Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
8
Puan Ver

İnsanlar konuşma dilleri ilk oluştuğunda farklı dilleri nasıl öğrendiler?

İlk duruma baktığımızda çevirmen ya da sözlük gibi yardımcılar yoktu, insanlar nasıl kendi dillerindeki kelimelerin karşılığını diğer dillerde öğrendiler. Somut nesneler öğrenilebilir olsa da "şevkat" gibi soyut şeyleri nasıl öğrendiler?

1
Teşekkür (2)
Hatırla (2)
Takip (4)
Paylaş
1 Cevap

Konuşma - dil, aniden ortaya çıkan kompleks bir iletişim biçimi olmamıştır büyük ihtimalle.

Temel ihtiyaçlar merkezli, basit hareketler seslerle başlamış olabilir. Özellikle bizim konuşurken elimizi kolumuzu oynatmamız, bir çok otör açısından iletişimin bu şekilde başlamasından kalan bir anlatım biçimi. Ki oldukça mantıklı görünüyor. İleri düzey anlam aktarımına ulaşmış bir türün halen hareketleri kullanması ilginç.

Komün yaşamda iletişim amaçlı kullanılan hareket ya da seslerin yaygınlaşması, iletişimi ve sosyal yapıyı güçlendirmiş olmalı. Tanıma, güven duymaya etkisi büyük olmalı. Komünite daha geniş alanları kaplamaya başlayınca, aynı nesneye - olguya karşılık gelen hareket-seslerde farklılıklar oluşmaya başlayacaktı kaçınılmaz olarak. Günümüzdeki yöresel dil farklılıkları gibi, izolasyon kültürü değiştirir, dil bunlardan sadece biridir. İletişim gereği bu farkları diğer bireylerden hızlı öğrenenler olacaktır. Av a gitme, avın paylaşımı, yeni yerler keşfetme gibi zorunlu ihtiyaçlar gereği iletişim zorunluydu büyük ihtimal. İletişimi sağlayan bireyler sadece dil değil, yaşam şekline ait değişikliklerin de taşıyıcısı olabilir.

Coğrafyanın genişlemesi, kültür farklılığını artıracaktır, dil de kompleksleşmenin yanında farklılığa uğrayacaktır. Bu durumda etkileşimi devam eden komünlerde, ayrışma görece daha az, izolasyonda kalan (coğrafi yapı nedeniyle dağ-vadi içinde kalma gibi) komünlerde bu çok daha fazla olacaktır. Hem kompleksleşme devam ederken izolasyon nedeniyle dil tamamen değişim göstermek zorunda kalacaktır. Bu nedenle dil oluşumu esnasında kitlesel olarak ayrı coğrafyalar birbirinin dillerini bilmiyordu. Gereklilikler üzere sürekli iletişim sağlanaması sonucu yakın coğrafyalarda sınırlı sayıda kişinin farkları bilmesi yeterli oluyor olmalı temel gereksinimlerin alış verişin gerçekleşmesi için.

Kendi dönemlerinde avcı toplayıcı olarak coğrafya ile sınırlandırılmış yaşadıkları için farklılaşmış dilleri bilmek hayati önem taşımıyordu. Ancak yerleşik düzen, bu farklılıkları hayati önem olmaktan çıkarmıştır. Ortak yaşam için faaliyetlerin gerekliliği açısından ortak ve gelişmiş bir etkileşimi dilinin önemi merkeze kaymış olmalı. Yaşamda kalmayı kolaylaştıran tarım hayvancılık gibi dil de önemini merkeze çekmiş olmalı. Kendisi dışındaki komünlerle iletişim sınırlı da olsa daima olmak zorundaydı büyük ihtimalle. Avlanma alanları, su kaynakları gibi zorunlu ortak yaşam alanları açısından iletişim bir çok komün için kaçınılmazdı. Bu nedenle farklılaşmış dillere ait bilgi korunmuş ve güncellenmiş olmalı.

Teşekkür (2)
Paylaş
1

Kaynaklar

  1. Kaynak
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Herkes, kendisinin sınırlarını Evren'in sınırları zanneder.”
Arthur Schopenhauer
Geri Bildirim Gönder