Sorulara Dön
1
Bilgisayar & Yazılım

İphone kameraları rakiplerine göre neden düşük Mp değerlerine sahip?

En pahalı telefonları üreten Apple ın kameralarının Xiaomi , Samsung vb markaların orta segment telefonlarından bile çok daha düşük çözünürlüğe sahip olmasının , buna rağmen İphone kameralarının övülmesinin nedeni nedir ? İphone neden rakiplerine göre çözünürlüğü bu kadar düşük tutuyor?

2
6,319 görüntülenme
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Merhaba. Esasında kabaca megapixel : görüntüyü oluşturan piksel sayısını ifade eder yani bir görüntüyü kaç parçaya ayırdığın ile ilgili bir konudur. Yüksek megapixel her zaman daha iyidir ama fotoğrafın asıl kalitesini belirleyen şey ışıktır ve bu ışığı kullanacak olan sensörün boyutudur. Görüntüyü kaydeden sensör ışığa ne kadar duyarlıysa biraz önce bahsettiğimiz pixel parçalarını o kadar doğru renklerle doldurur. Kameralarda buna kabaca sensör boyutu denir ve bazı standartları vardır (1/2.5''6x crop - APSC - FullFrame vs ...)

Sorunuza gelecek olursak. Cep telefonlarında kullanılan kameralar yapıları gereği kısıtlı imkanlarla mucizeler yaratmaya çalışır çünkü oldukça küçüklerdir. Firmalar telefonlarda ilk kamera kullanmaya başladıklarında bir megapiksel yarışına girdiler. 2/4/8/16 megapixel derken tüketicilerin gözünde yüksek megapixel daha iyi görüntü gibi algılanır oldu. Şimdi tam hatırlayamadım ama çinli bir firma reklam için 192MP lik telefon duyurdu :D Lakin belli bir noktadan sonra görüntüyü kaç parçaya ayırdığınızın bir önemi yoktu. İyi fotoğraf ve kullanıcı deyimi için belli bir eşikten sonra farklı çözümler gerekiyordu çünkü sayısını arttırdığınız pixellere doğru renk değerlerini atamakta ayrı bir işti. Burada en önemli konu ışık. Eğer sensörünüz büyükse dolaylı olarak daha fazla ışık alacak ve oluşturduğunuz fotograftaki pixeller daha zengin değerler içerecektir. Bi süre böyle gitti ama değerler 20MP gibi değerlere ulaşınca telefonlardaki fotograf ve video işleme gücü de ayrı bir sorun haline gelmekteydi. Günümüzde bu konu sadece kaeranın donanımıyla anlaşılabilecek bir konuda değil maalesef. Günümüz telefonlarında fotograf ve video için özel olarak geliştirilen akıllı yazılımlar kullanılıyor. Yukarıda bahsettiğim pixel hesaplama işlemlerini hızlandırmak ve fotoğrafın daha güzel gözükmesini sağlamak için firmalar çeşitli algoritmalar kullanılıyor. Zurnanın zırt dediği yerde burası. Bu kadar çok değişkene bağlı bir işlemde doğru sonuca ulaşmak gerçekten farklı bir özveri ve üslüp gerektiriyor. Kimisi ya son kullanıcı MP den başka bişiyden anlamaz pazarlama için piyasadaki en büyük MP li kamerayı kullanalım ve pazarlamayı buna odaklayalım diyor, kimiside insan gözünün belli bir alanda algılayabileceği pixel sayısı belli abartmaya ve gereksiz işlem gücünü kullanmayalım bunun yerine sensör büyüklüğü ile belli bir denge sağlayalım. Zaten işin yazılım kısmında bizim kadar tecrübeli bir firma yok diyor.

Çok uzattım kusura bakmayın. Ufak bir örnekle durumu özetleyeyim.

Full HD (1080p) : 1920x1080 =2.073.600 pixel demek oluyor.

Yani 12MP lik bir kamera yaklaşık olarak 12 milyon pixel demek oluyor.

Ortalama üstü bir monitör bugün 2K(2x1080P) dediğimiz çözünürlüklerde geliyor buda ekranda kabaca ekranda 4 milyon piksele sahip demek oluyor.

Demeye çalıştığım 12mp kameralı bir cep telefon ile doğru görüntü yakalandıysa bırakın 10cm x 5cm bir telefon ekranını kocaman mönitörde bile kalitesinden oldukça memnun kalacağınız görüntüler oluşturulabilir. Burda önemli olan herbir pixel e atanan değerin doğru oluşturulması. Bu dengeyi doğru yaparsanız aynı sensör boyutlarında rakipleriniz isterse 500MP ile çeksin sizin görüntünüz daha iyi olabilir.

Bide işin performansı ve kullanıcı deyimi tarafı var. Hepimiz bir kaera ile bişey çekmek istediğimizde bu işlemin anlık olarak yapılmasını isteriz. Anı kaçırmak istemeyiz. diyelimki 20MP lik bir kamera ile deklanşör bastık. Beklentimiz 1sn altında kabaca 20 milyon megapikseli alet ışıkla doldursun her birine ayrı ayrı değerler atasın ve bunu kaydedip bize o sn nin bitimindde sonucu göstersin :) Bunun çok ciddi bir işlem olduğununda bana katılıyorsunuzdur umarım :) Firmalar bu tarz durumlar için aleti rahatlatmak ve size iyi hissettirmemek için burda algoritmalara basşvurur. Algoritma belli referans noktalarındaki değerleri okur ve pikseller arasını önceden tanımlanmış geçiş değerleri ile doldurur. Özellikle ışık azsa resimde bunu rahatlıkla fark edersiniz.

Apple ile ilgili sordunuz diye söylüyorum. Apple gereksiz megapixel değerleri ile uğraşmamak için diğerlerine oranla daha düşük megapikselli kameralar kullanıyor ama sensör ve diyafram açıklıklarını daha büyük kullanıyor. (Bununda en iyi sonuç için belli bir oranı var tabi, kabaca söylüyorum, diğerleri niye kullanmıyor peki demeyin her yiğidin bir yoğurt yiyişi var :) ) Apple görüntü işleme teknolojileride rakiplerine oranla günümüzde çok daha iyi işler çıkarabiliyor.

Umarım sorunuza yanıt olmuştur, Saygılarımla ...

5,843 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
2
Paylaş
2
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.

millet havalı olmak için iphone`a o kadar para veriyor. eğer kameranın çok kötü olduğunu söylerse millet onunla dalga geçer o yüzden kamerayı övüyorlar. ikinci sorunun cevabını bilmiyorum ama eğer bulursan bana da söyle

3,557 görüntülenme
0
Paylaş
0
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et