Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
8

Kadınlar vucut kıllarını ne zamandan beri alıyorlar?

2,615 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Cemil Güleç
Öğrenci

İlk başta evrimsel süreçle bir ilgisi varmış gibi görülse de en azından bana göre insanın biyolojik evrimiyle pek bir alakası yok. Daha çok sosyal ve psikolojik değişimlerle alakası olduğunu düşünüyorum. Aslında bakarsanız bu sorunun cevabını bulmak için çok da geçmişe gitmemize gerek yok. 1900'lü yılların başında yayımlanan bir çok dergide reklam amaçlı, bunlar genelde ağda, traş bıçağı ve çeşitli epilasyon araçlarının reklamları oluyordu, insan vücudun çeşitli yerlerinde bulunan tüylerin kötü göründüğü algısı yartılmaya başlandı. Ve bu bölgelerde var olan tüyler üzerinde bir güzellik-çirkinlik algısı oluşturulmaya başkandı. Bir nevi insanların güzellik algısıyla oynayıp, reklam amaçlı da olsa psikososyal bir değişime yol açıldığından bahsedebiliriz. Gelişen teknoloji ve haberleşme araçlarının bu görüşleri yaymasıyla da 20. Yüzyılın ilk çeyreği bitmeden insanlar, özellikle kadınlar, vücutlarının bazı bölgelerinde bulunan tüylerin kötü görüntüye yol açtığını düşünmeye başlamış ve bunları "istenmeyen tüyler" ilan etmişlerdi. Zamanla bu kavram oturdu ve bütün dünya için kabul gören bir norm haline geldi. Reklam ve pazarlama insanların algılarıyla oynamış ve bir anlamda bazı düşüncelerinin evrilmesine yol açmıştı.  Bu örnekten yola çıkarak reklamcılık, algı yönetimi ve manipülasyon yöntemlerinin kitleleri kontrol etmekte ve yönlendirmekte ne kadar önemli olduğunu görebiliriz. Reklamcılığın bu kadar ilerlemesinin ve belki de kitleleri kontrol edebilecek seviyeye gelmesinin en önemli aktörü olarak, aynı zaman da Freud'un da yeğeni olan, Edward Bernays'ı gösterebiliriz. Kendisi ve reklamcılık hakkında daha fazla bilgi edinmek için şu makaleyi okuyabilirsiniz.

https://dusunbil.com/freudun-yegeni-bernays-ve-reklamcilik-guvensizlik-duygumuz-nasil-alinip-satilir/

Tüm Reklamları Kapat

400 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Reklamcılık. (29 Haziran 2019). Alındığı Tarih: 29 Haziran 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close