Sorulara Dön
0
Fizik & Kuantum

Işık hızına yaklaştıkça zamanın yavaşlaması ışığın kaynaktan dışa doğru giden yönüyle de ilgili midir?

Işık hızının saniyede 300.000 km hızla yol aldığını ve o hıza eriştiğinde zamanın duracağını biliyoruz ama sonuçta ışık da zaman harcıyor, örn;10bin ışık yılı öteden gelen bir foton için 10 bin yıl geçti. Burada aslında iki sorum var, 1 ışık hızına ulaşan bir foton için zaman tamamen durur mu? 2 ışık hızına yaklaştıkça örneğin 150.000km/s zamanın yavaşlaması ışığın yönüyle de ilgili mi?

1
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Bu tipte sorular sıkça sorulur ve tek nedeni özel göreliliğin ilkelerinin doğru anlaşılmamış olması. Tek bir zaman kavramından söz edildiğinde bu problem ortaya çıkıyor. Ne demek istiyorum? Göreli kelimesi zaten bir kıyası içeriyor, bu nedenle iki tane zaman olmak zorunda. Bunlardan biri sabit duran gözlemci için geçen zaman, diğeri hareketli olan nesne için geçen zaman. Hareketli olan nesne için daha az zaman geçerken, sabit olan için daha uzun zaman geçiyor. Örnekle açıklayacak olursak, ikizler paradoksu ele alınabilir.

Aynı yaştaki iki ikizden birini ışık hızına yakın bir hızda bir yere gönderirseniz, geri geldiğinde Dünya'da kalan ikizini kendinden yaşlı bulacaktır. Dolayısıyla hangi referans sisteminden ölçüm yaptığınız önemlidir. İki olay da aynı anda başlar aynı anda biter ama tecrübe ettikleri zaman farklıdır. Fakat ışık hızına yakın hızda seyahat eden ikiz, zamanı yine aynı deneyimler, bir fark hissetmez. Dolayısıyla karşılaştırma yapana kadar bunu anlamazsınız bile. Evet ışık hızına yaklaştıkça zaman kısalıyor, fakat sonsuza kadar kısalıyor. Lakin kendi içerisinde her şey aynı şekilde yavaşladığı için, yine zamanı deneyimliyor. Kaldı ki zamanın var olmadığı bir nokta olsaydı, zamanla ilgili bir problemi düşünmek de manasız olurdu.

Sorunun diğer kısmı ise vektörlerle ilgili. Hız, vektörel bir niceliktir yani bir yönü vardır. Dolayısıyla yapılan hesaplar da birbirlerine yakınlaşma ve uzaklaşmayı hesaba katmayı gerekiyor. Lakin yöne bir bağımlılık yok, yani şu yönde giderken zaman yavaşlıyor ama öbür yönde daha az gibi bir durum söz konusu değil. Aşağıya detaylı bir yazı ekliyorum.

158 görüntülenme
1
Paylaş
1

Kaynaklar

  • E. C. Karanfil. Özel Görelilik: Uzunluk Büzülmesi Ve Müonlar. (24 Mart 2021). Alındığı Tarih: 24 Mart 2021. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et