Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
0

Jovian gezegenler olarak bildiğimiz gaz devleri "henüz" kayaçlaşmamış, diğer bir deyişle "Henüz gelişimini tamamlamamıştır." diyebilir miyiz?

Gökcisimleri başlangıçta toz ve gaz bulutuyken zamanla dönerek ve sıkışarak oluşurlar diye biliriz. Yeteri kadar sıkışan bu tozlar bir süre sonra katı yüzeyli gökcisimleri olur. O halde Güneş sistemindeki iç gezegenler yeterince sıkışmış, gaz devleri henüz yeterince sıkışmamış mı? Gelecekte örneğin Jüpiter katı bir yüzeye sahip olur mu?
224 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Ögetay Kayalı
Astrofizikçi

Hayır diyemeyiz. Bir gezegenin oluşum süreci, Güneş sisteminin şu anki 4.5 milyar yıllık yaşına göre oldukça kısa bir süredir. Bu süreyi Jeans kriterleri ile hesaplamak mümkün (yoğunluk gibi parametrelere bağlı olarak yüz bin, milyon yıl mertebesinde sürüyor ilkel forma ulaşması). Jüpiter gibi gaz devlerinin bu şekilde olmalarının nedeni, daha ziyade kimyasal kompozisyonları ile alakalı. Kayaç yapıyı oluşturan ağır elementlerin oranı, burada çok az. Bu nedenle "gaz" devi diyoruz, çünkü çoğunlukla hidrojen ve helyumdan oluşuyor. Dolayısıyla kayaç bir yapı oluşmasını beklememek gerek.

Peki ne oldu da bu gezegenler gazca yoğunken, iç gezegenler kayaç malzeme bakımından yoğun oldu sorusunun cevabını ise klasik mekanik yaklaşımlarıyla açıklamak mümkün. Yine Güneş sisteminin oluşumunu ele alacak olursak, bu oluşum sırasında merkezden dışarıya doğru azalan bir yoğunluk gradyenti olur. Yani yoğun materyaller iç kısımda birikir. Bu da neden ilk dört gezegenin kayaç, geri kalanların gaz devi olduğunu basit bir ölçekte açıklıyor.

Tüm Reklamları Kapat

Aynı zaman oluşum sırasında ne kadar hızlı malzeme toplama başlamalarından, sıcaklıklarına kadar bir sürü faktör var. Çünkü sıcaklık ve kütle çekim aynı zamanda, gazı tutabilme kapasitelerini de belirliyor.

Kaynaklar

 1. E. Karanfil. Jüpiter Gezegeni | Özellikleri, Atmosferi, Uyduları, Lekesi…. (15 Mart 2021). Alındığı Tarih: 15 Mart 2021. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Süper Askerler: İnsanlar, Diğer Maymunlar ile Çiftleşebilir mi?
Süper Askerler: İnsanlar, Diğer Maymunlar ile Çiftleşebilir mi?
Evrendeki Gizli Üst Boyutlar Nerede?
Evrendeki Gizli Üst Boyutlar Nerede?
Kediniz Sizi Nasıl Seks Makinasına Çeviriyor?
Kediniz Sizi Nasıl Seks Makinasına Çeviriyor?
Interstellar'daki Karadelik, Neden Gerçeğine Benzemiyor?
Interstellar'daki Karadelik, Neden Gerçeğine Benzemiyor?
İlk Defa Ne Zaman Giysi Giydik?
İlk Defa Ne Zaman Giysi Giydik?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close