Sorulara Dön
0
Evrim & Abiyogenez

İnsanların 2. Kromozomunun kaynaşması, büyük maymunlardan ayrılmamıza katkı sağlamış olabilir mi?

Kalan büyük maymunlarda 48 iken homo soyunda 46 kromozom var diye biliyorum. Dolayısıyla onlarla doğal yollarla çiftleşemiyoruz. Bu, homo soyunun büyük maymunlardan dallanmasına ve kendi içinde genetik izolasyonuna katkı sağlamış olabilir mi?

1
438 görüntülenme
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Bir 2003 makalesi (1) 2. Kromozomun kaynaşmasının tam olarak insan ile şempanze soy hatlarını ayıran olay olduğunu söyledi ama daha sonra 2007’de (2) AT’den GC nükleotid çiftlerine taraflı dönüşümün kümelenmesinin [Unexpected biased clustered substitution (UBCS)] olduğu vücut kromozomu telomer bölgelerine istisna teşkil eden insan 2. kromozomunda, kromozomun ortasında birleşmeden önce ve sonra sabit bir UBCS birikimi oranı varsayılıp; atasal 2a ve 2b'nin kaynaşmasıyla yeni kromozomun ortasında kalan kaynaşmış telomer bölgesindeki UBCS’nin, kromozomun ortasındaki birikiminin zirvesine, şempanze 2a ve 2b kromozomunmdaki birleşmemiş haldeki telomer bölgelerinden daha fazla UBCS oluşumundan sonra gelerek birikimin durmuş olmasına dayanarak, kromozom birleşmesinin tarihinin tahmini şempanze-insan son ortak atası ayrıştıktan sonra, 0.74 milyon yıl önce olarak tanımlanıp 2.81 milyon yıl önceden eski olmayacak şekilde olduğu belirlendi.

2012’de (3) 2. kromozomunun kaynaşmasının 4 milyon yıl önceden daha yakın zamanda gerçekleştiği tahmini, önceki bulgularda olan, kaynaşmanın insan-şempanze ortak atasının ayrılmasından sonraya tarihlenmesi bulgusunu destekledi.

Daha sonra 2016’da (4) insan 2. kromozomunun 2q21.2 (5) bölgesindeki psödosentromerdeki uydu DNA’nın analiziyle kaynaşmanın tarihi 3.5 milyon yıl önceye belirlenerek kromozom kaynaşması için 2.5 ile 4.5 milyon yıl önce tarih aralığı verildi.

Yani, son bilgilere göre 2. kromozomunun, kromozom kaynaşması olayıyla oluşmasının muhtemelen büyük maymunlardan ayrışmamıza katkısı olmadı.

249 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
5
Teşekkür (5)
Paylaş
5
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.

Kaynaklar

  • A. Navarro, et al. (2013). Chromosomal Speciation And Molecular Divergence--Accelerated Evolution In Rearranged Chromosomes. Science, sf: 4. doi: 10.1126/science.1080600. | Arşiv Bağlantısı
  • T. Dreszer, et al. (2007). Biased Clustered Substitutions In The Human Genome: The Footprints Of Male-Driven Biased Gene Conversion.. CSHL Press, sf: 12. doi: 10.1101/GR.6395807. | Arşiv Bağlantısı
  • M. Ventura, et al. (2012). The Evolution Of African Great Ape Subtelomeric Heterochromatin And The Fusion Of Human Chromosome 2. CSHL Press, sf: 16. doi: 10.1101%2Fgr.136556.111. | Arşiv Bağlantısı
  • K. Miga, et al. (2016). Chromosome-Specific Centromere Sequences Provide An Estimate Of The Ancestral Chromosome 2 Fusion Event In Hominin Genomes. Oxford Academic, sf: 8. doi: 10.1093/jhered/esw039. | Arşiv Bağlantısı
  • R. Avarello, et al. (1992). Evidence For An Ancestral Alphoid Domain On The Long Arm Of Human Chromosome 2. Springer, sf: 3. doi: 10.1007/bf00217134. | Arşiv Bağlantısı
  • P. Stankiewicz. (2016). One Pedigree We All May Have Come From – Did Adam And Eve Have The Chromosome 2 Fusion?. BMC, sf: 5. doi: 10.1186/s13039-016-0283-3. | Arşiv Bağlantısı
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın