Sorulara Dön
1
Evrim & Abiyogenez

İnsanlar evrimi neden reddediyor?

Asıl yüzleşmekten korktukları şey inançlarını yitirmek mi?

1
Anonim 1
137 görüntülenme
Hatırla (1)
Takip (2)
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Kendini dindar olarak tanımlayıp rasyonel düşünceye uzak durmayı meşru gören kitleler, sadece evrimi reddetmiyor, bilime de sırtını dönmüş durumda. En temel neden başta rasyoneliteyi kaybetmesi. Ancak bu sadece bir semptom. Asıl neden değil.

Biliyoruz ki, kilise baskısı bir dönem yazılmış incil içeriğine uymayan bütün görüş düşünce araştırmayı yok etmeyi misyon edinmişti. Sözde tanrı sözüne karşı gelinememesi durumu, net bilimsel bulgulara ulaşan insanların bile ölümüne neden olmaktaydı. İşte bu kilise baskısı ve hıristiyanlığın RUHBANlığı kutsayan yaklaşımları, müslümanların kültürüne sızmayı ve etkin olmayı başarması üzerine, tanrının sözünden bizim anladığımıza karşıt hiçbirşey ortaya konamaz, koyan olursa haindir dinsizdir, dindarlık kapanarak zikir çekmektir anlayışı hakim olmaya başladı. Sadece bu nedenle değil tabii ki. Ruhbanlık anlayışının, müslüman yaşam tarzına bilinçli olarak sızdırıldığına dair tarihsel bulgular var. Dine aitmiş gibi gösterilen yeni ritüel - sistemler kurgulanarak, gerçek hayattan kopmanın, kendine dönerek içe yönelmenin tek başına kutsanması söz konusu olmuştur.

Evrim inkarcılığı da hıristiyanlıktan bize geçmiş bir yaklaşımdır. Kutsal kaynaklarda yaratılışın başlangıcına dair herhangi net bir ifadenin geçmiyor olmasına rağmen, kişiler sadece bilimsel argümanların TANRI YARATMIŞTIR demiyor olmasından bile rahatsızlık duyarak, abiyogenezin ya da türlerin genetik varyasyonlarla değişimini tanrı yaratımına alternatifmiş gibi algılanması söz konusu olmuştur. Diğer yandan bilimsel evrim teorisi yanında darwinizm olarak bilinen, dinlere karşı odakların, evrimi tanrı yaratımına karşı tez olarak sunması da konuyu kutuplamaya iten bir faktör. Çünkü zaten bilimsel literatüre uzaklığı fersah ile ölçülen dindar kesimin, bilimsel evrim ile darwinist odakları ayıracak bakış açıları söz konusu olamamaktadır.

Yani bu kişiler sadece evrim teorisine değil, bilime de mesafeli, şüpheci durmaktalar. Bütün bilim insanlarının ateist olduğunu zannetmekteler. Bilimin tanrısal metinlere karşı olduğunu zannetmekteler. Kırmızı asa, sözler köşkü vs vs oluşumlar tamamen bu kriterlere uyan, belli bir düşünceyi kutsayıp temel alıp, diğer bütün bakış açılarını dışlayıp yargılayan yaklaşımlarıyla rasyonaliteden kopmuş gençler malesef. Onlar, toplumdaki bu tarz kişileri temsil eden simgeler. Yani böyle düşünen kitlelerin, sosyal dışa vurumu.

Rasyonalite ile barışmamış bir bakış açısı sağlıklı olamaz.

Rasyonaliteden bağımsız İYİLİK söz konusu olamaz.

138 görüntülenme
4
Paylaş
4
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et