Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

İnsanlar neden kültürlerine bağlanırlar?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Gelenek ve kültür, bireyin karakter oluşumu, kim olacağına kadar derinden etkili, sosyal olmanın sonucudur.

Kökeni mağaraya dayanır.

Nesiller arası aktarımda, diğer bütün sosyal unsurlara göre en yoğun, kaybı en az aktarılanıdır.

Nasıl evrimsel olarak yaşamda kalma, tehlikelere karşı tetikte olma gibi taşınan temel kodlar varsa, kültürel aktarımda da bir popülasyona ait sosyal kurallar, o sosyal kurallar içinde var olma, onanma, kabul görme gibi temel ihtiyaçların giderilmesinde bir etkileşim dilidir.

Kişi içinde bulunduğu kültürel kodlara uyduğu oranda UYUMLANABİLİR ve üreme gibi temel ihtiyaçlarını karşılaması kolaylaşır. Kültürün belirlemiş olduğu sosyal roller -ki aslında belirlenmiş kalıplardır-, bireylerin sosyal etkileşimini bu kalıplar yoluyla kolaylaştırır. Bu, anlamın kelimelere dökülerek, anlam açısından kayba uğramasına rağmen, anlaşmayı kolaylaştırması gibi düşünülebilir. Birey öznel yapısından feragat ederek, kendisinden beklendiği gibi biri olarak, hem kabul görür, hem de üreme, eş bulma, kazanç elde edebilecek şartlara ulaşma gibi ihtiyaçlarını gidermede avantaj sağlar. (Zaten bu nedenle kişinin kendisi olmaya ihtiyacı vardır, bu nedenle de gelişmek zorundadır kendisini keşfetmek zorundadır. Toplumun biçimlendirdiği kişiden, kendi donanımlarını gerçekleştireceği kişi olmaya ihtiyacı vardır.)

Kültür ve gelenek, bütün öğreti, din vs den önde, daha derin yaşanır. Aynı din in farklı kültürlerde farklı yaşanıyor olmasının nedeni de budur.

Bunlar konunun sosyal yanları idi.

Diğer yandan konuya biyolojik açıdan bakarsak, doğum sonrası dönemde ergenliğe kadar, beyinde kayıt derin mod da olur. Bunu artık ölçebiliyoruz. Hangi yaş aralıklarında hangi Hertzde kayıt yapıldığı yüksek oranda anlaşılmış durumda. Ve yetiştirilme şekli bu nedenle KALICIya çok yakındır, değiştirmek imkansıza oldukça yakındır.

İçinde büyüdüğümüz kültürel ve geleneksel yapıya objektif bakamıyor olmamızın nedenleri olarak da sayılabilir hepsi. Öküze ineğe tapan birini küçümseyen, ancak kendisi de kulak memesini sıkıp tahtaya vurup bunu normal gören bireylerin kendilerine objektif olamamaları, kültür ve geleneklerine olan sosyal ve biyolojik bağlarıyla yakından alakalı.

Teşekkür (1)
Paylaş
1

Kaynaklar

  1. Kaynak
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“İki olasılık vardır: Sonuç hipotezinizi doğrularsa, bir ölçüm yapmışsınızdır. Yanlışlarsa, bir keşif yapmışsınızdır.”
Enrico Fermi
Geri Bildirim Gönder