Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
0

Işık hızı nasıl sabit olmuyor açıklayabilir misiniz?

15. sayfada herhangi bir ortamda c ışık hızı sabit değildir ancak v freakansı sabittir denmiş.
177 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
sivasli Istari
Lise öğrencisi

Işık hızının sabitliğinden bahsederken bilim insanları vakumsuz bir ortam (ya da ortamsızlık) olan uzayda hayal ederek işlerini yaparlar. Evet, ışık hızı vakumsuz bir ortamda sabittir ve hızı asla değişmez, ama ne zaman ki hızını değiştiricek bir etken olduğunda ya da yazıda da vurgulandığı gibi “bir ortamda” olduğunda hızı yavaşlar (gibi görünür). Ama ona geçmeden önce bir eleştiride bulunmak istiyorum: böyle sorularda neden kaynak istiyorsunuz anlamıyorum, adam geliyor (sallıyorum) insanın psikolojik ya da kültürel evrimi hakkında bir soru soruyor ve bunda kaynak istiyor. Bu soruda bir kaynak nasıl bulucaz yani saçmalık, neyse konumuza geçelim.

Dediğim gibi vakumsuz bir ortamda ışık hızı sabittir (kabaca) 300.000 km/sn bildiğin gibi. Ama bir ortama girdiğinde, örnek olarak suyu hayal edelim: ışık sudan geçmek için daha uzun süre yol kat etmek zorunda kalıyor çünkü su ışık için bir engel oluşturuyor. Ama burada ışığın hızı değişmiyor, nasıl oluyor ulan bu peki?

Tüm Reklamları Kapat

Işık hızı değişmiyor, ışığın hızı “bize” göre değişiyor. Yani bir insan olarak gördüğünde suya çarpan bir ışığın hızının düştüğünü söyleyeceksin çünkü daha uzun süre orada duruyor, ama bir ışığın gözünden bakarsan sen hep aynı hızda olucaksın, senin için değişen tek şey harcadığın zaman. İşte bu zamanı dışarıdan bir göz görünce ışığın hızının yavaşladığını söyleyecektir. Burada da olay budur, ışık hızı yavaşlamaz, ışık bize göre yavaşlar. Biz hızı süreyle bağdaştırdığımız için (ki mantıken böyle olması gerek zaten, neyse) zamanın artması demek hızının da değişmesi anlamına gelicektir ama bir foton için zaman farklı olucaktır, biz fotonun değişimine veya ışığa zaman dediğimiz için (entropi falan da diyebiliriz ama zamanın çoğunluğunu ışığa atfediyoruz) zamanın kendisi zamanı bizim gibi hissetmeyecektir. Yani demeye çalıştığım şey, ışık hızı herkes için vakumsuz bir ortamda sabittir ama bir ortama girdiğinde foton sadece kendine göre sabittir, diğerleri için yavaşlıyor ya da hızlanıyor olarak görülecektir. Buna şeyde diyebiliriz: foton her zaman sabittir ama ışık değişkendir de diyebiliriz, umarım anlatabilmişimdir çok fazöa detaya girmek istemedim kabaca anlasak yeter diye umuyorum.

Kaynaklar

  1. Gökhan Atmaca. Işık Hızı Neden Sabittir? (Kaynak Zorunlu Diye Koyuyorum Sadece). (10 Haziran 2021). Alındığı Tarih: 10 Haziran 2021. Alındığı Yer: KBT Bilim Sitesi | Arşiv Bağlantısı
1
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Tıraş Edilen Sakal Daha Gür Çıkar mı?
Tıraş Edilen Sakal Daha Gür Çıkar mı?
Kendiliğinden Hareket Eden Taşların Sırrı Ne?
Kendiliğinden Hareket Eden Taşların Sırrı Ne?
Lisede Öğretilen
Lisede Öğretilen "Mendel Genetiği" TAMAMEN Hatalı mı?
Dünyada Yaşam Var mı?
Dünyada Yaşam Var mı?
Hazırlıklı Olmak Depremin Sonucunu Gerçekten Değiştirir mi?
Hazırlıklı Olmak Depremin Sonucunu Gerçekten Değiştirir mi?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close