Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
3

İnsanların sudan karaya geçmesi kanıtlanmış mıdır?

Biyoloji hocamla evrim hakkında tartışıyorduk ve insanların sudan karaya çıkmasının bir hipotez olduğunu söyledi, hatta Çağrı Mert Bakırcı da dedi sen izlemiyor musun diye de konuştu. Canlılığın sularda başladığını biliyoruz ve insanların sudan gelmesi bu bir hipotez mi, kesinliği var mı? Kesinliği varsa bunu hangi argümanlarla kanıtlayabilirim?
493 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Ahmet Alperen Mercan
Popüler bilim meraklısı

"İnsanların sudan karaya çıkması" tümcesi aşırı tuhaf. Evrimsel geçmişimizdeki sucul ortamdan karasal ortama geçişte, bu ilk(!) karasal ata yalnızca bizim değil, bütün kara omurgalılarının atasıydı. Dolayısıyla bu canlı hem ikiyaşamlıların (örn. kurbağa, semender) hem sürüngenlerin hem kuşların hem de biz memelilerin atasıydı.

Sudan karaya geçişin kanıtlanmasına gelirsek. Bunun kayalarda saklı sayısız kanıtı bulunmaktadır ve sudan karaya geçiş kuşku duyulamayacak bir gerçektir.

Özetle: Devoniyen döneminin (~ 420 ile 360 myö) ortalarında bir (belki de birden çok) et yüzgeçli balık grubu karasal uyarlanmalar geliştirmeye başladı: bunlara genelde tetrapodomorf denir. Çoktan var olan akciğerleri (çok daha önce evrimleşmiştir, ışınsal yüzgeçlilerin yüzme keseleri de bu atasal akciğerlerden gelir) ve pazu kemiği (humerus) ya da uyluk kemiği (femur) gibi üye kemikleri, bu balıkların karaya uyum sağlamasını kolaylaştırdı. Devoniyen döneminin sonlarına doğru da artık üyeler belirmeye başladı: Ichthyostega, Acanthostega...

Tüm Reklamları Kapat

Ayaklı balıkların (fishapod) evrimi. Aşağıdan yukarıya: Eusthenopteron, Panderichthys, Tiktaalik, Acanthostega, Ichthyostega, Pederpes.
Ayaklı balıkların (fishapod) evrimi. Aşağıdan yukarıya: Eusthenopteron, Panderichthys, Tiktaalik, Acanthostega, Ichthyostega, Pederpes.
Wikimedia. Sahibi: Maija Karala. CC BY-SA 3.0.

Bunun yanında atalarından kalma suya uyumlu duyu ve iç denge (homeostazi) düzenekleri karaya çıkışta karşı karşıya kaldıkları güçlüklerden bazılarıydı.[1]

Daha çok bilgi almak için şu makalelere göz atabilirsiniz.

Kaynaklar

 1. M. A. Ashley-Ross, et al. (2013). Vertebrate Land Invasions–Past, Present, And Future: An Introduction To The Symposium. Integrative and Comparative Biology, sf: 192-196. doi: 10.1093/icb/ict048. | Arşiv Bağlantısı
4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close