Sorulara Dön
0
Fizik & Kuantum

Katı cisimlerde basınç kuvveti cismin ağırlığına eşit midir?

Katı cisimlerde basınç kuvveti cismin ağırlığına eşit midir? Eşitse neden eşittir, değilse neden değildir?

2
4,948 görüntülenme
Teşekkür
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Evet. Katılarda basınç kuvveti cismin ağırlığına eşittir.

genel basınç formülü olan P=F/S ten S 'i karşıya attığımızda F= P.S oluyor.

Katılarda basıncın formülü P=G/S olduğu için P' yi yukarıda yerine yazarsak:

F= G kalıyor ve dediğiniz doğru oluyor.

386 görüntülenme
1
Teşekkür
Paylaş
1

Hayır direkt ağırlığına eşit değildir. Basınç bir yüzeye uygulanan dik kuvvetin yüzeyin birim alanına oranıdır. Katı cisimlerde üzerine başka bir kuvvet etkilemiyorsa basıncı direkt olarak ağırlığına ve taban alanına bağlıdır.

Bir örnekle anlatmak daha kolay olacaktır. Kütlesi 2 ton olan bir fil ile 40 kilogram olan topuklu giyen sıfır beden bir kadının yürürken yere uyguladığı basıncı bulalım.

Fil

Filin ağırlığı = kütlesi x ivme

Filin ağırlığı = 2.000 kg x 9,807 m/s2

Filin ağırlığı = 19.614 N

Basınç için yüzey alanını da bilmemiz gerekiyor. Bir fil her zaman 2 ayağı yerde olacak şekilde yürür. Ayağını daire kabul edip çapını 20 cm olarak kabul edersek ;

Bir ayağının alanı = Pi x r2

Bir ayağının alanı = 3,14 x 102

Bir ayağının alanı = 314 cm2 = 0.031 m2

Filin 2 Ayağı yerde kalıyordu.

Filin Yere Temas Alanı = 0,031 x 2 = 0,062 m2

Basınç = F / A

Dışarıdan bir kuvvet etkimediğini var sayarsak buradaki F yani kuvvet sadece ağırlıktır.

Basınç = G / A

Filin Basıncı = 19.614 / 0,062

Filin Basıncı = 316.354 N/m2 = 316.354 Pa = ~ 316 kPa

Sıfır Beden Kadın

Ağırlığı = 392,28 N

İnsanlar yere tek ayağıyla basarak yürür, topuk çapının 1 cm olduğunu kabul edersek;

Sıfır Beden Kadının yere Temas Alanı = 0,79 cm2 = 0,00079 m2

Sıfır Beden Kadının Basıncı = 392,28 / 0,00079

Sıfır Beden Kadının Basıncı = 496.557 N/m2 = 496.557 Pa = 497 kPa

Gördüldüğü gibi katı cisimlerin ağırlığını direkt olarak basıncına eşit diyemeyiz. Ağırlığıyla doğru, yüzey alanı ile ters orantılıdır.

4,421 görüntülenme
0
Teşekkür (1)
Paylaş
0
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın