Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anonim
Anonim Üye
0

İntihar düşüncesinden başka bir düşüncesi olmayanlara neler tavsiye edersiniz?

Arkadaşlar, insanlar hatta hayvanlar bazen öyle bir anlara denk geliyor ki sorumda olduğu gibi de intihar,yok olmayı istemekten başka bir düşünceleri olmuyor olabiliyor, kısaca ve anlamlı böyle düşünceleri olanlar varsa küçük de olsa onların o kalbine dokunacak, derinden anlamlı şeyler hissettirecek neler söyleriz,herkesin söyleyecekleri çok önmli.
303 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
3 Cevap
Soruyu Soranın Seçtiği Cevap
Oktay ÇEVİK
Oktay ÇEVİK
2,469 UP
Tebrubeli Biri

Bunu yıllar öncesinde deneyimlemiş bir birey olarak yazıyorum.

Hayat bizim tecrübe ettiğimiz veya etmediğimiz bir çok zorluklarla dolu. Öyle ki bu zorluklar karşısında bazen güçsüz olduğumuzu hisseder ve bu zorluklarla başa çıkamayacağımızı düşünürüz. Gerçek nedir peki?

Tüm Reklamları Kapat

Bizler güçsüz olduğumuzu hissettiğimiz anlarda mutlaka destek almalıyız. Bu destek bazen yakınımız, bazen hayatı paylaştığımız kişiler olabilir ama en doğrusu da sanırım bu konuda uzmanlık yapmış bilim adamları olacaktır. Fakat her şeyden önce yaşamak gibi insanın ve tüm canlıların mücadele içerisinde olduğu bir olgudan neden vazgeçmeyi düşünüyoruz bunu netleştirmemiz gerekir. Belki bu sebebi hayatımızdan bütünüyle çıkaramayabiliriz ama bu sebebi hayatımızı sonlandıracak bir sebep olmaktan çıkarabiliriz.

Ben yazımın başında böyle bir şeyi deneyimlediğimden bahsetmiştim. Peki bu süreçte hayatımı sonlandırmayı düşündüğüm sebepler ortadan kalktı mı? Hayır... Ben o sebeplerin aslında bir çok insanın hayatında olabileceğini, bu sebeplerde mücadele etmem gerektiğini ve bunların hayata veda etmek için bir sebep olmadığını öğrendim. Keşke bunu tecrübe etmeden öğrenebilseydim. Keşke bu desteği işin uzmanından, kendimi güçsüz hissettiğim ilk anda almış olsaydım.

Doğaya baktığında hayatta kalmak için sürekli savaşan canlılar görürüz. Bir çok hayvan beslenirken bile başka hayvanlara yem olmamak için tetiktedir. Doğanın en zeki hayvanı olarak, hayatta olmamızın diğer bir çok türe göre üremek dışında da amacı vardır. Bizler üretmek (bilgi) zorundayız. Daha gidecek çok yolumuz, daha keşfedilecek çok diyarımız, daha MUTLU olacak çok anımız ve daha içilecek çok kahvemiz var....

Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
2
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Cevap
Genç Mühendis
Genç Mühendis
191K UP
Düşünür

intihardan başka bir düşüncesi yoksahiç bir şey diyemezsin ki, her halükarda kafasına koyduğunu yapar. ama meyilli bir insan ise en önce sevdikleri, yakınları ya da saygı duyduğu insanlardan destek almalıdır.

kişisel olarak şunu söyleyebilirim ki, insan hayatı o kadar basit ve ucuz değil. herkes zorlu bir hayat savaşı veriyor ve bir şeyler başarmak için uğraşıyor. hayatınızdan memnun olmamak ya da istemediği hayatları/kültürü yaşamak çok normal bir düşünce ama bunun çözümü intihar değil. bunun çözümü daha çok çalışmak ve imkanı doğrultusunda elinden gelenenin en iyisini yapmak. intihar demek karşına çıkan veya çıkacak fırsatlarına ve başarı ihtimaline elveda etmektir. çektiğin acılar seni daha sabırlı ve dayanıklı yapar, geçmişteki hatalar seni daha olgun ve akıllı yapar, bu sayede gelişir insan. yani teknik olarak insana "acı" da gereklidir.

Tüm Reklamları Kapat

geçmiş geçmişte kaldı, gelecek ise sonsuz değişkenli bir denklem. bizim elimizde olan ise en doğru kararı bu gün vermektir.

4
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Cevap
kemal şimşek
kemal şimşek
1,401 UP
Benzer sorunları yaşamış olmam.

Sebep sonuç ilişkisi, yaşamımız boyunca başımızdan geçen tüm olayların bir sebebi ve birde sonucu olmuştur. İyi'de olabilir, kötü'de. Bizim uymamız gereken şey, kötüleri asgariye düşürmek için mücadele etmek. Hayır ben mücadeleden vazgeçtim demek her şeyin sonucunu kabullenmek gibi bir şey olur. Ama bu duruma gelen kişiler bu düşünceye özgür iradeleriyle gelmemişlerdir. Bunu farketmekte genelde onları içine düştükleri bu durumu kavramalarına engel olur. sağlıklı bir insan ben intehar edeceğim demez ve bu duruma geleceğini o bile anlamaz. Olay tamamen kimyasaldır. Vücudumuzun, yaşam ortamımız veya koşullarımız yüzünden, olması gerektiği gibi çalışamaması ve bağzı kimyasalları üretememesinden kaynaklanır. Biz istemesekte içinde olduğumuz şartlar bizi oraya kadar getirmiş olabilir. Hayatını bu durumlara adamış doktorlarımıza güvenelim lütfen. Çözülmeyecek bir durum yoktur. Ve bu duruma düştüğünü gördüğünüz bir yakınınız ise ona sizden başkası yardım edemez. Biraz gözlemci olun, biraz duyarlı olun ve zor durumdaki kişileri tesbit etmek birazda teşhis koymak sizin elinizde. Onların sessiz çığlıklarını duymak, belkide dünyaya yeni bir hayat getirmek kadar önemli bir durumdur. Tedavi tek çözümdür. Mesele tesbit etmektir.

1
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Kötü Bilim: Bazıları Bilimi Nasıl Kötüye Kullanıyor?
Kötü Bilim: Bazıları Bilimi Nasıl Kötüye Kullanıyor?
Bu Videoyu Nasıl İzleyebiliyorsunuz? | İnternet Nasıl Çalışıyor?
Bu Videoyu Nasıl İzleyebiliyorsunuz? | İnternet Nasıl Çalışıyor?
Yürürken Neden Bunu Yapıyorsunuz?
Yürürken Neden Bunu Yapıyorsunuz?
Satürn'ün Halkalarında Neden Siyah Boşluklar Var?
Satürn'ün Halkalarında Neden Siyah Boşluklar Var?
C Vitamini Uçar mı?
C Vitamini Uçar mı?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close