Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
4

Kinetik enerji ve Potansiyel enerjini arasindaki fark nedir?

519 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
4 Cevap
Cevap
Mehmet Er
Mehmet Er
5K UP
Lise öğrencisi

Öncelikle iş'in tanımını vermeliyim. Fizikte iş F.x olarak tanımlanır. Yani kuvveti uyguladığım yönde gittiği mesafe olarak tanımlanır. Net iş ise Fnet.x olarak tanımlanır. Kuvvetin vektörel bir büyüklük olduğunu unutmamalıyız. Bir cisim üzerinde iş yapıyorsak ona bir enerji aktarıyoruzdur.

Potansiyel enerji; iş yapabilme potansiyeli olması demektir. Örneğin bir cismi kütleçekimli ortamda serbest bıraktığınızda bir tarafa doğru ivmelenir. Bu ivmelenmenin sebebi bir kuvvettir ve bu kuvvet parçacığın iş yapabilmesine neden olur. Yüksekliğinden dolayı iş yapabilme potansiyel enerjisinin özel ismi ''Yükseklik Potansiyel Enerjisi'' dir. Örneğin yayı çektiğimde bıraktığım anda bir hareket yapacaktır. Yaya uyguladığımız çekme kuvvetinden dolayı hareket etme potansiyelinin özel ismi ''Esneklik Potansiyel Enerjisi'' dir.

Tüm Reklamları Kapat

Yükseklik Potansiyel Enerjisi Formülü: E=mgh

Yay Potansiyel Enerjisi Formülü: E=1/2kx²

Tüm Reklamları Kapat

Kinetik enerji; Bir cismi belli bir hıza çıkartmak için yapılan iş olarak tanımlanır. Yani cismin belli bir hızı var ise o cismin üzerinde bir iş yapılmıştır, dolayısıyla bir enerji ''aktarılmıştır''. İşte hızı olan cismin bu enerjisini kinetik enerji olarak adlandırıyoruz.

Kinetik Enerji Formülü: E[1]= 1/2.m.v²

Not: Enerji bir vektör değildir. Enerjiler toplanırken cismin ne yönde gittiğine vs. bakılmaz.

Kaynaklar

 1. Khan Academy. Kinetik Enerji. Alındığı Tarih: 11 Mayıs 2023. Alındığı Yer: Khan Academy | Arşiv Bağlantısı
0
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Cevap
Şehmus👨🏽‍🚀 Savaş
Öğrendiklerim

KİNETİK ENERJİ hareket halindeki mir maddenin sahip olduğu enerjidir kinetik enerjiyi ikiye ayırıyoruz öteleme, dönme ve yüksek hızda olmak üzere ikiye ayırıyoruz formülü.

Ek Joule (N · m)

Tüm Reklamları Kapat

m kütle (kg)

ϑ hız (m/s)POTANSİYAL ENERJİ Potansiyel enerji, cisimlerin bir alanda bulundukları fiziksel durumlardan ötürü depoladığı kabul edilen enerjidir. Örneğin yükseğe kaldırılan bir cisim, barajlarda biriken su, sıkıştırılan veya gerilen yay potansiyel enerji depolar. Potansiyel enerji mevcut alandaki konuma veya cisimdeki değişikliğe bağlıdır. EP ya da U ile gösterilir. Birimi diğer enerjiler gibi Joule'dür. (J). potansiyel enerji ikiye ayırıyoruz yerçekimi potansiyel enerjisi ve esneklik potansiyel enerjisi diye ikiye ayırıyoruz.[1]

Kaynaklar

 1. Ayşe Arslan İsmail Yıldız, et al. Esneklik Ve Potansiyel Enerji. ISBN: 978 9944 320 41 2. Yayınevi: Ata yayıncılık. sf: 296.
3
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Cevap
x Kişi
x Kişi
189K UP
Uzay Bilimleri Takipçisi

Potansiyel enerji, cisimlerin bir alanda bulundukları fiziksel durumlardan ötürü depoladığı kabul edilen enerjidir. Formül; Ep=mgh

Kinetik enerji, herhangi bir nesnenin hareketinden dolayı sahip olduğu enerjidir. Formül; Ek=1/2mv2

Tüm Reklamları Kapat

Formüllerin ortak değişkeni kütle, farklı değişkeni yükseklik ve hızdır. Bu durumu en basit örnek ile açıklarsak; bir bilyeye bir kuvvet ile hareket kazandırırsanız kinetik enerjisi hesaplanır. Bilyeyi alıp bir masanın üstüne koyarsanız potansiyel enerjisini hesaplarsınız.[1]

Kaynaklar

 1. E. Yılmaz. Kinetik Enerji Ve Potansiyel Enerji Arasındaki Fark Nedir? - Aydınlatma Portalı. (23 Ekim 2022). Alındığı Tarih: 11 Mayıs 2023. Alındığı Yer: Aydınlatma Portalı | Arşiv Bağlantısı
0
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Cevap
Çınar Karakurt
Meraklı

Kinetik enerji hareket halindeki enerjidir. Potansiyel enerji ise henüz açığa çıkmamış olan enerjidir. Ayrıca yerden belirli bir yükseklikte olması gerekir. Ep=m.g.h (kütle X yer çekimi x yükseklik) ile bulunabilir.[1]

Kaynaklar

 1. Wikipedia. Kinetik Enerji Nedir?. (11 Mayıs 2023). Alındığı Tarih: 11 Mayıs 2023. Alındığı Yer: Wikipedia | Arşiv Bağlantısı
0
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
İlk Defa Ne Zaman Giysi Giydik?
İlk Defa Ne Zaman Giysi Giydik?
Cin/Şeytan Çıkarma Ritüelleri Gerçek Olabilir mi? | Çoklu Kişilik Bozukluğu
Cin/Şeytan Çıkarma Ritüelleri Gerçek Olabilir mi? | Çoklu Kişilik Bozukluğu
Depremden Etkilenen Tüm Çocuklara Sesleniyoruz!
Depremden Etkilenen Tüm Çocuklara Sesleniyoruz!
Sizin Kulağınız Bu Tuhaf Şeylerin Kaçını Yapabiliyor?
Sizin Kulağınız Bu Tuhaf Şeylerin Kaçını Yapabiliyor?
Karadeliğin İçinden Kurtulabilir miydiniz?
Karadeliğin İçinden Kurtulabilir miydiniz?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close