Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
3

Kafkas Bizonu Türkiye'de hangi şehirlerde yaşadı?

Şu anda nesli tükenmiş olduğunu bildiğimiz Kafkas Bizonu, isminden de anlaşılacağı üzere sadece Kars Ardahan taraflarında mı yoksa Güneydoğudan Marmaraya uzanan tüm Anadolu'da mı yaşadı?
3,635 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Selahattin Kırım
sağlık memuru

73 yaşındayım..babam bir askeri personeldi ve birçok ücra yerlerde yaşadık...ilginç bir durumu aktarmak istiyorum...çatalcaya bağlı o zamanki adı yassıviran ve kızılcaali olan bir köylerin epey uzağında terkos ormanlarına yakın bir yerde küçük askeri birlik vardı..çocukluğumda ilk hatırladığım yerler burasıdır..babam köylülerle iyi ahbaptı..sık sık ihtiyaçlarımızı karşılamak için gelir giderlerdi..çok iyi hatırlıyorum bir gün heyecan içinde ''yabani manda' vurduklarını anlatıyorlardı.daha önce dedelerden duymuşlar ama görmemişler..bu heyecan günler sürdü, anlatılanları hep aklımda kaldı..yerli mandaya göre boynuzları küçük ve kambur diyorlardı..etini sucuğa vermişler..ama hala bu mahluk yenir mi yenmez mi diye babama soruyorlardı...bu muhabbet haftalarca sürdü..baban durumu o zaman ki komutanı alb. Burhanettin Deran'a aktarmış.(bu kişi yıllar sonra 'pınarın başında su verdin içtim/Ayşem bestesiyle tanınındı) komutanın araştırmasına göre yabani sığır olduğu belirlendi..askeri devriyeler çıkarılıp takipler yapıldı..o zamanki top mevzileri-korugan denilen bazı beton yapılar içinde izleri bulunmuş..ancak bir daha canlısına rastlanmamış..bunlar kayıt altına alınmış mı bilemem ama ben bu olayı çok iyi hatırlıyorum..belkide trakyada ki son bizon du. ikinci anım da toros dağlarında 1970 yılında son parsı vuran ve bununla öğünen bir köylüyle tanışmamdır..gazetelere geçmiş olay..bunları konuştuğumuzda yıl 1993 dü..neye ki 2019 yılında bu hayvanın hala tek tük anadoluda fotokapanlara takıldığı görüldü...saygılarımla...

4
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
  • Paylaş
Enes Demir
Enes Demir
47K UP
Araştırmacı

17. yüzyılda Kafkas bizonları Batı Kafkasya’nın geniş bir bölgesinde yaşıyordu. 19. yüzyılın sonuna doğru ise dağlardaki insan yerleşiminin yoğunlaşması sonucu yerleşim alanları onda birine kadar düştü. Kafkas bizonlarının 1860'larda nüfusları 2000 civarındaydı, ancak kaçak avlanma sonucu 1917'de 500'e ve 1921'de 50'ye düşürüldü.

Avrupa bizonu olarak da bilinen Kafkas bizonu, Amerika bizonundan daha küçüktür. Eskiden Türkiye’de ve Avrupa kıtasında yaşayan Kafkas bizonu günümüzde sadece Azerbaycan, Ukrayna, Belarus, Rusya ve Polonya’daki milli parklarda bulunmaktadır. Sayıları oldukça az olan Kafkas bizonları Türkiye’de nesli tükenmiş hayvanlar arasındadır. Dünyada ise nesli yüksek riskli durumda bulunmaktadır.[1]

Tüm Reklamları Kapat

427 görüntülenme

Kaynaklar

  1. Miniyol. Türkiye’de Nesli Tükenen Hayvanlar | Miniyol. Alındığı Tarih: 14 Kasım 2022. Alındığı Yer: Miniyol | Arşiv Bağlantısı
3
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
  • Paylaş
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Çernobil'den Sonraki En Büyük Felaket Kapımızda!
Çernobil'den Sonraki En Büyük Felaket Kapımızda!
Kızıl Cin: Türkiye'ye Düşen Nadir Yıldırım!
Kızıl Cin: Türkiye'ye Düşen Nadir Yıldırım!
Plasebo: Sadece İnanarak Hastalıklardan Kurtulabilir miyiz?
Plasebo: Sadece İnanarak Hastalıklardan Kurtulabilir miyiz?
Özgür İrade: Aldığımız Kararlarda *Gerçekten* Özgür müyüz?
Özgür İrade: Aldığımız Kararlarda *Gerçekten* Özgür müyüz?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close