Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
8
Puan Ver

İnsanlar neden müzikten haz alır? Müzikten haz alan ya da en azından ritim duygusu sahibi başka hayvanlar var mıdır?

Neden müzikten zevk alacak şekilde evrimleşmişiz? Müzikten haz almak ya da ritim duygusu neden avantajlı ki bu şekilde evrimleşmişiz? Evrimsel avantajı var mıydı yoksa tesadüfen mi bu şekilde evrimleştik? Avantajlı ise neden başka hayvanların müzik zevki yok? Varsa hangi hayvanların müzik zevki vardır?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip (3)
Paylaş
1 Cevap

Merhaba,

Konu gerçekten bilimsel araştırma altyapısı veya okuması olan kişilerin yorum yapması gereken kapsamlı bir konu.

Bunun bilinci ile sorunuza uzmanların da affına sığınarak düşüncemi söyleyeceğim.

Ses ile iletişim tüm canlıların kullandığı en güçlü duyusal yeteneklerimizden biri.

Ritm duygusu ise daha Ana Rahminde onun düzenli “kalp atışı ritmi” ile duyusal kabiliyetimizin içeriğine güven-sevgi-tanıdık-korunma gibi hisleri kodlayan ilk müzik ritmi bilgisidir diyebiliriz.

Bu ilk ritm müziğin beyinmizin katmanlarında duygularımızı harekete geçiren ilk basamağıdır (ilk müzik kodu) ve insan evrimi içinde diğer gelişimlere paralel gelişmektedir.

ilkel toplumlardan gelişmiş toplumlara müzik ve dans ritüel veya sanatlarını gözlemlediğimizde müziğin de diğer görsel sanatlar gibi geliştiğini gelişirken genetik kütüphaneyi de kullandığını görebiliriz, örneklendirebiliriz.

Çocukların sanatsal kabiliyetlerini ebeveynlerinden aldığı oranı diğerlerine göre yüksektir.

Müzik; içeriğindeki sesler-ritm ve sözler ile aktardığı duygu veya felsefesi ile tümleşik ve zaman boyutu da olan geniş bilgidir.

Zaman boyutu; müziğin işlendiği zamandaki duyguyu hatırlanması ve yeniden yaşanmasını sağlayan boyutudur, koku duygusu gibi.

İnsanlar duygularını harekete geçiren tüm sanatlardan haz duymaları bu yüzdendir.

Hayvanların bazı ritm içeren seslerden, veya bazı müziklerden haz duyduklarını söyleyebiliriz. Süt ineklerine sağım sırasında verilen müziğin onların süt verme oranını artırdığını okumuştum.

Ancak müziği sanata dönüştürmek şu an sadece insan türünde mevcut.

Çünkü evrim “önce hayatta kal ve temel ihtiyaçları gider.” aşamasınının tamamlanmasını ön koşul koyar.

Saygılarımla;

Teşekkür
Paylaş
1

Kaynaklar

  1. Beğüm KOVULMAZ , Müzik Beyin Evrim Makalesi Müzikofili -Oliver Socks ve insanın Türeyişi -Darvin kitaplarından kaynaklanıp yorumluyor. Daha geniş bilgi için bu okumalar da yapılabilir.
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“İhtiyacımız olan tek şey var: Çalışmak!”
Mustafa Kemal Atatürk
Geri Bildirim Gönder