Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
8
Puan Ver

İnsanlar neden müzikten haz alır? Müzikten haz alan ya da en azından ritim duygusu sahibi başka hayvanlar var mıdır?

Neden müzikten zevk alacak şekilde evrimleşmişiz? Müzikten haz almak ya da ritim duygusu neden avantajlı ki bu şekilde evrimleşmişiz? Evrimsel avantajı var mıydı yoksa tesadüfen mi bu şekilde evrimleştik? Avantajlı ise neden başka hayvanların müzik zevki yok? Varsa hangi hayvanların müzik zevki vardır?

1
164 görüntülenme
Teşekkür
Hatırla
Takip (3)
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Merhaba,

Konu gerçekten bilimsel araştırma altyapısı veya okuması olan kişilerin yorum yapması gereken kapsamlı bir konu.

Bunun bilinci ile sorunuza uzmanların da affına sığınarak düşüncemi söyleyeceğim.

Ses ile iletişim tüm canlıların kullandığı en güçlü duyusal yeteneklerimizden biri.

Ritm duygusu ise daha Ana Rahminde onun düzenli “kalp atışı ritmi” ile duyusal kabiliyetimizin içeriğine güven-sevgi-tanıdık-korunma gibi hisleri kodlayan ilk müzik ritmi bilgisidir diyebiliriz.

Bu ilk ritm müziğin beyinmizin katmanlarında duygularımızı harekete geçiren ilk basamağıdır (ilk müzik kodu) ve insan evrimi içinde diğer gelişimlere paralel gelişmektedir.

ilkel toplumlardan gelişmiş toplumlara müzik ve dans ritüel veya sanatlarını gözlemlediğimizde müziğin de diğer görsel sanatlar gibi geliştiğini gelişirken genetik kütüphaneyi de kullandığını görebiliriz, örneklendirebiliriz.

Çocukların sanatsal kabiliyetlerini ebeveynlerinden aldığı oranı diğerlerine göre yüksektir.

Müzik; içeriğindeki sesler-ritm ve sözler ile aktardığı duygu veya felsefesi ile tümleşik ve zaman boyutu da olan geniş bilgidir.

Zaman boyutu; müziğin işlendiği zamandaki duyguyu hatırlanması ve yeniden yaşanmasını sağlayan boyutudur, koku duygusu gibi.

İnsanlar duygularını harekete geçiren tüm sanatlardan haz duymaları bu yüzdendir.

Hayvanların bazı ritm içeren seslerden, veya bazı müziklerden haz duyduklarını söyleyebiliriz. Süt ineklerine sağım sırasında verilen müziğin onların süt verme oranını artırdığını okumuştum.

Ancak müziği sanata dönüştürmek şu an sadece insan türünde mevcut.

Çünkü evrim “önce hayatta kal ve temel ihtiyaçları gider.” aşamasınının tamamlanmasını ön koşul koyar.

Saygılarımla;

269 görüntülenme
Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
1

Kaynaklar

  • Yazar Yok. Beğüm Kovulmaz , Müzik Beyin Evrim Makalesi. (10 Mayıs 2020). Alındığı Tarih: 10 Mayıs 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Antik dünyada sanat ne idiyse, modern dünyada bilim de odur: ayırt edici özelliğimizdir. İnsan beyninde fayda, her zaman güzelliği takip eder.”
Benjamin Disraeli