Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
3
İnsanlar gelecekte eşeysiz üremeye doğru evrimleşebilir mi?
Bildiğim kadarıyla insanda cinsel çiftbiçimlilik azalıyor,yanlışım varsa düzeltin,bu nesiller geçtikse seksin yok olmasına sebep olur mu?
782 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
2 Cevap
Bu Reklamı Kapat
Kabul Edilen Cevap
Ersals Krononot
Ersals Krononot Krononot⁸

İnsan gelişiminin ileri noktalarını öngörme çabası açısından soru iyi.

Güdü - sürüngen beyin homosapiens in yaşamda kalma mücadelesinin merkezini oluşturdu. Yaşamda kalma tür bazında, üreme ise türe bağlı birey bazında varolma kodunun dışa vurumu oldu. Ancak hızlı değişim, yaşamda kalmaya çalışan bir biyoloji yerine, yaşamda konfor arayan bir forma evrildi gibi görünüyor. Üreme tür bazlı bir yaşamda kalma faaliyetinin bireydeki yansıması iken, artık birey bazlı bir yaşam tarzına geçilmekte. Hatta tedaviler bile bu anlamda sorunlu genetik yapıların daha önce elenmesi, sağlam genetik kodların aktarılmasının önüne geçmesi yönüyle aynı rolde görülebilir. Birey bazlı yaşam, şu anda görülebilir olan kısım. Transhümanizm gibi bir gerçek yanıbaşımızda bizi bekliyor. Akıllı saat bileklikler, bu yeni insan yapısının start göstergesi ve beyin bilgisayar birleşimine giden yolun basit öncülleri. İşte yakın gelecekte bedene bağlı cinsel ilişkinin azalması hatta yok olması durumu oldukça muhtemel gibi görünmekte. Dünya insanın bu doğa karşıtı berbat yaşam tarzına bir süre daha dayanabilirse, şımarık ergen insan türü kendi doğasına da yoğun müdaheleler yapacak. Belki çok fazla meşrulaştırıcı neden ortada dolaşacak transhümanizmi destekleyen. Ancak bunun ileri sonuçları hakkında fikrimiz yok. Gün boyunca bilgisayar başında çalışan bireyler olarak, dijital bir ortama bağlanmış beynimizle yaşamak oldukça sıradan olacaktır. İşte bu ve benzeri durumlar, daha zihin temelli bir yaşam tarzına geçişi sağlayacak zamanla. Bu zamana kadar hiç olmamış biçimde bütün sosyal, eğitim, mesleki ihtiyaçlar dijital entegre sistemleriyle halledilebilecek. Belki daha başka özel ihtiyaçlar da. Günümüzde bile evlilik artık elenmeye başlayan bir yaşam tarzı olmaya başlamışken, yeni dijital merkezli yaşamda birey o kadar merkezde olacak ki, evlilik domestik, eski ve modası geçmiş bir yaşam şekli görülecektir.

Tabii ki, homosapiens in genetik yapısı henüz mağaradaki haliyle olduğu, biyolojik fabrika ayarlarının da o mağaradaki haliyle durduğunu düşünürsek, yaşanacak sorunların da kaçınılmazlığı aşikar.

852 görüntülenme
Bu cevap, soru sahibi tarafından kabul edilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
3
  • Raporla
Cevap
Tc Unutmaz
Tc Unutmaz İrfan Unutmaz.

Bence, (eğer soruyu soran arkadaşın eşeysizden amacı, bölünme ile çoğalma ise), insanların gelecekte eşeysiz üremeye doğru evrimleşmesi diye bir durum asla ve asla olmaz, olamaz. Soruya uzun uzun biyolojik olarak bir yanıt vermeden önce, mantıksal açıdan buna olanak yok. Çünkü, biyolojik evrim eşeyli üremeden (ökaryot hücreler) sonra sıçrama yapmıştır ve 4 milyar yıl sonrası insan evrilmiştir. Eşeysiz üreme, bölünmeyle, ama hücre düzeyinde gerçekleşen bir üreme çeşididir ve salt kendini kopyalamaktan ibarettir. Hücre bölünerek çoğalır ve yaşamı sürdürür, ama çeşitlilik olmaz ve asla insana ulaşamaz. Bu tarz üreme ilkel tip tek hücrelilerde (prokaryotlar) görülür. İnsan ise son derece karmaşık bir (ökaryot) canlıdır. İnsanın bölünmesini düşünmek tam bir şaka olur...

474 görüntülenme
1
  • Raporla
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et