Evrim Ağacı Logo Evrim AğacıSoru & Cevap
Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
5

Kadınlar vucut kıllarını ne zamandan beri alıyorlar?

2
192 görüntülenme
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

İlk başta evrimsel süreçle bir ilgisi varmış gibi görülse de en azından bana göre insanın biyolojik evrimiyle pek bir alakası yok. Daha çok sosyal ve psikolojik değişimlerle alakası olduğunu düşünüyorum. Aslında bakarsanız bu sorunun cevabını bulmak için çok da geçmişe gitmemize gerek yok. 1900'lü yılların başında yayımlanan bir çok dergide reklam amaçlı, bunlar genelde ağda, traş bıçağı ve çeşitli epilasyon araçlarının reklamları oluyordu, insan vücudun çeşitli yerlerinde bulunan tüylerin kötü göründüğü algısı yartılmaya başlandı. Ve bu bölgelerde var olan tüyler üzerinde bir güzellik-çirkinlik algısı oluşturulmaya başkandı. Bir nevi insanların güzellik algısıyla oynayıp, reklam amaçlı da olsa psikososyal bir değişime yol açıldığından bahsedebiliriz. Gelişen teknoloji ve haberleşme araçlarının bu görüşleri yaymasıyla da 20. Yüzyılın ilk çeyreği bitmeden insanlar, özellikle kadınlar, vücutlarının bazı bölgelerinde bulunan tüylerin kötü görüntüye yol açtığını düşünmeye başlamış ve bunları "istenmeyen tüyler" ilan etmişlerdi. Zamanla bu kavram oturdu ve bütün dünya için kabul gören bir norm haline geldi. Reklam ve pazarlama insanların algılarıyla oynamış ve bir anlamda bazı düşüncelerinin evrilmesine yol açmıştı.  Bu örnekten yola çıkarak reklamcılık, algı yönetimi ve manipülasyon yöntemlerinin kitleleri kontrol etmekte ve yönlendirmekte ne kadar önemli olduğunu görebiliriz. Reklamcılığın bu kadar ilerlemesinin ve belki de kitleleri kontrol edebilecek seviyeye gelmesinin en önemli aktörü olarak, aynı zaman da Freud'un da yeğeni olan, Edward Bernays'ı gösterebiliriz. Kendisi ve reklamcılık hakkında daha fazla bilgi edinmek için şu makaleyi okuyabilirsiniz.

https://dusunbil.com/freudun-yegeni-bernays-ve-reklamcilik-guvensizlik-duygumuz-nasil-alinip-satilir/

169 görüntülenme
2
Teşekkür
Paylaş
2

Kaynaklar

Muhtemelen ateş icat edildikten sonra, taş baltayla kesemeyince yakmayı tercih ediyorlardı..............................................................................................................(200)

0
Teşekkür
Paylaş
0

Kaynaklar

Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Soru Sor
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Düşünmek, kimsenin vergilendiremeyeceği tek şeydir.”
Charles F. Kettering
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Takipçi UP İçerik Soru Cevap

Devamını Oku