Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Mustafa Uslu
Mustafa Uslu
4,629 UP
Üye
0

Kedilerin FIP hastalığının tedavisi var mıdır? İnsana geçer mi?

4,057 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Arda Öğrenenefe
Meraklı biriyim :)

Kesin bir tedavisi yok.

FIP hastalığının alyuvarları etkilediğini biliyorsunuzdur. Bu nedenle kedilerin bağışıklık sistemi çöker ve ufak bir hastalık bile ölüme sebebiyet verebilir. Kanıtlanmış kesin bir tedavisi olmamasına rağmen, uygulanan birkaç tedavi yöntemi var;

 1. Anti-infalamatuar ilaçar
 2. Antiviral ilaçlar.
 3. Antiviral ilaçlar özellikle bağışıklık sistemine destek çıkarak ölüm riskini biraz da olsa azaltır.

Yapılan deneyler.

Dr.Alfred M. Legendre tarafından yapılan bir ilaç geliştirme aşamasında. Poliprenil immünostimülan materyalinin kullanıldığı ilaç 200 kediye uygulanmış. Açıklanan sonuçlar ise şöyle;

Tüm Reklamları Kapat

"Bu ilacın uygulandığı 60 kedinin 52’si, ki bu toplam kedi sayısının yüzde 87’sine denk geliyor, hayatlarına devam edebildiler.Yüzde seksenden daha fazla başarı sağlayan poliprenil ilaç Gültepe Veteriner Kliniğinde FIP Hastalığına sahip kedilere de uygulanmakta." Yani ilacın bir garantisi yok ancak %80 ile %90 arasında başarısı olan bir ilaç.

Yaptığım araştırmalarda insana bulaşma gibi bir şey görmedim. Ancak kedinizin FIP Hastalığı varsa ve başka bir hastalığa yakalandıysa, belki yakalandığı hastalığı bulaştırma riski olabilir.

SON

246 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Bilinmiyor. Kedilerde Fip Hastalığı. Alındığı Tarih: 11 Ağustos 2022. Alındığı Yer: Gültepe Veteriner Kliniği | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
3
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Sercan Palancı
Sercan Palancı
3,040 UP
Phd Virology

Genel olarak FIP için etkin bir tedavi ya da korunma yöntemi olmadığı kabul edilmektedir. Korunmada mevcut yalnızca bir lisanslı FIP aşısı vardır, ancak bu aşının FIP'i önlemede etkinliği şüphelidir ve Amerikan Kedi Uygulayıcıları Derneği Kedi Aşısı Danışma Paneli tarafından rutin olarak önerilmemektedir.[1]

Günümüzde tedavideki en büyük sıkıntı aslında maliyettir. Geleneksel olarak tedavide kortikosteroidler ve cyclophosphamide kullanılarak klinik bulgular bastırılır. Kedi interferonu ile glukokortikoidlerin birlikte uygulanmasıda sağaltımı artırıcı yöntemlerdir.[2] Bu yaklaşımın temeli FIP’li kedilerin IFN-gamma üretememelerine dayanır. Rekombinant feline interferon omega (IFN omega) ilk kez FIP’in tedavisi amacı ile Dr. Takuo Ishida tarafından kullanılmıştır. 2004 yılında yapılan bu çalışmada 12 kedinin 4’ü tamamen iyileşmiş, 2’si de 2-5 aylık süre boyunca kısmi remisyona girmiştir.[3]

Tüm Reklamları Kapat

Yakın zamana kadar, FIP tedavi edilemez bir hastalık olarak kabul edilmiştir. FIP'yi tedavi etmek için günümüzde immünmodulatör tedavilerin yanında tanımlanmış deneysel antiviral ilaç çalışmaları da mevcuttur ve bu ilaçların uzun vadeli etkinliği konusunda hala bazı belirsizlikler olsa da tedavide başarılı olduğuna dair bildirimler vardır. Özellikle Ebola ile Marburg virüs enfeksiyonu tedavisi için geliştirilmiş kod ismi "GS-5734" olan ve sonradan Remdesivir ismiyle kullanılan nükleotid analoğunun FIP üzerinde etkili olduğuna dair olumlu veriler mevcuttur.[5][4][6][7]

Zoonotik özellik gösteren coronavirus enfeksiyonları mevcuttur ancak FIP ile ilgili bu tarz bir veri yoktur. Bu nedenle FIP'in kediden insana bulaşmadığı kabul edilir.

144 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Cornell University College of Veterinary Medicine. Feline Infectious Peritonitis. (4 Ekim 2017). Alındığı Tarih: 29 Ekim 2022. Alındığı Yer: Cornell University College of Veterinary Medicine | Arşiv Bağlantısı
 2. N. AYTUĞ. Kedi Enfeksiyonları 1: Zorlayan Tanı; Kedilerin Enfeksiyöz Peritonitisi. Alındığı Tarih: 29 Ekim 2022. Alındığı Yer: dergipark | Arşiv Bağlantısı
 3. T Ishida. Use Of Recombinant Feline Interferon And Glucocorticoid In The Treatment Of Feline Infectious Peritonitis. Alındığı Tarih: 29 Ekim 2022. Alındığı Yer: journals.sagepub doi: 10.1016/j.jfms.2003.08.011. | Arşiv Bağlantısı
 4. www.rvc.ac.uk. Successful Fip Treatment With Remdesivir. Alındığı Tarih: 29 Ekim 2022. Alındığı Yer: www.rvc.ac.uk | Arşiv Bağlantısı
 5. T. K. Warren, et al. (2016). Therapeutic Efficacy Of The Small Molecule Gs-5734 Against Ebola Virus In Rhesus Monkeys. Nature, sf: 381-385. doi: 10.1038/nature17180. | Arşiv Bağlantısı
 6. Richard Malik. (PDF, 2022). Treatment Of Fip In Cats With Remdesivir.
 7. D. Krentz, et al. (2021). Curing Cats With Feline Infectious Peritonitis With An Oral Multi-Component Drug Containing Gs-441524. Viruses, sf: 2228. doi: 10.3390/v13112228. | Arşiv Bağlantısı
1
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Plasebo Etkisi Gerçek mi?
Plasebo Etkisi Gerçek mi?
Tek Bir Takviye ile Bebekleri Kurtarın!
Tek Bir Takviye ile Bebekleri Kurtarın!
İnsan Bebekleri Neden Bu Kadar Aciz?
İnsan Bebekleri Neden Bu Kadar Aciz?
42 Milyon Dolarlık Saat Ne İşe Yarayacak?
42 Milyon Dolarlık Saat Ne İşe Yarayacak?
"Marslı" Filmindeki Gerçek Gözyaşları!
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close