Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Ali Ahmet Turunç
Üye
2

Kepler 438b, Dünyadan 470 ışık yılı uzakta mükemmel bir gezegen diyelim ona nasıl ulaşacağız ki? Amaç sadece bizden farklı bir yaşam keşfetmek mi?

470 ışık yılı! Bir ışık yılı yaklaşık 10 trilyon kilometre (9,480,000,000,000) bu kadar büyük bir mesafeyi katetmek binlerce yıl alır. Ve gezegenden aldığımız ışık kaç yaşında? Gezegen çoktan yok olmuş olabilir.
1,314 görüntülenme
Kepler 438b, Dünyadan 470 ışık yılı uzakta mükemmel bir gezegen diyelim ona nasıl ulaşacağız ki? Amaç sadece bizden farklı bir yaşam keşfetmek mi?
Kepler 438b, Dünyadan 470 ışık yılı uzakta mükemmel bir gezegen diyelim ona nasıl ulaşacağız ki? Amaç sadece bizden farklı bir yaşam keşfetmek mi?
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Murat Koyun
Murat Koyun
11K UP
Araştırmacı

Aslında amaç hem farklı bir akıllı yaşam olup olmadığını ( ya da genel çerçeveden bakacak olursak dünya dışı herhangi bir canlı hayatının varlığını) araştırmak hem de (eğer varsa) bunlarla iletişime geçebilmektir. Bir diğer hedef de, belki de en önemlisi ve ulaşılabilir olan, öte gezegenlerden yola çıkarak bize yakın gezegen veya uyduları bu örneklerle değerlendirmek olacaktır.

Şimdi iletişim konusunu biraz açalım. Size güzel bir örnek vereyim. Carl Sagan'ın romanından uyarlanan ve filmi de çekilmiş olan muhteşem bir bilim-kurgu örneği: Mesaj (İng: Contact). Filmden bahsetmeyeyim belki izlemişsinizdir belki izlememişsinizdir. Ancak bu tarz bir iletişim kurma ihtimalinin veya bunun başka bir yöntemle de olma ihtimalini her zaman hesaba katmamız gerekmektedir.

Tüm Reklamları Kapat

Carl Sagan aynı zamanda Dünya Dışı Akıllı Yaşam Araştırması (İng: SETI) için de katkı sağlamıştır. Bu kapsamda Voyager-1 ve Voyager-2 'nin hedeflerine de bakabilirsiniz. Ayrıca yaşanabilir bölgelerin (İng: Goldilocks zone) üzerine yapılacak araştırmalara da şüphesiz katkı sağlayacaktır.

Bunların dışında, uzaklığını elbette ki hesaba katmalıyız. Çok uzak olduğu için teknolojimiz şu an bu gezegenlere ulaşmaya yeterli değildir. Ancak yalnızca bu nedenden dolayı yaşanabilir bir gezegeni ya da gezegenleri araştırmamamız çok talihsiz bir durum olurdu. Zira, o gezegendeki yaşamı destekleyecek buna imkan verecek şartları araştırıp bize yakın olan hedeflerde, bu şartları göz önünde bulundurarak, güneş sistemimizde bir yaşam arayışı çabasına girilebilir.

Tüm Reklamları Kapat

Örneğin daha dün ortaklık anlaşması sağlanan, 2024 yılında NASA ve SpaceX ortaklığında, icra edilecek olan "Europa Clipper" görevi Jüpiter'in uydusu Europa'yı derinlemesine inceleyecektir. Kısacası bu tarz görevler aslında sayısız sorunun cevabı da olabilecektir.

(Konuyla alakalı bir kaynağı aşağıya bırakıyorum, belki "Neden?" sorunuza cevap olabilir.)

372 görüntülenme

Kaynaklar

  1. P. Brennan. Why Do Scientists Search For Exoplanets? Here Are 7 Reasons. (19 Kasım 2019). Alındığı Tarih: 25 Temmuz 2021. Alındığı Yer: NASA | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
3
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
  • Paylaş
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Çernobil'den Sonraki En Büyük Felaket Kapımızda!
Çernobil'den Sonraki En Büyük Felaket Kapımızda!
Kızıl Cin: Türkiye'ye Düşen Nadir Yıldırım!
Kızıl Cin: Türkiye'ye Düşen Nadir Yıldırım!
Plasebo: Sadece İnanarak Hastalıklardan Kurtulabilir miyiz?
Plasebo: Sadece İnanarak Hastalıklardan Kurtulabilir miyiz?
Özgür İrade: Aldığımız Kararlarda *Gerçekten* Özgür müyüz?
Özgür İrade: Aldığımız Kararlarda *Gerçekten* Özgür müyüz?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close