Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
1
Puan Ver

Kekeme insanlar nasıl normal bir şekilde şarkı söyleyebiliyor?

3
133 görüntülenme
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip (1)
Paylaş
Reklamı Kapat
3 Cevap

Bir zamanlar bu konuşma bozukluğunu yaşayan birisi olarak sonradan düşünüp ve birazcık araştırmalarımdan vardığım sonuç ve tespiti söylemek istiyorum.Öncelikle bu bozukluluk büyük oranda heyecan ve karamsarlık neticesinde nüksediyor.Yani siz kekeme birisini duvara karşı konuşturun büyük bir kısmı hiçbir sıkıntı yaşamadan konuşur çünkü onları rahatsız eden,heyecanlandıran,nabızlarını artıran bir olay olgu veya kişi yoktur ortada .Bunun ayrıntılı olarak birçok açıklaması var lakin ben kendimi düşünerek bunu söylüyorum.Yani telaşlanıyorsunuz ve sanki ritim kaçıyormuş gibi oluyor o ritim kaçtığını hissetiğiniz anda zaten konuşamıyor ve kekeliyorsunuz bunun yanında nefesle de alakalı düzgün nefes konuşma için çok önemli.Tiyatro kursundaki hocam bize daha iyi ve akıcı konuşmamız için diyafram nefesi almayı öğretmişti yani nefes çok önemli bir unsur her açıdan. Ama şarkılar belli bir altyapı üstüne sözler şeklinde söylenir ve insanlar söyleyecekleri şarkıları daha önceden dinledikleri için o ritim kafalarına yerleşir ve hangi sözlerin nerede geleceğini bilirler.Bu yüzden ritmi kaçırmazlar ve rahatlıkla şarkı söylerler.Benim tespitim bu yönde.

171 görüntülenme
Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
1

Kekemelik, konuşmanın normal akışını bozan sık duraksamalar, seslerin uzatılması veya seslerin, hecelerin veya kelimelerin tekrarlanması ile karakterize edilen bir konuşma bozukluğudur. Kekeme bir kişi şarkı söylediğinde ve ritmik bir uyarıcı ile birlikte okuma yaptığına kekeleme azalmakta veya ortadan kalkmaktadır. Problemin kaynağı kekeleyen kişinin kendi konuşmasından gelen seslerin hatalı duygusal geri bildirimlerinden kaynaklanmaktadır. Beynin ses üretiminde görev alan bölgelerin normal aksiyon sürelerinde aksaklıklar olduğu bilinmektedir. Geciktirilimiş duygusal geri bildirimin, akıcı konuşmaya sahip birçok kişinin konuşmasına etki ettiği, ancak kekeleyen birçok kişinin konuşmasını kolaylaştırdığı çalışmalar sonucu belirlenmiştir.

Puan Ver
0
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
0

Kaynaklar

Kekeme insanlar genellikle konuşacakları kelime o an akıllarına gelemedikleri için düşünürler. Bu da sürekli duraksayıp "acaba hangi kelimeyi getirecektim buraya?" diye sorarlar. Fakat şarkıyı söylebilmek için ezberledikleri için, söylenmesi daha kolay olur.

163 görüntülenme
Puan Ver
0
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Apollo projesini gerçekleştirmekten daha zor bir şey varsa, o da projeyi sahteymiş gibi göstermektir. Apollo projesi gerçektir ve biz, Ay'a ayak bastık. İnsanlar gerçek olanı kabul etmektense, komplo teorilerine güvenmeyi tercih ediyorlar ve bunu çok seviyorlar.”
Neil Armstrong