Sorulara Dön
0
Fizik & Kuantum

Işık hızına ulaşan bir madde neden zamanda ilerlemez?

Işık hızında zamanın neden geçemediğini ve neden herşey değişirken ışık hızındaki maddenin aynı kaldığını açıklayabilir misiniz

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Aslında bu durum zaman genleşmesinin (İng: "time dilation") bir sonucudur. Sorunuza cevap vermeden önce şu ön bilgileri vereyim:

  1. Kütlesi olan hiçbir şey ışık hızına erişemez çünkü cismi ışık hızına ulaştırmak için sınırsız enerjiye ihtiyacımız vardır ki bu da imkansız demek ile eşdeğerdir. Dolayısıyla "madde" ile kast ettiğiniz kütleli bir cisim ise böyle bir cisim zaten ışık hızına ulaşamaz.
  2. Kütlesiz her cisim ışık hızında gitmek zorundadır. Örneğin, ışık yani fotonlar kütlesiz oldukları için ışık hızında giderler. Işık hızında giden bir cismin referans sisteminden bahsedemeyiz çünkü matematiksel olarak ışık hızında giden bir gözlemci için Lorentz dönüşümü sağlayamayız. Dolayısıyla ışık hızında gidersek evren nasıl görünür diye sormak aslında anlamsız bir sorudur. Öte yandan, ışık hızına yaklaştıkça diğer her şey bizim referans sistemimizde nasıl gözükür, diye sorabiliriz.
  3. Zaman genleşmesi: Cisimler bizim referans sistemimize göre ışık hızına yaklaştıkça cisimler için geçen sürenin daha yavaş aktığını gözlemleriz. Örneğin ben size göre ışık hızına yakın hızda gidiyorsam benim saatimin, sizin saatinizden daha yavaş tik-taklıyor olduğunu ölçersiniz. Öte yandan benim referans sistemimde hareket eden ben değil, sizsinizdir. Ben duruyorumdur ama siz ışık hızına yakın hızda gidiyorsunuz. Bundan ötürü benim referans sistemimde saati yavaşlayan ben değil sizsinidir.

Bu bilgiler ışığında sorunuzu cevaplamak gerekirse cisimler ışık hızına yaklaştıkça onlar için zamanın daha yavaş aktığını ölçeriz. Foton gibi ışık hızında giden cisimler için ise zamanın durduğunu söyleriz. Matematiksel olarak göstermek gerekirse. Cismin kendi zamanı ve bizim onu ölçtüğümüz zamanı arasındaki ilişki aşağıdaki denklem tarafından verili:

cismin kendi zamanı

cismin bizim ölçtüğümüz zamanı

cismin uzayda yer değiştirmesi

Işık hızında giden bir cisim için olduğundan ışık hızında giden cisim için geçen zaman da

olur, yani zaman durur.

283 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
6
Teşekkür (4)
Paylaş
6
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın