Sorulara Dön
1
Evrim & Abiyogenez

Insanlar ve ya primatlar en uzun ne kadar yaşayabilirler?

Tevrat'ta hz. Nuh'un neredeyse 950 sene yaşadığı anlaşılmaktadır. Evrimsel süreçte atalarımızın bugüne göre bu kadar uzun yaşadığı bir dönem var mıydı? Teşekkürler.

1
108 görüntülenme
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip (2)
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Genetik olarak homosapiens in 140-150 yıllık bir yaşam kapasitesi hazır olarak gelir doğumla. (Hucre bölünme döngüleri, telomer uzunlugu vs üzerinden)

Ancak metabolizma halen o kadar az bilinen bir konu ki, otörler tek yumurta ikizlerinde bi,e metabolik işleyişin cok farkli olabildiğini ifade ediyorlar. Yaşam suresine etki eden çok değişkenli faktör sayısınınfazlalığı, birey için ömür biçmeyi imkansız hale getiriyor. Biliyoruz ki, epigenetik etkenler, yaşam koşullarının etkisi, sahip olunan genetik özelliklerin etkisinden çok daha fazla.

Genel olarak yaşam süresini belirleyen, hammaddelerin enerjiye dönüştüğü mitekondri zarlarındaki ETS elektron transport zinciri nin doğru işlemesi..... Eğer ETS ideal hale getirilirse, ömrün ne kadar olacağı tahmin edilemez denmekte. Bunun için en basta dogru enerji kaynaklarını almak gerekiyor. Günümüzde modern yaşamda bu imkansiza gayet yakınlaşmış durumda. 2.si de sirkadiyen ritme uygun yaşamak zorunluluk. Doğru kaynağı bir de doğru zamanda almak gerekiyor. Bunlar fabrika ayarlarımızın gereklilikleri.

Diğer yandan felsefi-psikolojik olarak gün içinde yeterli miktarda parasempatik sisteme geçmek zorundayız. ZORUNDAYIZ. Gecersek iyi olur degil yani mecburuz. Modern yaşamda bu neredeyse yasak. Meditasyon, ibadet, durmak, içe yönelmek, dinginlik biyoloji için GÜN IÇİNDE en az 1 saat mutlak duzeyde gerekli. (Beynin beta dan alpha moduna geçmesi)

Bunlar akla ilk gelen temel ömür etkileyici faktörlerden. Yaşam amacı olmak, bir konuda uzmanlaşma cabasi, nitelikli kişisel bağlar kurabilmek, fayda sağlayıp deger üretebilme vs vs vs gerekliliği konuları bitmez.

Birey bazinda normal dışı uzun yaşamlar konusunda bilimsel olarak kabul görebilecek bulgu vs elimizde olmadığı için net konuşmak hata olacaktir. Mısır firavunlarının da yazıtlara göre normal dışı uzun yaşamları olanları kayit edilmiş. Ancak gerçek mi bilmiyoruz.

Geçmiş dönemlerde yaşam daha fabrika ayarında, fakat daha tehlikeli ve zordu. Insan gücü kullanımı, soğuk sıcağa maruz kalma, vahşi hayvanların etkisi, doğal olaylar karşısında çaresizlik, doğum kayıpları, tedavi yokluğu gibi ir sürü nedenle yeterli ömür yasanamiyordu. Modern düzende ise, yanlış enerji kaynaklari, sedanter yaşam, elektromanyetik alanlar, daha uzun bir liste sorunlar yüzünden genetik ömrün yarısını kullanabiliyoruz neredeyse.

İdeal şartlar sağlanabilirse ömür tahminlerin ötesine geçebilir. Ancak bu şekilde yaşamış kitle, bir dönem henüz bulunmuş değil. İzole uzun yaşayan insan populasyonlari bilinmekte, ancak onlar da 900 gibi zaman dilimlerini kapsamayan sürelerde yaşıyorlar.

130 görüntülenme
3
Teşekkür (4)
Paylaş
3
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın