Sorulara Dön
1
Evrim & Abiyogenez

İnsanlarda yüzbinlerce, belki de milyonlarca yıl içerisinde radyasyon direnci oluşabilir mi?

Bazı yerlerde aşırı radyasyona maruz kalmanın sperm sayısını ve kalitesini azalttığını duymuştum. Canlıların amacı soyun devamlılığını sağlamak ise insanlar yüzbinlerce yıl boyunca radyasyona maruz kalmaya devam ederse, radyasyona karşı bir direnç oluşur mu? Ayrıca sperm sayısının azalmasının yanı sıra radyasyonun insanlara zararı var.

İnsanlarda yüzbinlerce, belki de milyonlarca yıl içerisinde radyasyon direnci oluşabilir mi?
1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Öncelikle şunu bilmek gerek. İnsanların çoğunluğu aşırı radyasyona maruz kalmıyor. Bunun içi şu makaleyi okursanız ne demek istediğimi anlarsınız. Yani soyun devamlılığını tehlikeye atacak kadar yoğun bir radyasyon altında değiliz, kitlesel olarak. Evrimsel açıdan belli özellikteki türlerin oluşması için belli doğal faktörler karşısında daha dirençli ve uyumlu olan türlerin üreyebildiği diğerlerinin öldüğü bir ortam olması gerek. Radyasyon hem doğal bir faktör değil hem de ölümcül değil. Ancak eğer tam zıttı olsaydı bu sefer yine böyle bir şey mümkün olmazdı. Çünkü radyasyonu üreten biziz ve onun kitlesel ölümlere sebep olduğunu anladığımız an fişini çekeriz. Ancak atom bombası gibi faktörlerden bahsediyorsanız atom bombası bulundurduğu birkaç on kilometrekarelik alanda hiçbir canlı bırakmıyor, daha geniş bir coğrafyada da ani afet kategorisine girdiği için hiçbir insan türünün bu denli radyasyon ile baş etmesi mümkün olmuyor ve seçilim baskısı işlemiyor. Ha eğer atom bombası patladıktan sonra oraya insanlar akın ederse ve belli bir miktar radyasyona dirençli insanlar iseler yine de böyle bir şey mümkün olmuyor çünkü genelde bahsedilen radyasyon birkaç yüz seneye kalmadan yok oluyor. Bu da seçilim baskısının işe yaramamasını beraberinde getiriyor, kaldı ki insan zeki bir tür. Doğal afetler karşısında ve doğal faktörlere karşı zekasını kullanıp seçilim baskılarına direnebiliyor. Örneğin normalde evrimsel mekanizmalar, hasta insanların yok olup daha sağlıklı insanların ürediği bir ortam için işlerler ancak insanlar hastaları iyileştirdiği için bu mümkün olmuyor ve nüfus gitgide artıyor.

Yani sorunuzun cevabı, hayır. Radyasyon hem insan etkisinde ortaya çıkan hem de etkisini yüzbinlerce sene gösteremeyen bir etken olduğu için ve insan zekasından ötürü seçilim baskılarına yenik düşmediği için böyle bir evrim senaryosu gerçekleşemez.

114 görüntülenme
1
Teşekkür
Paylaş
1
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın