Milyonda bir olur diye düşündüğünüz bir şey, önümüzdeki salı gerçekleşecektir.”
Gordon Letwin