Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Irk diye birşey bilimsel olarak varmıdır?

Arkadaşlar evrimsel süreçte ırk (türk-arap-alman) diye bir şey varmıdır yoksa bu daha sonra bizim kendimizi diğer insanlardan ayırmak için uydurduğumuz bir saçmalıkmıdır

2
Teşekkür (1)
Hatırla (1)
Takip (1)
Paylaş
2 Cevap

Biyolojide ırk aynı tür içerisinde yer alan ve göreceli olarak küçük morfolojik ve genetik farklılıklar taşıyan her bir topluluğu ifade eder. Eğer bu topluluklar arasındaki söz konusu farklılıklar değişik yerel habitatlara uyum amacıyla doğmuşsa her bir topluluğun ırkı ekolojik ırklar kapsamına girer; eğer coğrafi olarak izole olmuşlar ise coğrafi ırklar adı verilir. Eğer birbirlerinden yeterince farklılarsa, iki ya da daha fazla ırk alt türler olarak sınıflandırılabilir. Eğer değillerse, ırklar olarak tanımlanırlar, bu, gruba bir takson verilmemesi gerektiği anlamına gelir.

Ernst Mayr'a göre "alt türler taksonomik açıdan, farklı bir isme sahip olmayı hak edecek kadar, farklılaşmış coğrafi ırklardır"

Teşekkür (1)
Paylaş
3

Biyolojik açıdan bakacak olursak; Herhangi bir canlı popülasyonunun, kendi türünden izole bir biçimde yaşam sürmesi o popülasyonun bir ırk olarak sınıflandırılmasını mümkün kılar. Evrimsel süreçte ise türleşmelerin oluşmasına ön ayak olabilir. Ancak günümüzde insanların izole olması gibi bir durum olmadığından (kabile yaşamı hariç), bu kavram insanların evrimsel sürecinin bir parçası olmaktan çıkmıştır.

Diğer bir açıdan bakacak olursak; Irk kavramı, ayrıştırıcılığın en geçerli bahanelerinden biridir ve insanlık için çok büyük üzüntülere sebep olmaktadır.

Güzel bir dünya için birlikte çalışmamız gerekiyor. Belki de insanlık olarak bu tarz kavramları gözden geçirmek iyi olabilir. İyi günler.

Teşekkür (1)
Paylaş
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Suçlu birini elden kaçırmak, masum birini mahkum etmekten yeğdir.”
Voltaire
Geri Bildirim Gönder