Sorulara Dön
0
Psikoloji & Psikiyatri

İnsanlar neden kültürlerine bağlanırlar?

1
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Gelenek ve kültür, bireyin karakter oluşumu, kim olacağına kadar derinden etkili, sosyal olmanın sonucudur.

Kökeni mağaraya dayanır.

Nesiller arası aktarımda, diğer bütün sosyal unsurlara göre en yoğun, kaybı en az aktarılanıdır.

Nasıl evrimsel olarak yaşamda kalma, tehlikelere karşı tetikte olma gibi taşınan temel kodlar varsa, kültürel aktarımda da bir popülasyona ait sosyal kurallar, o sosyal kurallar içinde var olma, onanma, kabul görme gibi temel ihtiyaçların giderilmesinde bir etkileşim dilidir.

Kişi içinde bulunduğu kültürel kodlara uyduğu oranda UYUMLANABİLİR ve üreme gibi temel ihtiyaçlarını karşılaması kolaylaşır. Kültürün belirlemiş olduğu sosyal roller -ki aslında belirlenmiş kalıplardır-, bireylerin sosyal etkileşimini bu kalıplar yoluyla kolaylaştırır. Bu, anlamın kelimelere dökülerek, anlam açısından kayba uğramasına rağmen, anlaşmayı kolaylaştırması gibi düşünülebilir. Birey öznel yapısından feragat ederek, kendisinden beklendiği gibi biri olarak, hem kabul görür, hem de üreme, eş bulma, kazanç elde edebilecek şartlara ulaşma gibi ihtiyaçlarını gidermede avantaj sağlar. (Zaten bu nedenle kişinin kendisi olmaya ihtiyacı vardır, bu nedenle de gelişmek zorundadır kendisini keşfetmek zorundadır. Toplumun biçimlendirdiği kişiden, kendi donanımlarını gerçekleştireceği kişi olmaya ihtiyacı vardır.)

Kültür ve gelenek, bütün öğreti, din vs den önde, daha derin yaşanır. Aynı din in farklı kültürlerde farklı yaşanıyor olmasının nedeni de budur.

Bunlar konunun sosyal yanları idi.

Diğer yandan konuya biyolojik açıdan bakarsak, doğum sonrası dönemde ergenliğe kadar, beyinde kayıt derin mod da olur. Bunu artık ölçebiliyoruz. Hangi yaş aralıklarında hangi Hertzde kayıt yapıldığı yüksek oranda anlaşılmış durumda. Ve yetiştirilme şekli bu nedenle KALICIya çok yakındır, değiştirmek imkansıza oldukça yakındır.

İçinde büyüdüğümüz kültürel ve geleneksel yapıya objektif bakamıyor olmamızın nedenleri olarak da sayılabilir hepsi. Öküze ineğe tapan birini küçümseyen, ancak kendisi de kulak memesini sıkıp tahtaya vurup bunu normal gören bireylerin kendilerine objektif olamamaları, kültür ve geleneklerine olan sosyal ve biyolojik bağlarıyla yakından alakalı.

153 görüntülenme
1
Paylaş
1

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et