Sorulara Dön
4
Felsefe

İnsanların sanat anlayışını belirleyen faktörler nelerdir?

Her insanın sanat anlayışı var mıdır? Yaşadığımız yerin sanat anlayışımızda etkisi var mıdır veya genetik özelliğimizin? Herkese hitap eden bir sanat dalı var mıdır? Bir sanat dalından veya bir sanat eserinden biyolojik olarak insan beyniyle oynamadan sadece toplum etkisiyle herkesin zevk almasını sağlamak mümkün müdür?

1
Teşekkür (2)
Hatırla (2)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Cevabı çok büyük birçok soru sormuşsunuz. Sorunuza ikna edici ve açıklayıcı bir cevap vermek mümkün ama çok uzun bir metin olur. Ve ayrıca sorduğunuz birden çok soru, birbiri ile ilgili gibi görünse de aslında değiller. "İnsan beyni ile oynama" ne demek örneğin? Böyle bir şey yok ki... Ayrıca sanat anlayışı başka bir şey, sanat dalı bambaşka bir şey. Ayrıca sorularınızı, sanatı, bir zevk aracı olarak görme ön kabulu ile sormuşsunuz ki bu doğru değil. Bu kavram karmaşaları nedeni ile aslında sorunuza tam olarak cevap vermek de olanaksız gibi.

Buna göre aslında sorularınızın tümüne cevap versek de yüksek olasılıkla vereceğimiz cevaplar size yardımcı olmayacak çünkü siz şu an, "Cevap alabilmek için doğru soruları sormak ve bunun için de bir ön bilgiye sahip olma gerekliliği" engeline takılmış durumdasınız. Bu sorulara cevap alabilmek ya da verilecek cevapları kavrayabilmek için kabaca da olsa sanatın ne olduğunu, geleneksel sanat-modern sanat ayrımını, gelenekselden moderne geçiş macerasını bilmeniz gerekli. Ancak bu durumda size vereceğim cevabı anlayabilirsiniz ya da önce size bunları anlatmam lazım ki çok uzun bir konu bu.

En azından ben kısaca özet cevaplar vermeye çalışayım size...

Herkesin bir sanat anlayışı yoktur çünkü herhangi bir konuda bir anlayış oluşturmak için o konu üzerine okumalar yapmış, belirli bir bilgi birikimi oluşturmuş olmanız lazım.

Yaşadığımız yerin sanat anlayışımızda etkisi vardır çünkü estetik dediğimiz olgu, insanın yaşadığı hayat deneyiminden etkilenir. Yaşadığımız hayatları da yer etkiler elbette. Genetik özelliğimizin sanatsal bakışımızla ilgisi olduğuna dair bir bulgu yok.

Herkese hitap eden sanat vardır: Hepsi. Her sanat herkese hitap eder. Operanın pahalı olması, zenginlere hitap ettiği anlamına gelmez.

Herhangi bir kişinin, sanattan alacağı zevkle toplumun bir ilgisi yok. Bir kasabada herkes tiyatro severken tek bir kişi sevmiyor olabilir. Teşvik, öneri, yol gösterme vs. olabilir ama bunlar insanların sanata ilgi duyacaklarının garantisi değildir.

Biliyorum, bu cevaplar yeterli ve açıklayıcı değil ki dediğim gibi, bu normal. Size, öncelikli olarak Larry Shiner'dan Sanatın İcadı adlı kitabı öneriyorum. Bu kitabı (tercihen iki kez) okursanız, içinde bulunduğunuz kavram karmaşasından yükse oranda kurtulacaksınız. Keyifli okumalar...

245 görüntülenme
0
Teşekkür (2)
Paylaş
0
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın