Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Musa Sezer
Üye
4

Kara delikler oluştuğu yıldızlardan daha fazla mı kütle çekim gücüne sahip?

Ben bunu araştırdım ama bir sonuç elde edemedim evrim ağacı YouTube kanalında bulduklarımıda fizik prof. lerine sordum ama doğru bulmadılar bu sebeple bu soruyu sormak istedim
790 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
4 Cevap
İlhan Taşlı
Uzay Bilimleri Takipçisi

Karadelikler, oluştukları yıldızlardan daha fazla kütle çekimine sahip değildir. Çünkü kütlelerinde bir artıştan bahsedemeyiz. Ancak hacimsel olarak yıldız haline göre çok küçülürler ve kütle yoğunluğunun fazlalığı onları tekil bir hale sokar. Sonuç olarak, değişen şey kütle veya kütle çekimi değil, kütle yoğunluğudur.

7
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
 • Paylaş
Ertuğrul Genç
Astronomi meraklısı

Kara delikler, uzayda bulunan ve kütleçekim kuvvetinin çok fazla olduğu yerlerdir. Bu çekim o kadar fazladır ki, ışık bile kaçamaz. Kütleçekimin bu denli yüksek olmasının sebebi, maddenin çok ufak bir alana sıkışmış olmasıdır. Bir yıldız ömrünü tamamladığı zaman, böyle bir durum gerçekleşebilir.

Bir yıldızın yarattığı kütle çekim etkisi, o yıldız kara deliğe dönüştüğünde değişmez. Kütle çekim kuvveti, kütlelerin çarpımı ile doğru orantılı olduğu için, kütlesi değişmeyen bir cismin kütle çekim kuvveti de değişmez. Ancak kara delik oluşumu sırasında, yıldızın çapı çok küçülür ve yoğunluğu çok artar. Bu da kara deliğin olay ufkunu oluşturur. Olay ufkunun içine giren hiçbir şey, ışık bile, geri dönemez.

Tüm Reklamları Kapat

Kara deliklerin oluştuğu yıldızlardan daha fazla kütle çekim gücüne sahip olup olmadığı ise yıldızlar arası uzaklığa bağlıdır. Milyonlarca kilometrelik uzaklıklar söz konusu olduğunda, bir kara delik, herhangi bir kozmik cisim üzerinde, kendisiyle aynı kütleye sahip bir kozmik cisminkinden daha fazla bir çekim kuvveti uygulamaz. Yani, kara delikleri karşı konulamaz bir kozmik “aspiratör” olarak düşünmemek gerekir. Ancak kara deliğe yaklaştıkça, çekim kuvveti artar ve ışık bile kaçamaz hale gelir.

Kaynaklar

 1. asteroit. Kara Delik. (9 Temmuz 2011). Alındığı Tarih: 30 Mayıs 2023. Alındığı Yer: asteroit | Arşiv Bağlantısı
 2. Bilim Genc. Yıldızlar Nasıl Oluşur, Yaşar Ve Ölür? | Tübitak Bilim Genç. Alındığı Tarih: 30 Mayıs 2023. Alındığı Yer: Bilim Genc | Arşiv Bağlantısı
 3. Olağanüstü Olaylar. Kara Delikler. (25 Haziran 2010). Alındığı Tarih: 30 Mayıs 2023. Alındığı Yer: Olağanüstü Olaylar | Arşiv Bağlantısı
 4. minimalblock. Bir Yıldızın Yaşam Döngüsü Ve Kara Delik Oluşumu. Alındığı Tarih: 30 Mayıs 2023. Alındığı Yer: minimalblock | Arşiv Bağlantısı
3
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
 • Paylaş
Nergâl Kurios
Fizik ve metafizik araştırmacı yazar

Bu teori yanlış bir zamanlar yıldız olan ve içine çöken Venüs ve Jüpiter üstüne atmosfer de oluşturarak kara delik olmamışlar yani kütlesi küçük olan yıldızlar içine çökse de karadelik olmuyorlar.😉

2
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
 • Paylaş
Yasin Kayalar
Yasin Kayalar
181K UP
Bilim ve felsefe okuru

Kara delikler çok yoğun kütle nedeniyle 'çökmüş' evren bölgeleridir. Madde veya enerji sıkışıp belli bir kütle yaratacak şekilde sıkışırsa eşik durum aşılır ve evren bölgesi aşırı kütle nedeniyle çöker. Tabi ki bu durumda kendisinin oluştuğu yıldızdan birim alana düşen kütle çekim etkisi çok çok daha fazladır ve zaten bu nedenle de kara deliğin olduğu evren bölgesi çökerek kara delik ve tekilliğini oluşturmuş olur. Bu nedenle birimsel olarak kara delik kütle çekim etkisi kendisini oluşturan yıldızınkinden çok daha güçlüdür. Bunu örnekleyici olarak 10 ton pamuğu sıkıştırıp bir yumurta büyüklüğüne getirmek olarak çok yoğun ve sıkışık bir durum olarak düşünebilirsiniz. Bu durumda kara deliği oluşturan yıldızın hacmi aşırı küçülebilir bu da kütle çekimin gücünü artırmış olacaktır.

0
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
 • Paylaş
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Yeni Yapay Zeka
Yeni Yapay Zeka "Sora", YouTube'un Sonu Olabilir mi?
Filler Neden Farelerden Korkar?
Filler Neden Farelerden Korkar?
Büyünün Çalışıp Çalışmadığını Nasıl Anlarsınız?
Büyünün Çalışıp Çalışmadığını Nasıl Anlarsınız?
Yıldırım Topu: Bulutlardan Gelen Gizemli Elektrik Topu!
Yıldırım Topu: Bulutlardan Gelen Gizemli Elektrik Topu!
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close