Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
2

İslam Bizi Türklükten Kopardı mı?

361 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Börte Demir
Börte Demir
7K UP
Tarih okuyorum

Evet kopardı bir milletin millet olduğunu tanımlamak için diline genlerine ortaya çıktığı yere (coğrafya) ve dinine bakılır eski türklerle bizi karşılaştırırsak dil açısından islamın benimsenmesi ile yazarlarımız felsefecilerimiz edebiyatçılarımız ne varsa iran ve arap edebiyatını örnek alarak edebiyatımızı geliştirmiştir örneğin irandan alınan mesnevi türü[1] bu tür irandan bize geçti ve geçmesiyle beraber mesneviyi almak bir yana mesnevinin kendisini farsça tanımlamamız (örn beş mesneviye hamse dememiz yani farsça beş dememiz) olduğu gibi almamız dilimizin farslaşmasına neden oldu zamanında Atatürk ne kadar dilimizinden bunları çıkartıp tekrardan Türkleştirmeye çalışsa da hala zamanında edebiyatımızı kendimiz türk yönünden geliştirmeyip başkalarından aldığımız için bunları değiştiremiyoruz eğer genlere bakıcak olursak islamı benimsememiz ile özellikle orta doğu halklarıyla benzerliğimiz arttığı için daha çok kaynaştık islamdaki müslüman müslümanla olur kafasıyla ve arapçanın kutsal dil kabul edilmesiyle araplaşma oldu ortaya çıktığımız yer orta asya[2] ve biz şuanda orta doğudayız eğer arap ve fars etkisi olmamış olsaydı ve müslüman olmamış olsaydık anadolu avrupadan sayılabilirdi veya direkt ortadoğuya girmeyen fakat yine asyadan sayılan bir ülke de olabilirdik ve dine baktığımızda türk kökenli bir dine sahip değiliz kendi dinimizi bırakıp (Tengricilik[3]) arapların dinine geçmişiz bu durumda yine kendimize ait dini kaybetmişiz...

Kaynaklar

 1. Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenleri. Mesnevi. Alındığı Tarih: 17 Kasım 2022. Alındığı Yer: Türk Edebiyatı | Arşiv Bağlantısı
 2. Türkiye Kültür Portalı. Türkler Ve Coğrafya. Alındığı Tarih: 17 Kasım 2022. Alındığı Yer: Kültür Portalı | Arşiv Bağlantısı
 3. KENAN YELKEN. Tengri̇ci̇li̇k Nedi̇r, Ne Deği̇ldi̇r ? | Gök Tanri | İyeler | Doğa |. (22 Ocak 2019). Alındığı Tarih: 17 Kasım 2022. Alındığı Yer: KENAN YELKEN | Arşiv Bağlantısı
4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Ali Sert
Ali Sert
60K UP
Türk Dili ve Edebiyatı okudu

Yıllardır tartışılan ve insanların dünya görüşü ve inançlarına göre yanıtın değiştiği bir soru. Bu tür konuların ve özellikle tarihi sorunsalların ne yazık ki objektif bir yanıtı olamaz. Türkiye'de tarihçiler ve edebiyatçılar genelde yanlıdır, subjektiftir ve ideolojiktir. Bu soruya da dindar çevreler kendi açılarında bakarak cevap verecek, daha seküler bir düşüncedeki çevreler daha farklı cevap verecektir. Objektif olabilmek için insani olmanın dışına çıkmak gerekir. Belki Türk olmayan bir bilim adamı bu konuları incelese objektif bir yorumda bulunabilir ama o insanın bile bilinç altının ve yetişme tarzının bu yorumuna etki etmeyeceğini kimse iddia edemez. Çünkü bu konu insanların kişiliğinde en önemli etkenler olan milliyetçilik ve inanç kapsamına girmektedir.

Konuyla ilgili düşüncelerimi yine de yazayım.

Tüm Reklamları Kapat

Öncelikle İslam öncesi Türklerin yazılı eserleri yok gibi bir şey bazı yazıtlar bulundu o kadar. O dönemde sözlü edebiyat yaygın. Yazılı edebiyatla İslamla birlikte tanıştık ve önce Farsların edebiyat anlayışını sonra Araplarınkini taklit ettik. O dönemde bu olay çok tartışıldı ama Selçuklu tamamen Fars kültürüne angaje olmuş gibiydi. Tarihte Orhun yazıtlarına baktığımızda Türklerin Çin'le olan ilişkilerinde Çin içinde asimile olma aşamasına gelindiği görülüyor, kavimler göçü Avrupa Hun devleti içindeki Türk topluluklarının Avrupa'da benliklerini kaybetmeleri, İslamlaşma sonrası Fars ve Arap dil ve kültürüne kayma, Rusların 1850'li yıllarda başlayan Orta Asya devletlerinde kültürel ve ırksal dejenerasyonları sonuçları, Osmanlıda Batılılaşma tartışmaları gibi bir çok kültürel olay göz önünde bulundurulduğunda bir Türklerin çok kolay başka milletlere angaje olduğumuz anlaşılıyor. Türk coğrafyasında tarihte bir çok kez bu şekilde kültürel etkileşim meydana gelmiş. Yani konunun ne kültür açısında ne de dil açısından Türklerin İslam'la tanışmasıyla ilgisi yok. Bu tamamen kültürel etkileşimle ilgili. Türkçede sandığınızdan fazla Rumca, Ermenice, Süryanice gibi dillerden kelimeler var bu zamanında dilimize giren Türkçe sandığımız fakat aslen Çince, Moğolca olan kelimeler var. Bunlar günlük hayatta bu milletlerle etnik kaynaşmanın bir sonucu ve gayet normal. Kültür olarak da farklı değil bizim kendi kültürümüze ait bildiğimiz nice gelenek, görenek, yemek, düğün vs şu an kötü gözle bakılan milletlerden alınmış.

Dolayısıyla Tarihte gerçekleşmiş bu tür olayları tek bir değişkenle ele alıp yorumlamak yanlış ve yanlı anlamlar çıkarmaya sebep olacaktır ya da tam tersi yanlış ve yanlı yorum yapmak isteyenler olaylara tek yönlü bakıp kendi düşüncelerine, dinlerine, ideolojilerine koltuk değneği olma gayretine girecektir.[1]

Kaynaklar

 1. dergipark. Türkler Ve İslamlaşma. Alındığı Tarih: 17 Kasım 2022. Alındığı Yer: dergipark | Arşiv Bağlantısı
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Uzayda
Uzayda "Aşağı" Yön Ne Tarafta?
Hediye Almanın Gerçek Amacı Gerdek mi?!
Hediye Almanın Gerçek Amacı Gerdek mi?!
Ay'daki Bayrağı Teleskopla Görebilir miyiz?
Ay'daki Bayrağı Teleskopla Görebilir miyiz?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close