Sorulara Dön
2
Astronomi & Kozmoloji

Kepler 438b, Dünyadan 470 ışık yılı uzakta mükemmel bir gezegen diyelim ona nasıl ulaşacağız ki? Amaç sadece bizden farklı bir yaşam keşfetmek mi?

470 ışık yılı! Bir ışık yılı yaklaşık 10 trilyon kilometre (9,480,000,000,000) bu kadar büyük bir mesafeyi katetmek binlerce yıl alır. Ve gezegenden aldığımız ışık kaç yaşında? Gezegen çoktan yok olmuş olabilir.

Kepler 438b, Dünyadan 470 ışık yılı uzakta mükemmel bir gezegen diyelim ona nasıl ulaşacağız ki? Amaç sadece bizden farklı bir yaşam keşfetmek mi?
1
144 görüntülenme
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Aslında amaç hem farklı bir akıllı yaşam olup olmadığını ( ya da genel çerçeveden bakacak olursak dünya dışı herhangi bir canlı hayatının varlığını) araştırmak hem de (eğer varsa) bunlarla iletişime geçebilmektir. Bir diğer hedef de, belki de en önemlisi ve ulaşılabilir olan, öte gezegenlerden yola çıkarak bize yakın gezegen veya uyduları bu örneklerle değerlendirmek olacaktır.

Şimdi iletişim konusunu biraz açalım. Size güzel bir örnek vereyim. Carl Sagan'ın romanından uyarlanan ve filmi de çekilmiş olan muhteşem bir bilim-kurgu örneği: Mesaj (İng: Contact). Filmden bahsetmeyeyim belki izlemişsinizdir belki izlememişsinizdir. Ancak bu tarz bir iletişim kurma ihtimalinin veya bunun başka bir yöntemle de olma ihtimalini her zaman hesaba katmamız gerekmektedir.

Carl Sagan aynı zamanda Dünya Dışı Akıllı Yaşam Araştırması (İng: SETI) için de katkı sağlamıştır. Bu kapsamda Voyager-1 ve Voyager-2 'nin hedeflerine de bakabilirsiniz. Ayrıca yaşanabilir bölgelerin (İng: Goldilocks zone) üzerine yapılacak araştırmalara da şüphesiz katkı sağlayacaktır.

Bunların dışında, uzaklığını elbette ki hesaba katmalıyız. Çok uzak olduğu için teknolojimiz şu an bu gezegenlere ulaşmaya yeterli değildir. Ancak yalnızca bu nedenden dolayı yaşanabilir bir gezegeni ya da gezegenleri araştırmamamız çok talihsiz bir durum olurdu. Zira, o gezegendeki yaşamı destekleyecek buna imkan verecek şartları araştırıp bize yakın olan hedeflerde, bu şartları göz önünde bulundurarak, güneş sistemimizde bir yaşam arayışı çabasına girilebilir.

Örneğin daha dün ortaklık anlaşması sağlanan, 2024 yılında NASA ve SpaceX ortaklığında, icra edilecek olan "Europa Clipper" görevi Jüpiter'in uydusu Europa'yı derinlemesine inceleyecektir. Kısacası bu tarz görevler aslında sayısız sorunun cevabı da olabilecektir.

(Konuyla alakalı bir kaynağı aşağıya bırakıyorum, belki "Neden?" sorunuza cevap olabilir.)

219 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
3
Paylaş
3
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.

Kaynaklar

  • P. Brennan. Why Do Scientists Search For Exoplanets? Here Are 7 Reasons. (19 Kasım 2019). Alındığı Tarih: 25 Temmuz 2021. Alındığı Yer: NASA | Arşiv Bağlantısı
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et