Sorulara Dön
2
Fizik & Kuantum

Işık hızının mutlak olduğu söyleniyor. . . Katı, sıvı ve gaz ortamdaki hızı farklı değil mi?

Diğer bir soruda diyelim ki x kişisi a noktasından b noktasına saniyede 100000 km hızla gidiyor. Işık, x kişisinin yanından geçerken gözlemci ışık hızını 200000 km/sn olarak mı yoksa 300000 km/sn olarak mı görür?

3
Anonim 2
759 görüntülenme
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip (1)
Paylaş
Reklamı Kapat
3 Cevap

Işığın mutlak hızda olmasını şu örnekle size açıklayayım:

Siz ve bir arkadaşınız elinizde ışık kaynaklarıyla bir deney yapmak istediniz. Işık kaynakları ve bulunacağınız ortamı özdeş kabul edelim. Arkadaşınız bir arabayla saatte 120 km ile gidiyor siz ise duran bir sandelyede oturuyorsunuz. İkiniz de aynı anda ışık kaynaklarınızı açtınız. Bu durumda doğal olarak arkadaşımızın ışık kaynağından çıkan ışığın hızını ışık hızı + 120km/h diye düşünüp arakdaşınız elindeki ışık kaynağından çıkan ışığın daha hızlı olduğunu düşünebiliriz ama hayır olay asla böyle gerçekleşmez. Işığın hızı mutlaktır istersen 400km/h ile git ışığın hızı hep aynı olur yani mutlaktır.

Şimdi gelelim senin soruna ışık hızının mutlak olması demek farklı yoğunlukta maddelerde de hep aynı gidecek anlamı taşımaz çünkü ışığı bir tanecik olarak ele alırsak , yoğunluk arttıkça karşılaşacağı direnç artar ve hızı düşebilir. Dalga olarak ele alırsak da aynı elektromanyetik dalgalar gibi davranır ve havadan suya geçince kırılır ve böylelikle hızı azalır.

Umarım anlatabilmişimdir ama eğer hala soru işaretleri varsa kaynakta belirttiğim videoyu izlemeni öneririm tam bu soru için hazırlanmış bir video.

583 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
2
Teşekkür (1)
Paylaş
2
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.

Kaynaklar

Işık hızı her ortamda sabittir. Ancka içinden geçtiği ortamın molekülleri ile etkileştiği için soğurulup yeniden yayınlanması söz konusudur. Bu yüzden genelde şiddetinde düşüş olur. Bu soğruma ve yeniden yayınlanma sırasında gecikmeler olur. Bu soğurulup yeniden yayınlanma süresi ve sıklığı cismin taneciklerinin yoğunluğuna ve özelliklerine göre değişir. Bu nedenle ışığın ortalama hzıı değişmiş olur ancak ışığın ani hızı hep aynıdır. Ortalama hız, ilk ve son konum arası uzaklık ile zamanın oranı olduğundan, bu gecikmeleri de hesaba katar. Şöyle düşünün: Düz bir yola çıktınız. Aaracınızın hız ibresi hep aynı değeri gösterse de arada durup benzin aldınız. Ancak varış yerinize gittiğinizde o gecikmeye göre hızınızı hesaplarsanız o hız göstergesindeki hzıdan düşük çıkar.

344 görüntülenme
0
Teşekkür
Paylaş
0

Işık hızı her ortamda sabit midir ? Kısa cevap evet .Detaylandırmak gerekirse ışık her ortamda sabit hızla gider ama biz onu,içinden geçtiği  yol uzatıldığı zaman daha yavaş gidiyormuş gibi görürüz.Örneğin su buharını düşünelim.Su buharının tanecikler arasındaki boşluğu oldukça fazladır. Bu yüzden ışık su buharının içinden geçerken suya göre daha hızlıymış gibi algılayabiliriz. Ne yazık ki algılarımız bizi bu durumda aldatır.Bu,ışığın gittiği mesafe ile alakalıdır.Oldukça basit anlatım umarım anlaşılmıştır.

275 görüntülenme
0
Teşekkür
Paylaş
0

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın