Sorulara Dön
0
Kimya

Kimya dersinin sayısal yanı mı daha zor, sözel yanı mı?

Kimyanın sayısal bir ders olduğunu biliyoruz. Sizce kimyanın sayısal konularında mı öğrenciler daha fazla zorlanıyor yoksa sözel konularında mı? Neden? Birçok kişi kimya hakkında olumsuz düşünüyor ve zorlanıyor peki siz?

1
164 görüntülenme
Teşekkür
Hatırla (1)
Takip (1)
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Alışık olmadığımız semboller ve terimler söz konusu. C’ler, O’lar, benzen sembolü... Günlük hayatta insanlar oldukça basit ve anlaşılır bir iletişimde bulunduklarından kimya, fizik, matematik gibi sayısal terimler ve formüllerle fazladan enerji harcamayı sevmezler, insanoğlunun doğasında ‘basit’e kaçış vardır. Beyin eski mağara insanı beyni olduğu için insanın bu hızlı, özellikle son yüzyıldaki, gelişimine evrimsel olarak ayak uydurmakta sıkıntı çekiyor.

Deneyler! Eğer öğrencilerinize deneyler yaparsanız, yani teoremleri öğretip bir kenara atmak yerine onları somut bir şekilde hafızaya kazırsanız işte o zaman bilgi beyinde öyle bir şekilde kodlanıyor ki bir daha unutulmuyor. Bir şekil travma, ancak olumlu yönde.

Hiç unutmam, 5. sınıfta fen bilgisi öğretmenimiz cıvanın ne kadar ağır bir element olduğundan bahsediyordu. Ancak her zaman olduğu gibi sınıf arkadaşlarım derste geyik yapıp pek dinlemiyordu. Ertesi gün öğretmenimiz, 250 ml cıva getirdi. Birkaç kg ağırlığında olduğunu söyleyip sınıftaki herkese verdi. Öğrenciler bu bir bardak boyutundaki şişenin ağırlığını somut olarak hissettiklerinde teoremi yanında duyular yardımıyla o bilgiyi hafızalarına kazımış oldular. Sesin boşlukta yayılmadığını cam kap ve çalar saat ile, bakterileri ve alyuvarları mikroskop ile bize gösterdiği için o anılar hiçbir zaman hafızamdan çıkmaz.

Doğa bilimleri ancak somut örneklerle benimsenir. Formal bilimler de doğa bilimleriyle merak duygusunun pekiştirilmesi sayesinde beyinde bir anlam kazanır. Yoksa, hele ki ülkemizde, bunların hayatta hiçbir işe yaramayan bilgiler olduğuna inanılması kaçınılmaz.

Öğretmenler! Yeni nesil sizin eseriniz olacaktır. - Kemal Atatürk.

Ayrıca kaynaktaki linkten ünlü düşünür Montaigne’nin şaşırmak üzerine düşüncesiden ilham alan Barış Özcan isimli bir Youtuber’ın videosunu bulabilirsiniz. Size farklı bir bakış açısı kazandıracağından eminim. Sevgilerle...

189 görüntülenme
1
Teşekkür (1)
Paylaş
1

Kaynaklar

  • Barış Özcan. 444 Yıllık Tavsiye.... (15 Şubat 2021). Alındığı Tarih: 15 Şubat 2021. Alındığı Yer: YT | Arşiv Bağlantısı
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın