Sorulara Dön
1
Psikoloji & Psikiyatri

İnsanlar neden ağlar?

Mutlu, mutsuz, korkmuş, sinirli vs olduğumuzda neden ağlarız? Göz yaşını ne tetikler?

2
2,079 görüntülenme
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Merhaba Feyza.

Zaman içinde yapılan araştırmalarda ağlamanın önemli bir evrimsel amaca hizmet edebileceği, gözyaşlarının başkalarına kimyasal sinyaller gönderebileceği gibi pek çok keşif yapmıştır. Yine yapılan araştırmalarda bebeklerin benzer şekillerde ağladıkları, bunun da ebeveynlerin dikkatini çekmek amaçlı olduğu söylenmiştir. Ancak yetişkinlerde durum biraz daha farklıdır.

Gözyaşını ne tetikler? Mesela mutlu olunca ya da üzülüce de ağlarız... Gözyaşını üretime görevi hipotalamustadır. Yoğun ve ezici bir duygu dürtüsü oluştuğu zaman amigdala, hipotalamusa sinyal gönderir. Bu sayede dürtüleri algılayan hipotalamus otonom sinir sistemini aktif eder. Buna örnek olarak bir yarış kazanıp ödül alan kişi ile o yarışı kaybeden kişinin ağlaması gösterilebilir. Kişiler farklı nedenlerden dolayı ağlarlar ancak ne tesadüftür ki bu kişilerin beyinlerindeki işlemler aynı sırayla gerçekleşir; ağlama işlemi aynı sırayla olur.

Ağlamanın her ne kadar sağlık üzerinde olumlu bir etkisinin olduğu kanıtlanmasa da insanların çok büyük bir kısmı ağladıktan sonra zihinsel ve bedensel olarak kendilerini iyi hissettiğini söylemiştir. Tüm bunların yanında ağlamak, vücut üzerinde çeşitli şekillerde etki gösterir. Mesela burun temizliğinde... Çünkü ağlarken göz yaşları sadece gözümüzden akmaz, ufak bir kısmı da burundan süzülür. Bu da ağlarken burnumuzun akma sebeplerinden biridir.

Ağlamak gözlerin kurumasını engeller ve temizlenmesine de yardım eder. Gözümüze kirpik ya da toz vb. yabancı bir madde kaçtığında gözün sulanması, göz yaşının akması, gözün temizlenmesi amacıyla gerçekleşir.

Yine yapılan çalışmalarda, soğan doğrarken oluşan göz yaşının duygusal sebeplerden oluşan göz yaşından farklı olduğu sonucuna varılmıştır. Bu da ilk cümlemde belirttiğim kimyasal sinyaller gönderme durumuyla alakalıdır.

1,891 görüntülenme
2
Teşekkür (2)
Paylaş
2

Kaynaklar

merhabalar Feyza Güçkıran

özellikle çok stresli anlarda beden kendini rahatlatmak amacıyla ağlar. 2014 yılında yapılan bir araştırmada ağlamanın insanları doğrudan yatıştırıcı, sakinleştirici ve duyguları düzenleyen hormonları salgılattığını ortaya koydu. ayrıca göz yaşının içinde stress hormonu bile bulunmuştur, bu etki beyne ağrı azaltıcı etki yaratmaktadır. dahası nabız sayısını düşürdüğü ağlamadan sonra nefes alış-verişin yavaşlattığı ve ruh halini düzene soktuğu da yapılan çalışmalarla keşfedilmiştir. sosyal anlamdaysa primatlar dahil, sosyal hayvanlar ağladığı zaman çevresi yardım ve ilgi göstermeye meyillidir, sosyal anlamda da avantajları vardır.

1,230 görüntülenme
0
Teşekkür (1)
Paylaş
0

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın