Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Kac saat uyumaliyiz?

Kisisel gelisim iceriklerine gore 6 saati gecmeyecek uyku bizim icin daha faydali oldugu soyleniyorken sporcu iceriklerinde en az 8 saat uyumamiz gerektigi soyleniyor(arastirmalarla destekleniyor). Uyku suremiz optimum ne olmalidir?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Uyku ihtiyacı kişiden kişiye değişir.Son çalışmalar da gösteriyor ki mutasyonları sonucu uyku süresinde değişikliğe sebep olan genler de mevcut.Buna ek günlük aktiviteniz ve sağlık durumunuz da uyku süresi ve bunun gerekliliğini değiştirir.Örnek verecek olursak sirke sineklerinde yapılan çalışmada 80 gende 126 tane farklılık tespit edilmiş.İnsandan örnek verecek olursak ADRB1 geni mutasyonu içeren bireyler sağlıklı bir insandan 2 saat daha az uykuyla yetinebiliyor.Bu genin sirkadyen saat üzerinde etkisi olduğu aşikar.

Bir başka nedense sağlık sorunları.Uyku apsesi, hava kanallarında tıkanıklık, bazı enfeksiyon hastalıklarına sahip olmak uyku ihtiyacını değiştirmektedir.

Genel tabir 8 saat olsa da kendi vücudunuzu gözlemleyip karar vermeniz muhtemelen daha doğru bir sonuç olacaktır.

Teşekkür
Paylaş
3

Kaynaklar

  1. Uyku .
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Birçok düşünce, bir başkasının zihnine ekildiğinde, aslen doğduğu zihindekinden daha iyi büyür.”
Oliver Wendell Holmes
Geri Bildirim Gönder