Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Kendini koruma içgüdüsü ve saldırganlık ve adrenalin ilişkisi?

Bazen kelimelerle bazense şiddetle. Soru ise burada eğer bir insan yapısı gereği şiddete meyilli ise bu bir evrimsel değişimmidir? Örnek olarak sinirlenen 2 kişi sebebi aynı birisi kendini tutabiliyor birisi tutamıyor. Karekterle diyenler için adrenalini söylemek istiyorum bazı insanlar çok yüksek derecede üretiyorlar.

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Öfkenin temellerini biyolojik-genetik ve sosyal öğrenme olarak açıklayabiliriz. Biyolojik genetikte beyindeki dürtü ile ilgili merkez daha aktif olan insanlar daha çabuk öfkelenir. Sosyal öğrenmede ise şu örneği verebiliriz. Varsayalım babanın bir haksızlığa uğradığı durumda gösterdiği yaklaşımda çocuk neye nasıl tepki vereceğini öğrenir. Dolayısıyla sosyal otorite figürlerinin tepki tarzı kişinin öfkeyi nasıl ifade edeceğinde belirleyicidir.

Ayrıca insanlar arasındaki biyolojik farklılıklar özellikle stres hormonlarını nasıl ve ne sürede yıktığı öfke seviye ve süresine de etki etmektedir. Stres halinde adrenalinden kortizole bir çok farklı hormon salgılanır ve bu hirmonlar kalp atışı hızı, nefes alma, kasların kaçmaya veya savaşmaya hazırlanması şeklinde vücutta ki mekanizmaları harekete geçirir. Stres atlatıldıktan sonra ise bu hormonların salgılandığı organlara geri bildirimiyle hormonların salgılanmasının kesilmesi ve kandaki hormonun yıkımlanması başlar. Geri-bildirim ve hormon yıkımlanma metabolizması bireyler arasında farklılık gösterir. Hormonları daha uzun sürede yıkımlanan birey daha uzun süre öfke gösterecektir.

Teşekkür
Paylaş
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Kölemiz yaptığımız hayvanları eşitimiz olarak görmek istemiyoruz. Köle sahipleri de siyahi köleleri için böyle düşünmez mi?”
Charles Darwin
Geri Bildirim Gönder