Sorulara Dön
1
Evrim & Abiyogenez

Kılıç dişli kaplanlar kılıç dişlerini yemek yerken kullanılabilir mi?

Kılıç dişli kaplanların Kılıç dişleri neden o kadar büyüdü ve ne işe yarıyordu çünkü pratikte kullanılabilecek bir şeymiş gibi görünmüyor yani o dişerle ısırma vs. yapılamaz

Kılıç dişli kaplanlar kılıç dişlerini yemek yerken kullanılabilir mi?
1
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Smilodon (kılıç dişli kaplan) Feliformia familyası'nın bir türü. Yaygın isminin aksine kedigillerle doğrudan bağlantısı olmayan, Erken Pleistosen'den Erken Holosen'e kadar yaşamış, dişleri on sekiz cm'e kadar ulaşabilen bir yırtıcıdır. Smilodon'nun avları genelde mamut, bizon, deve, geyik, tapir, fil, gergedan, o dönemde yaşamış bazı tembel hayvanlar ve bu tip dev otçullardı. Bu kadar uzun dişler muhtemelen dev otçulları alt etmede elzemdi (bu denli büyük dişler cinsel seçilimle desteklenmiş olabilir). Fakat eğer bu dişleri avının kemiksi yerlerine saplarlarsa kolayca kırılabilirdi. Bu yüzden smilodonlar avının karnına veya boğazına saldırarak bu tip kemik kırıklarından kendini koruyordu ve avıyla boğuşarak onun kan kaybından ölmesini bekliyordu. Yapılan araştırmalar smilodon'un genelde löp etleri tükettiğini ve kemiklerle uğraşmadığını gösteriyor. Morfolojileri smilodonların aslanlar, çitalar, kurtlar gibi koşu avcıları olmadığını gösteriyor: kısa kuyruk, uzun koşular için uygun olmayan ayaklar ve yüksek ağırlık. Bunun yerine smilodonlar avlarını karanlık çökmeye başlayınca otların arasına pusu kurarak avlıyordu. Aynı zamanda araştırmalar smiladon'un aslanlar gibi bir grup yırtıcısı olduğunu söylüyor. Avlanamayacak durumdaki yaşlılara, çocuklara ve sakat grup üyelerine muhtemelen besin sağlıyorlardı . Smiladonlar'ın çenelerinin 120 dereceye kadar açılacak şekilde anatomisi var bu sayede dişlerini tam işlevsel kullanıyorlardı fakat smilodonlar'ın çeneleri biraz güçsüz kalıyor, bu güçsüzlüğü de gelişmiş boyun ve ön ayak kasları tamamlıyor. Bu kaslar dişlerin tam olarak ava derinlemesine nüfuz etmesini sağlıyor buda av başarısını arttırıyor. Smiladonalar'ın beslendiği dev otçullar, insan avları ve iklim değişikliği sebebiyle yok olunca, uzun mesafe avlarda da pek başarılı olamayınca ve kemikleri tüketmek dişlerine zarar verdiği için zor zamanlarda hayat kurtaran kemiklerle beslenemeyince smiladonlar'ın nesli tükenmiş oldu.

Bu havalı uzun dişler günümüzde morslarda da bulunmaktadır
Bu havalı uzun dişler günümüzde morslarda da bulunmaktadır
3
Paylaş
3

Kaynaklar

  • national geographic. Saber-Tooth Surprise: Fossils Redraw Picture Of The Fearsome Big Cat. (17 Haziran 2021). Alındığı Tarih: 17 Haziran 2021. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  • Riley Black. How Did Sabercats Use Those Outlandish Fangs?. (17 Haziran 2021). Alındığı Tarih: 17 Haziran 2021. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et