Puan Ver
3
Puan Ver

Kıta felsefesini "metaforik eleştiri veya yorum yapma" olarak yorumlamak ne kadar doğrudur?

1
Yaïr Yalom 3
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Her ne kadar Öncül Analitik Felsefe Dergisi analitik felsefe odaklı bir dergi olsa da ve kıta felsefesiyle aramıza mesafe koysak da meseleye bu şekilde yaklaşmak fazla indirgemeci yaklaşmak olur. Çünkü kıta felsefesi çok büyük bir gelenek ve elbette bu gelenek içinde birbirinden çok farklı üsluplara ve felsefi yöntemlere sahip düşünürler var. O nedenle kıta felsefesi düşünürlerinin hepsini bir kefeye koyup "hepsi şöyledir" dememiz doğru olmaz. Kıta felsefesinin geneline dair yaklaşık olarak doğru denebilecek genellemeler yapılabileceğini kabul ediyoruz ama. 

Metaforik eleştiriyle kastettiğiniz şeyi tam olarak anlayamadım. Kıta felsefecilerinin sadece karşı tarafı açık olmayan bir üslupla eleştirdiklerini ve eleştirilerinin üstüne bir şey koymadıklarını mı anlamalıyız bununla? Eğer denen şey buysa bunun kesinlikle yanlış olduğunu söyleyebiliriz. Pek çok kıta felsefecisi kendilerine has düşünceler ve argümanlar öne sürdü. Kıta felsefesinde eleştiri tarafı daha fazla ağırlık taşısa bile yaptıklarının bundan ibaret olduğunu söylemek fazla iddialı olurdu.

Yorumlama yapma konusuna gelelim. Kıta felsefesinde belli düşünürler etrafına kümelenmenin daha yaygın olduğu ve şu ya da bu filozofu yorumlamanın ya da anlamanın yeni biçimlerini bulmanın çok ciddi bir uğraş olarak görüldüğü doğru görünüyor. Dahası, belki Türkiye gibi yerlerde yorumlamanın ötesine geçip düşünce üretme konusunda ciddi bir yetersizlik olduğu da söylenebilir. Ama bu bile kıta felsefesinin sadece metaforik eleştiri veya yorumlamadan ibaret olduğunu göstermeye yetmeyecektir.

Favorilerime Ekle
2
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bu, bir insan için küçük, insanlık için büyük bir adım.”
Neil Armstrong
Geri Bildirim Gönder