Sorulara Dön
0
Antropoloji & Arkeoloji

İskeletleri tesadüfen mi buluyorsunuz?

Arkeolojiciler yaňi

1
264 görüntülenme
Hatırla (3)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Merhabalar,

Arkeolojik insan iskeletlerinin tesadüfen bulunduğu görülmüştür. Örneğin, ilk Neandertal kalıntıları Almanya'da madenciler tarafından bulunmuştur, bunun yanında görece yakın zamanda Denizli'de bulunan ilkin insan kemikleri, mermer ocağındaki bir işçi tarafından bulunmuştur.

Daha yaygın olarak gerçekleşen ise nereye bakılacağına o güne kadarki üretilmiş olan verilerin değerlendirilmesi sonucu, bilinçli bir şekilde arama yapılması yoluyla, insan kalıntılarına ulaşmaktır. Yani, o bölgenin, alanın veya mağaranın geçmişte insanlar tarafından mesken edilip edilmediğini gösteren kanıtlar incelenir. Bunlar, duruma veya döneme göre taş alet olabilir, takı veya diğer tip süs eşyaları olabilir, ocak kalıntıları olabilir, yerleşim kalıntıları olabilir veya o bölgenin şartlarını oldukça benzer bir yerde fosil keşfedilmiş olabilir. Kısacası, bir yerde insan iskeleti aramaya başlamadan önce orada daha önce insanın bulunmuş olduğundan emin olunur.

Bu konuda oldukça ilham verici (oldukça da masraflı) örnek bir çalışma ise Neandertal-Denisovan melezi olan Denny'nin bulunmasıdır. Rusya'daki Denisova mağarasında daha önce insan türlerine dair kalıntıların bulunduğu gösterilmişti. Fakat, bu mağarada ayrıca binlerce tanımlanamamış kemik parçası da bulunmaktaydı. Bilim insanları, burada insan türlerinden birine ait bir kemik bulabileceklerine güvendikleri için 2000 e yakın tanımlanamayan küçük kemik parçası üzerinde kolojen analizleri yaptılar. Sonuç olarak bir kemiğin, bir insan türüne ait olabileceğini tespit edip, DNA'sını dizilediler. Bu şekilde, Neandertal-Denisovan melezi olan Denny bulunmuş oldu.

Her ne kadar bazı iskeletler tesadüfen bulunabilse de, birçok iskeletin bulunması çok fazla emek ve bilgiye dayalı tahminlerle mümkün olmaktadır.

Umarım faydalı olmuştur!

289 görüntülenme
2
Paylaş
2

Kaynaklar

  • J. Keats. Neandertal Nedir? Kimdir? Neandertaller Hakkında Temel Bilgiler Ve Gerçekler.... (09 Ocak 2015). Alındığı Tarih: 25 Ağustos 2021. Alındığı Yer: Evrim Ağacı | Arşiv Bağlantısı
  • B. Baş. Anadolu’nun Bilinen İlk İnsanı: Denizli Adamı İnfografik. (13 Şubat 2016). Alındığı Tarih: 25 Ağustos 2021. Alındığı Yer: Arkeofili | Arşiv Bağlantısı
  • K. T. Özdoğan. Antik İnsan Melezi: Anne Tarafı Neandertal, Baba Tarafı Denisovan. (22 Ağustos 2018). Alındığı Tarih: 25 Ağustos 2021. Alındığı Yer: Evrim Ağacı | Arşiv Bağlantısı
  • S. Brown. (2016). Identification Of A New Hominin Bone From Denisova Cave, Siberia Using Collagen Fingerprinting And Mitochondrial Dna Analysis. Scientific Reports. | Arşiv Bağlantısı
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et