Puan Ver
-1
Puan Ver

Kaynaklarımız bu kadar sınırlıyken, nüfus kontrolsüz şekilde artarken insanlık ve diğer canlı türlerinin geleceği için öldürmek etik olmazmıydı?

Bunca varoluşsal risklerin altındayken yaşamamız sadece şanstan ibaret. Kaynakların tamamının bilime kullanılması gerekirken din uğruna heba ediliyor. Kendi türümüz diye öncelik gösterilmesi bencilliktir diye düşünüyorum. Zeki insanların aptallardan daha fazla yaşam hakkı olması gerekmez mi?

3
Anonim -1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
3 Cevap

Olması gerektiği zaman olacaktır. Şu an olmuyorsa henüz olması için şartlar oluşmamış demektir. Hala dünyada boş şeylere harcayacak oldukça fazla kaynağımız var demektir. Gerçekten kaynaklar azaldığında ve gerçekten yetmeyecek konuma geldiğinde, bu kaynakların yerine geçebilecek alternatif kaynaklar bulunamadığında, gerçek bir kıtlık yaşandığında ancak o zaman bu söyledikleriniz olabilir.

Favorilerime Ekle
1

Ortada 100 bin kişiye yetecek kadar yemek kaldığında ve 7 milyar kişinin her biri bu yemeğe ulaşmaya çalıştığında insanın hiç de düşündüğünüzü gibi bir varlık olmadığını anlamanız oldukça kolay olacaktır. Bunun için and dağları kazasını inceleyebilirsiniz.

Favorilerime Ekle
0

Bana göre; bu söylediğim her şey insanın düşünebilmesiyle kaybolmuştur. Bunun böyle olamamasının sebebi yine senin bu soruyu düşünüyor oluşun.

Düşünemeseydin etik kurallar, zeka ayrımı, din, bilim olmayacaktı. Bu durumda duygular varolmayıp belkide çoktan elenmiş genlerimiz dünyadan kalkmış olacaktı.

Olması gerektiği bir zaman olacağını sanmıyorum çünkü düşünce ve duyguların yer aldığı bir yerde hayvanlar gibi bir evrim süreci beklemek yanlış olur.

Bence bu sorunun netleşmiş hali; "İnsan olmasaydı dünya nasıl olurdu?" olmalıdır.

Favorilerime Ekle
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Şansa dair hiçbir şey bilmiyorum. Tek bildiğim, daha çok çalıştıkça daha şanslı hale geldiğim.”
Ingemar Stenmark
Geri Bildirim Gönder