Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
3
Puan Ver

İnsanlar gelecekte eşeysiz üremeye doğru evrimleşebilir mi?

Bildiğim kadarıyla insanda cinsel çiftbiçimlilik azalıyor,yanlışım varsa düzeltin,bu nesiller geçtikse seksin yok olmasına sebep olur mu?

2
288 görüntülenme
Teşekkür (1)
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

İnsan gelişiminin ileri noktalarını öngörme çabası açısından soru iyi.

Güdü - sürüngen beyin homosapiens in yaşamda kalma mücadelesinin merkezini oluşturdu. Yaşamda kalma tür bazında, üreme ise türe bağlı birey bazında varolma kodunun dışa vurumu oldu. Ancak hızlı değişim, yaşamda kalmaya çalışan bir biyoloji yerine, yaşamda konfor arayan bir forma evrildi gibi görünüyor. Üreme tür bazlı bir yaşamda kalma faaliyetinin bireydeki yansıması iken, artık birey bazlı bir yaşam tarzına geçilmekte. Hatta tedaviler bile bu anlamda sorunlu genetik yapıların daha önce elenmesi, sağlam genetik kodların aktarılmasının önüne geçmesi yönüyle aynı rolde görülebilir. Birey bazlı yaşam, şu anda görülebilir olan kısım. Transhümanizm gibi bir gerçek yanıbaşımızda bizi bekliyor. Akıllı saat bileklikler, bu yeni insan yapısının start göstergesi ve beyin bilgisayar birleşimine giden yolun basit öncülleri. İşte yakın gelecekte bedene bağlı cinsel ilişkinin azalması hatta yok olması durumu oldukça muhtemel gibi görünmekte. Dünya insanın bu doğa karşıtı berbat yaşam tarzına bir süre daha dayanabilirse, şımarık ergen insan türü kendi doğasına da yoğun müdaheleler yapacak. Belki çok fazla meşrulaştırıcı neden ortada dolaşacak transhümanizmi destekleyen. Ancak bunun ileri sonuçları hakkında fikrimiz yok. Gün boyunca bilgisayar başında çalışan bireyler olarak, dijital bir ortama bağlanmış beynimizle yaşamak oldukça sıradan olacaktır. İşte bu ve benzeri durumlar, daha zihin temelli bir yaşam tarzına geçişi sağlayacak zamanla. Bu zamana kadar hiç olmamış biçimde bütün sosyal, eğitim, mesleki ihtiyaçlar dijital entegre sistemleriyle halledilebilecek. Belki daha başka özel ihtiyaçlar da. Günümüzde bile evlilik artık elenmeye başlayan bir yaşam tarzı olmaya başlamışken, yeni dijital merkezli yaşamda birey o kadar merkezde olacak ki, evlilik domestik, eski ve modası geçmiş bir yaşam şekli görülecektir.

Tabii ki, homosapiens in genetik yapısı henüz mağaradaki haliyle olduğu, biyolojik fabrika ayarlarının da o mağaradaki haliyle durduğunu düşünürsek, yaşanacak sorunların da kaçınılmazlığı aşikar.

491 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
Puan Ver
3
Puan Ver
Teşekkür (5)
Paylaş
3

Bence, (eğer soruyu soran arkadaşın eşeysizden amacı, bölünme ile çoğalma ise), insanların gelecekte eşeysiz üremeye doğru evrimleşmesi diye bir durum asla ve asla olmaz, olamaz. Soruya uzun uzun biyolojik olarak bir yanıt vermeden önce, mantıksal açıdan buna olanak yok. Çünkü, biyolojik evrim eşeyli üremeden (ökaryot hücreler) sonra sıçrama yapmıştır ve 4 milyar yıl sonrası insan evrilmiştir. Eşeysiz üreme, bölünmeyle, ama hücre düzeyinde gerçekleşen bir üreme çeşididir ve salt kendini kopyalamaktan ibarettir. Hücre bölünerek çoğalır ve yaşamı sürdürür, ama çeşitlilik olmaz ve asla insana ulaşamaz. Bu tarz üreme ilkel tip tek hücrelilerde (prokaryotlar) görülür. İnsan ise son derece karmaşık bir (ökaryot) canlıdır. İnsanın bölünmesini düşünmek tam bir şaka olur...

214 görüntülenme
Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Evrim, sadece nereden geldiğimizle ilgili bir hikaye değildir. Aynı zamanda, yaşamın merkezinde yer alan epik bir şiir gibidir.”
Kenneth R. Miller