Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Efe Gerenli
Efe Gerenli
14K UP
Üye
4

İnsanlar gelecekte eşeysiz üremeye doğru evrimleşebilir mi?

Bildiğim kadarıyla insanda cinsel çiftbiçimlilik azalıyor,yanlışım varsa düzeltin,bu nesiller geçtikse seksin yok olmasına sebep olur mu?
1,804 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
ersals krononot
ersals krononot
227K UP
Krononot⁸

İnsan gelişiminin ileri noktalarını öngörme çabası açısından soru iyi.

Güdü - sürüngen beyin homosapiens in yaşamda kalma mücadelesinin merkezini oluşturdu. Yaşamda kalma tür bazında, üreme ise türe bağlı birey bazında varolma kodunun dışa vurumu oldu. Ancak hızlı değişim, yaşamda kalmaya çalışan bir biyoloji yerine, yaşamda konfor arayan bir forma evrildi gibi görünüyor. Üreme tür bazlı bir yaşamda kalma faaliyetinin bireydeki yansıması iken, artık birey bazlı bir yaşam tarzına geçilmekte. Hatta tedaviler bile bu anlamda sorunlu genetik yapıların daha önce elenmesi, sağlam genetik kodların aktarılmasının önüne geçmesi yönüyle aynı rolde görülebilir. Birey bazlı yaşam, şu anda görülebilir olan kısım. Transhümanizm gibi bir gerçek yanıbaşımızda bizi bekliyor. Akıllı saat bileklikler, bu yeni insan yapısının start göstergesi ve beyin bilgisayar birleşimine giden yolun basit öncülleri. İşte yakın gelecekte bedene bağlı cinsel ilişkinin azalması hatta yok olması durumu oldukça muhtemel gibi görünmekte. Dünya insanın bu doğa karşıtı berbat yaşam tarzına bir süre daha dayanabilirse, şımarık ergen insan türü kendi doğasına da yoğun müdaheleler yapacak. Belki çok fazla meşrulaştırıcı neden ortada dolaşacak transhümanizmi destekleyen. Ancak bunun ileri sonuçları hakkında fikrimiz yok. Gün boyunca bilgisayar başında çalışan bireyler olarak, dijital bir ortama bağlanmış beynimizle yaşamak oldukça sıradan olacaktır. İşte bu ve benzeri durumlar, daha zihin temelli bir yaşam tarzına geçişi sağlayacak zamanla. Bu zamana kadar hiç olmamış biçimde bütün sosyal, eğitim, mesleki ihtiyaçlar dijital entegre sistemleriyle halledilebilecek. Belki daha başka özel ihtiyaçlar da. Günümüzde bile evlilik artık elenmeye başlayan bir yaşam tarzı olmaya başlamışken, yeni dijital merkezli yaşamda birey o kadar merkezde olacak ki, evlilik domestik, eski ve modası geçmiş bir yaşam şekli görülecektir.

Tüm Reklamları Kapat

Tabii ki, homosapiens in genetik yapısı henüz mağaradaki haliyle olduğu, biyolojik fabrika ayarlarının da o mağaradaki haliyle durduğunu düşünürsek, yaşanacak sorunların da kaçınılmazlığı aşikar.

884 görüntülenme
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
4
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
TC Unutmaz
TC Unutmaz
2,505 UP
İrfan Unutmaz.

Bence, (eğer soruyu soran arkadaşın eşeysizden amacı, bölünme ile çoğalma ise), insanların gelecekte eşeysiz üremeye doğru evrimleşmesi diye bir durum asla ve asla olmaz, olamaz. Soruya uzun uzun biyolojik olarak bir yanıt vermeden önce, mantıksal açıdan buna olanak yok. Çünkü, biyolojik evrim eşeyli üremeden (ökaryot hücreler) sonra sıçrama yapmıştır ve 4 milyar yıl sonrası insan evrilmiştir. Eşeysiz üreme, bölünmeyle, ama hücre düzeyinde gerçekleşen bir üreme çeşididir ve salt kendini kopyalamaktan ibarettir. Hücre bölünerek çoğalır ve yaşamı sürdürür, ama çeşitlilik olmaz ve asla insana ulaşamaz. Bu tarz üreme ilkel tip tek hücrelilerde (prokaryotlar) görülür. İnsan ise son derece karmaşık bir (ökaryot) canlıdır. İnsanın bölünmesini düşünmek tam bir şaka olur...

Tüm Reklamları Kapat

508 görüntülenme
2
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Uzayda Yaşam Dibimizde Olabilir mi?
Uzayda Yaşam Dibimizde Olabilir mi?
Işık Hızında Düşen Bir İğne, Dünyayı Yok Edebilir mi?
Işık Hızında Düşen Bir İğne, Dünyayı Yok Edebilir mi?
HAARP: Neyi Yapabilir, Neyi Yapamaz?
HAARP: Neyi Yapabilir, Neyi Yapamaz?
Titanik'te Batan İnsan Bedenlerine Ne Oldu?
Titanik'te Batan İnsan Bedenlerine Ne Oldu?
Su Altında Ateş Yakmak Mümkün mü?
Su Altında Ateş Yakmak Mümkün mü?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close