Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
Anonim Üye
1

insanlar kendi akrabalarından bireylere sadece ahlaki ve kültürel nedenlerden dolayı mı cinsel dürtü hissetmez?

ya da insanlar akrabalarına karşı cinsel dürtü hissedebilirler ama bunu ahlaki nedenlerden dolayı baskılar mı?
206 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
1 Cevap
Kabul Edilen Cevap
Sivasli Istari
Sivasli Istari Lise öğrencisi

Öncelikle söyleyeyim eğer hiç okumak istemiyorsan kalın bir şekilde yazdığım kısma bak sadece, sorunun cevabı orada. Ama tamamını okumanı tavsiye ederim.

Freud'un "Psikoseksüel Gelişim" kuramına göre (daha doğrusu Freud'a göre) insanlar akrabalarına doğdukları anda cinsel bir haz duyarlar, önce o kuramı yazayım. Öncelikle doğumumuzdan ölümümüze kadar 5 adet evre geçiririz bunlar sırasıyla; Oral, Anal, Fallik, Latent ve Genital'dir.

Bu Reklamı Kapat

Oral 0-1 yaş arasında gerçekleşen evredir, libidomuz (cinsel içgüdü) ağızımız da bulunur. Yane meme, emzik gibi şeyleri emmek bize güven verir, anne sütünden ayrıldığımız zaman bu evre biter.

Anal 1-3 yaş arasında gerçekleşen evredir, libidomuz anüsümüzde bulunur. Anne sütünden kesildikten sonra artık çocuk tuvalet eğitimine geçiş yapar yane anal evreye. Artık çocuk bu dönem de bebek bezinden kurtulma çabasına girer. Belki dikkat ettiysen bu yaşlarda hasta olan çocuklara fitil yoluyla bir tedavi uygularlar.

Bu Reklamı Kapat

Fallik 3-6 yaş arasında gerçekleşen evredir, libidomuz genital bölgelerimiz de bulunur. Bu yaşlarda artık erkek ve kız kendi aralarında ki genital farkları anlamaya başlar. Freud burada, erkek çocuklar bu yaşta annelerinin ilgileri için babalarını bir rakip olarak görmeye başladığını söyler buna "Oedipus Kompleksi" adı verilmiştir, kız için de tam tersi buna da "Elektra Kompleksi" adı verilmiştir. Bu evrede çocuk erkek ise annesine, kız ise babasına bir cinsel haz duyar, onunla birlikte olmak ister. Herkesin söylediği, "erkek çocuklar annelerini kız çocuklar babalarını daha çok sever" lafı buradan gelir. Bu evrenin sağlıklı bir şekilde geçilmesi için erkek babasına kız da annesine saygı duymaya başlar ve ahlaksal olarak böyle bir şeyin yanlış olduğunu yavaş yavaş anlamaya başlar. Eğer bu evre sağlıklı bir şekilde geçilmez ise yetişkin yaşlarda cinsel problemlere yol açabilir.

Latent 6-12 yaş arasında gerçekleşen evredir, libidomuz yoktur bu evreye gizli evrede denmektedir. Bu yaşta kişi kendini keşfetmek yerine entelleşmesi ve sosyal hayatta gelişmesi sağlanır (ilkokula ve kreşe gönderilmesi).

Genital 12 ve üstü arasında gerçekleşen evredir, libidomuz genital bölgelerimiz de bulunur. Bu yaşta kişi artık cinsel olgunluğa ulaşır (ergenlik başlangıcı). Bu evreyle birlikte bütün evreler sağlıklı bir şekilde atlatılırsa kişi zihinsel olarak sağlıklı bir yetişkin olur.

Psikoseksüel Gelişim
Psikoseksüel Gelişim
KhanAcademy

Mesela bununla ilgili bir vaka vericek olursam Freud'un Dora olarak adlandırdığı vaka olabilir. Kısaca anlatırsam Freud'un Dora dediği kişi gerçek adı Ida Bauer olan kişi küçük yaşlarından itibaren devamlı bir şekilde öksürüyormuş gitmediği doktor kalmamış haliyle kimse bir hastalık bulamamış ama Freud araştırmış. Neyse Dora evinde hizmetçi olarak görev yapan Bayan K ile babasının gizli bir ilişki yaşadığını öğrenmiş bunu bildikten sonra (kim bilir kaç yaşındaydı) Bayan K'nin kronik öksürüğünü kopyalamış bilinçaltına işleyerek bitmek bilmeyen bir öksürüğe sahip olmuştur. Fallik evresini sağlıklı bir şekilde atlatamayan Dora haliyle babasıyla bir ilişki kurmak istiyor (her ne kadar kabul etmese ve bunun yasak olduğunu bilmesine rağmen).

187 görüntülenme

Kaynaklar

  1. Yazar Yok. Wikipedia. (30 Haziran 2020). Alındığı Tarih: 30 Haziran 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  2. Yazar Yok. Khanacademytr. (30 Haziran 2020). Alındığı Tarih: 30 Haziran 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından kabul edilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
4
  • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et