Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
7
Puan Ver

İnsanlık diğer canlıların zeki bir türe dönüşmesini etkiliyor mu. Biz farklı bir gezegende olsak dünyada akıllı yaşam formları ortaya çıkar mı?

1
Teşekkür (3)
Hatırla (2)
Takip (3)
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Bu gerçekten iyi düşünülmüş bir soru. Ama yine de sorunun içinde gizlenmiş bir aksiyom olduğuna dikkat etmeliyiz. Akıllı olduğumuza dair bir ön kabul var , diğer canlılardan farklı olduğumuzu ileri süren. Oysa bilim henüz bilincin doğası üzerine, olup olmadığına dair henüz bir mutabakata varmış değil. Canlılığın temel mekanizması yaşa ve neslini sürdür. Bu düstur evrim yasaları çerçevesinde türleşmelere ve kompleks canlıların sonunda merkezi sinir sistemleri ve değişen yetkinlikte beyinlere sahip olmalarına kadar ilerler. Ancak beyinlerimiz ayrı bir ben bir bilinç tarafından kontrolden mahrumdur ve tümüyle biyolojik süreçler içindeki elektro kimyasal dönüşümlerle çalışır ve amaç hala aynıdır: hayatta kal ve çoğal. İnsanın akla ve ''bilinçliliğe'' farklı nosyonlar yüklemiş olması bir türe ait yaşam kültürü (çiftleşme, yuva inşası, beslenme alışkanlığı vb faaliyetler) olmanın ötesinde bir anlam taşımamaktadır.Sorunun nihai cevabı olarak söylenecek bir cümle kurmak mümkün değil çünkü evrim mekanizmaları çevreye ve çok sayıda etkene bağlı olarak çalışır, yani eğer tüm bileşenlerin aynı şekilde çalışacağı başka bir gezegen olursa yine insan ortaya çıkacaktır. Diğer canlıların insana ait yetkinlikler geliştirmemiş olması (alet kullanımı ve dildeki yetkinlik) insanın ''başarabileceği'' kadar basit değildir ve evrim çok sayıda karmaşık etkileşimlerle ilerler. Hatta insanların diğer canlıları domine etmesi onların belki çok daha ileri (ama bizim bilmediğimiz) hayatta kalma stratejileri geliştirmiş olmasına katkı da sağlamış olabilir.

Konu zor ve yanıt çok boyutlu olduğu için tek bir kaynağa atıfta bulunmak zor.

Puan Ver
2
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
2

Kaynaklar

Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Cehalet ne zaman bir görüş haline geldi?”
Scott Adams