Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
0

İyi bir insan olup evreni ve hayatı anlamaya çalışmak ancak Tanrı hakkında kesin yargıda bulunmamak, ceza gerektirir mi?

Bir örnekle, ösym'nin hazırladığı sınava girmedik ve ösym de bizi tanımadı. Ancak iyi bir hayat için ösym'ye bağımlı olmak zorunda değiliz. Yeteneklerimize bakan işverenler var. Bu durumda aynı şey Tanrı için geçerli olabilir mi? (islam özelinde sorulmuştur)
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
4 Cevap
Cevap
Ufuk Derin
Ufuk Derin Agnostik

Bana kalırsa gerektirmemelidir. Evet, bazı Tanrı inançlarına göre Tanrı insanları ve evreni yarattı, ona "nimetler" verdi. (Hoş, aynı zamanda kötülük problemi de var ama onu geçelim. "Tanrı'nın vardır bir bildiği." diyelim. Aynı zamanda hem "kalp gözünü" kapatan hem de kapalı olduğu için yarattığını cezalandıran inançlar da var, ama onları da geçelim.)

Anlaşılması gereken en temel nokta şudur: Tanrı'nın insana nimetler vermesi, yaratması gibi düşünceler buna inananlara göre doğrudur. Ortada nesnel bir gerçeklik yoktur. Bazı inançlı kişiler, ortada sanki nesnel bir gerçek varmışçasına Tanrı için bir yargıda bulunmayan ya da Tanrı'ya inanmayanların "Tanrı'nın yarattığını bildikleri halde inanmadıklarını" sanmaktadır. Ancak Tanrı'ya inanan kişilerin de inanmadıkları durumlar mevcuttur. Bu durumda o kişiler, inanmadıkları durumlara (Örneğin Uçan Spagetti Canavarı'na) nankörlük mü yapmış olmaktadır? Hayır. Ortada nesnel bir gerçeklik olmadığından ve o durumlara inanma ihtiyaçları da olmadığından ya inanmıyorlar (o olasılığa sığınmıyorlar) ya da o konu ile ilgili bir yargıda bulunmuyorlar. Sonsuz olasılık varken Tanrı'ya inanlar "sonsuz-1" tane olasılığa nankörlük yapmıyorsa bunun 1 fazlasını yapanlar da nankörlük yapmış olmaz.

Bu Reklamı Kapat

Tanrı'ya inanmayanlar için de durum budur. Ortada ne bir nankörlük ne inkar ne unutkanlık vardır. Sadece sorgulamak ve şüphecilik vardır. Ortada nesnel bir gerçeklik, bir kanıt bile yokken sırf sorguluyor veya şüpheci diye birini cezalandıran bir Tanrı inancına inanıyorsanız bilemem ama böyle yapan sonsuz inanç olabilir. Hepsine inanmak zorundasınız. Ama aynı zamanda inanamazsınız da. Bunlar Pascal'ın kumarının açtığı sorunlar aynı zamanda. Bana göre bilinmeyen olasılıklar söz konusu olduğunda o olasılıklara inanmak veya inanmamak ceza sebebi olamaz.

1
  • Raporla
Cevap
Mekalid Menar
Mekalid Menar Physician
Orijinal Soru: Tanrı'yı var sayarsak onun yarattıklarından yaralanan bir insanın ona şükür ve ibadet etmemesi onu nankör yapar mı ve ceza gerektirir mi?

Ceza gerektirir mi öncelikle ondan geçelim..

Çünkü iyi insan olmak hepsinin üstündedir..

Bu Reklamı Kapat

İyi insan olmak en büyük hedef ve gayedır. .

Peki iyi insan;

Bu Reklamı Kapat

Kendine iyilik yapanı,ihsan edeni, ikramda bulunanı unutabilir mi..teşekkür dahi etmez mi..

Öyle ise o iyi insan kendisini yoktan yaratıp insan yapan,ve onun sadece midesi için binler çeşit gıdalar yaratan ve ona ikram ve ihsanda bulunan ve daima ona şefkat ve merhametini gösteren Yaratanını unutabilir mi?

Ona sevgisini,teşekkürünü ortaya koymak için ibadet etmek istemez mi..

Hem o iyi insan hayatta zorluklarla karşılaştığı zaman kendisine yardım edecek sonsuz bir kudret sahibini aramaz mı..

Hem o iyi insan bütün iyilik yaptığı kişilerin sonsuza kadar mutlu olmaları için hepimizi sonsuza kadar yaşatacak olan Ebedi olan Yaratıcısını merak etmez mi..

İşte o iyi insan her şeyden önce bütün iyiliklerin hakiki sahibini tanımak ve O'na dost olmak elbette ister..

Eğer o iyi insan kendine sonsuz iyilik yapan Yaratıcısını unutur ve evreni boş ve sahipsiz görürse en büyük kötülüğü işlemiş olur..

Çünkü kendinin ve evrenin hakiki sahibini inkar ettiği için dehşetli cezaya mustehak olur..

Bu Reklamı Kapat

Evrende insanın yararlandığı şeylerin sınırı yok.

Ama bu sorunuz için örnek olarak insanın ağzındaki dili düşünelim.

Ne kadar çeşit tat alabilir?

Adeta evrende ne kadar çeşit varsa o kadar..

Bu Reklamı Kapat

İşte yiyeceklerin sınırsız çeşidini düşünelim.

İşte insanın sadece bir dilini lezzetlendirmek için bu kadar sınırsız nimetleri ihsan eden bu evrenin sahibi elbette insandan bir beklediği var..

O da sizin ifade ettiğiniz gibi şükür ve ibadettir.

Eğer bunu yapmaz ise insan dehsetli bir nankörlük etmiş olacağı için cezaya müstehak olur.

1
  • Raporla
Cevap
Joseph Joestar
Joseph Joestar Konyalıyım

Hayır İslam'a göre bu mümkün değildir. Varlıkların yaratılma amacı yaratıcılarını tanımalarıdır. Yaratıcılarını ne kadar iyi tanırlarsa o kadar var olma amaçlarını yerine getirmiş olurlar. Eğer imanlı değilse(ki imanın ne olduğu ve şartları bellidir) kişi ödüllendirecek bir şey yapmamış olur. İyi Allah emrettiği, Allah yaptığı, Allah hoş gördüğü için iyidir(Eşarilik) kötü ise Allah lanet ettiği, yasakladığı ve hoş görmediği için kötüdür. Her şeyin ölçüsü Allah'tır. Allah'ı tanımamak veya başka bir şeyi Allah ile bir tutmak aşağılık bir davranıştır. Aslında layıkını bulmuş olur.

Bunun dışına çıkan ekoller vardır ama İslam'da ana akım Sunni itikadi mezheplerinin ve fıkhi mezheplerin ortak görüşü bunlardır.

Bu Reklamı Kapat

Ha Allah'ın iyi gördüğü davranışları yapan imansızlar diğer imansızlardan tam tersi durumda da imanlılar diğer imanlılardan farklı muamele görür. Ancak dediğimiz gibi İslam'ın insandan beklentisi Allah'ı, vahiyi tanımak, tanıtmak ve uygulamaktır. Buna hizmet etmeyen işler gereksiz veyahut zararlıdır. Gene diyorum Mutezile'de farklı, Şia'da farklı anlayışlar olabilir. Bu dediklerim sadece ana akım Sunni İslam için geçerli.

0
  • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Paylaş
Soru Sor
Görsel Ekle
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform, aklınıza takılan soruları sorabilmeniz ve diğerlerinin sorularını yanıtlayabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu platformun ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Gerçekten soru sorun, imâdan ve yüklü sorulardan kaçının.
Sorularınızın amacı nesnel olarak gerçeği öğrenmek veya fikir almak olmalıdır. Şahsi kanaatinizle ilgili mesaj vermek için kullanmayın; yüklü soru sormayın.
2
Bilim kimliğinizi kullanın.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla sorular ve cevaplar, bilimsel perspektifi yansıtmalıdır. Geçerli bilimsel kaynaklarla doğrulanamayan bilgiler veya reklamlar silinebilir.
3
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Sahtebilimi desteklemek yasaktır.
Sahtebilim kategorisi altında konuyla ilgili sorular sorabilirsiniz; ancak bilimsel geçerliliği bulunmayan sahtebilim konularını destekleyen sorular veya cevaplar paylaşmayın.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Raporla

Raporlama sisteminin amacı, platformu uygunsuz biçimde kullananların önüne geçmektir. Lütfen bir içeriği, sadece düşük kaliteli olduğunu veya soruya cevap olmadığını düşündüğünüz raporlamayınız; bu raporlar kabul edilmeyecektir. Bunun yerine daha kaliteli cevapları kendiniz girmeye çalışın veya diğer kullanıcıları oylama, teşekkür ve kabul edilen cevap araçları ile daha kaliteli cevaplara teşvik edin. Kalitesiz bulduğunuz içerikleri eleyebileceğiniz, kalitelileri daha ön plana çıkarabileceğiniz yeni araçlar geliştirmekteyiz.

Alıntı Ekle
Eser Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Tavsiye Et
Aşağıdaki kutuya, [ESER ADI] isimli [KİTABI/FİLMİ] neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform; okuduğunuz kitaplara, izlediğiniz filmlere/belgesellere veya takip ettiğiniz YouTube kanallarına yönelik tavsiylerinizi ve/veya yapıcı eleştirel fikirlerinizi girebilmeniz içindir. Tavsiye etmek istediğiniz eseri bulamazsanız, buradan yeni bir kayıt oluşturabilirsiniz. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu platformun ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Önceliğimiz pozitif tavsiyelerdir.
Bu platformu, beğenmediğiniz eserleri yermek için değil, beğendiğiniz eserleri başkalarına tanıtmak için kullanmaya öncelik veriniz. Sadece negatif girdileri olduğu tespit edilenler platformdan geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
2
Tavsiyenizin içeriği sadece negatif olamaz.
Tavsiye yazdığınız eserleri olabildiğince objektif bir gözlükle anlatmanız beklenmektedir. Dolayısıyla bir eseri beğenmediyseniz bile, tavsiyenizde eserin pozitif taraflarından da bahsetmeniz gerekmektedir.
3
Negatif eleştiriler yapıcı olmak zorundadır.
Eğer tavsiyenizin ana tonu negatif olacaksa, tüm eleştirileriniz yapıcı nitelikte olmak zorundadır. Yapıcı eleştiri kurallarını buradan öğrenebilirsiniz. Yapıcı bir tarafı olmayan veya tamamen yıkıcı içerikte olan eleştiriler silinebilir ve yazarlar geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
4
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Eser Ara
Aradığınız eseri bulamadıysanız buraya tıklayarak ekleyebilirsiniz.