Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
2
Puan Ver

Işık hızı farklı hıza sahip iki kişinin gözünde nasıl var olur? Ve birine göre ulaştığı bir hızda ivme yakalamışken diğerine göre aslında orada değildir ve bu nasıl açıklanır?

Merhaba,bir simülasyonda iki insan düşünün ve bunlardan biri ışık hızının(299. 792. 458m/s) hıza sahip bir şekilde fener ile ilerlerken,fenerden çıkan ışığı normal ışık hızına sahip bir şekilde ilerlediğini gözlemler,pekii burada diğer insan devreye girdiğinde ışık nasıl davranır? Birine göre bir yerde var değilken diğer yerde nasıl olur?

1
Anonim 2
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip (1)
Paylaş
1 Cevap

ışık hızı sabittir.bu yüzden kimse için ivme kazanma durumu yoktur.

yani algıyı etkileyecek tek şey kişilerin hızıdır.

sunduğun simulasyona gelecek olursak,bahsettiğim sebepten ötürü ışık hızına bukadar yakın hızla ilerleyen biri için fenerinden çıkan ışığın normal şartlarda duran biri ile aynı şekilde algılaması mümkün değildir.

feneri yakıttan hemen sonra,kendini fenerden çıkan fotonlara eşlik ederken bulacaktır.

diğer kişiye gelecek olursak,onun için sadece hız algısı değişecektir.

Teşekkür (1)
Paylaş
2
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Modern biyolojinin her parçası, türlerin birbiriyle akraba olduğunu ve atasal türlerden zaman içindeki kademeli değişimler sonucu var olduklarını doğrulamaktadır.”
Helena Curtis
Geri Bildirim Gönder