Sorulara Dön
3
Sosyal Bilimler

Karl popperin yanlışlanabilirlik ilkesi psikolojide kendini nasıl gösteriyor?

1
153 görüntülenme
Teşekkür (4)
Hatırla
Takip (2)
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Konuyla ilgili Dr. Saffet Murat Tura, Freud'dan Lacan'a Psikanaliz isimli kitabında Karl Popper ile ilgili güzel açıklamalar yapar. Bildiğiniz üzere Popper'a göre bilimsel bilgi yanlışlanabilirlik ilkesine bağlıdır. Ancak psikanaliz gibi (ve psikanalizden çıkmış diğer derinlik psikolojisi alanları) teoride kalan ve sınanmaya sırt çevirmiş alanlar yanlışlanamazlar bu nedenle bilimsel değildirler (Popper bir gün Adler'e bir vaka anlatır ve fikrini sorar Adler ise hemen vakayı aşağılık kompleksiyle açıklar, bunun üzerine Popper der ki "Nasıl bu sonuca vardın?" Adlerse "1000 deneyimle" diye cevap verir, bu cevap Popper'in hoşuna gitmez "O halde bu 1001. oldu" der, bu diyalog gerçekten yaşandı mı bilemiyorum, bahsettiğim kitaptan bir alıntıydı). Tıpkı Rorschach testleri gibi uzmanın elinde yalnızca yorumlanmayı bekler ve kesin çözümden yoksundurlar. Ayrıca psikanalitik teoriler önemli ölçüde deneye kapalıdır. Ancak günümüzdeki psikoloji önemli ölçüde sinirbilimden etkileniyor. Çoğu psikopatolojinin beynimizdeki bazı aksaklıklardan kaynaklandığını biliyoruz. Örneğin psikoz durumlarının beyindeki dopamin aktivitesindeki anormalliklerden kaynaklandığı artık sadece düşünülmüyor, biliniyor. Bu durum öncelikle deneylere açık, Popper düşüncesindeyse yanlışlanabilir vaziyette. Freud'un teorisini sinirbilimle harmanlayamadığını ancak bir gün bunun gerçekleşeceğini umduğunu elbette bir yerlerde okumuşsunuzdur. 21. yüzyılın başlarından beri bununla ilgili bir alan kurulmuş durumda. Nöropsikanaliz alanı sinirbilimle psikanalitik teorileri birleştirmeye çalışıyor. Bu alana giriş kitaplarından birisi dilimize çevrilmiş durumda, Beyin ve İç Dünya isimli bu kitapta Mark Solms ve Oliver Turnbull bilinç, bellek, rüyalar vb hem psikanalizi hem de günümüzde (nihayet) sinirbilimi ilgilendiren sorunlara nöropsikanalitik açıklamalar getiriyorlar. Psikanaliz bilimselleşmiyor aslında, yalnızca sinirbilimle bir ölçüde birleştiriliyor. Dikkatinizi çekerse veya araştırmak isterseniz diye nöropsikanaliz oluşumunun ülkemizdeki çalışma grubunun web sayfasını da kaynaklara ekliyorum.

104 görüntülenme
1
Teşekkür (1)
Paylaş
1

Kaynaklar

  • Yazar Yok. Popper Düşüncesine Dair Kısa Ve Öz Bir Çeviri. (19 Temmuz 2020). Alındığı Tarih: 19 Temmuz 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  • Yazar Yok. Popper Ve Yanlışlanabilirlik. (19 Temmuz 2020). Alındığı Tarih: 19 Temmuz 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  • Yazar Yok. Türkiye Nöropsikanaliz Çalışma Grubu. (19 Temmuz 2020). Alındığı Tarih: 19 Temmuz 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın