Sorulara Dön
0
Varsayımsal & Hipotetik

İnsanlar çocukluk/gençlik döneminde aynı eğitimi alsalardı toplumsal açıdan sonuç nasıl olurdu?

Eğitimsel,kültürel,ahlaki,sosyal vb. eğitimler her bireye aynı açıdan anlatılırsa ve kurallar/olaylara karşı bakış açısı kesin çizgilerle konulursa iyi/kötü veya merhametli/merhametsiz gibi zıt kavramlar yine ortaya çıkabilir miydi? Yoksa oran az olsa da gensel faktörler etkisini gösterip yine bu çatışmalar çıkar mıydı?

1
Hatırla
Takip (1)
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Merhaba, Enes. Zihniyet, fikir hayatı, duygu ve düşünceler bireyden bireye oldukça büyük farklılıklar gösterebiliyor. Aynı eğitimi almak derken, bunu eğitim seviyesi olarak ele alacağım. Eğitim seviyesinden bahsedecek olursak, örneğin eğitim seviyesi yükseldikçe insanlar, dinden, bağnazlık, yobazlık, tutuculuk (muhafazakarlık) ve daha birçok bunun gibi benzer durumun olma ihtimali daha düşük olmaktadır ama bu her okumaya, araştırmaya, sorgulamaya başlayanın az önce söylediğim mevcut düzeyini hiç azaltmayabilir, düşürmeyebilir, hatta arttırabilir bile! Şu an sadece din üzerinden de bir örnek verdim, dine saldırı gibi bir durum yok ortada, lütfen yanlış anlaşılmasın. Sadede gelelim, insan düşünsel anlamda özgür ve çeşitli bir varlıktır. Herkese aynı sözler söylenseydi bu onları kişilik, yaklaşım gibi bazı etkenlerden ötürü daha farklı şekillerde etkileyebilmekte, yönlendirebilmektedir. Ama insanın düşünsel anlamda özgür bir varlık olmasının yanında üstüne farklı şekillerde eğitim almaları, yetiştiği aileler, çevre, edindiği deneyimler onu daha da çeşitli şekillerde düşünmeye itebilmektedir. İşin ilginç kısmı, yetiştiği ailenin veya çevrenin diğer etkenlere göre daha çok rol aldığını görüyorum. Yine yanlış anlaşılmasın, şimdi söyleyeceklerimde insanları sınıflandırma, yargılama, yaftalama gibi bir amacım yok. Ama sıradan insanların ben çevresi ve büyüklerinin (ebeveynlerinin) dediklerini, yaptıklarını daha çok tekrarlama eğiliminde olduğunu gözlemliyorum ve sorgulamadıklarını fark ediyorum onlara söylenenlerin. Fazla uzattım, sizin söylediğiniz eğitimsel, kültürel, ahlaki, sosyal vb. açıdan her şey aynı şekilde anlatılsaydı, bence genetik faktörler yine etkisini gösterirdi. Nedense bence zaten dediğiniz şeyin zaten şu anda geçerli olduğunu düşünüyorum, insanlara ne yapılması, nasıl davranılması gibi şeylerin bence zaten aynı şekilde anlatıldığını düşünüyorum, insanların akıllarının kullanılmasına pek müsaade edilmemekte, hep aynı yol öğretilmekte birçok konuda. Her bireye sıradan bir hayat aşılanmaya çalışılıyor, çoğu kişinin gelecek hayali, bir ev ve bir araba satın almak! Çoğu kişinin değişiklik yapmak gibi bir derdi yok ya da değişiklik yapacak güçleri (maddi, manevi) ya da cesaretleri yok. Ama tabii tersi olunca sözü edilen kişi hemen; marjinal, değişik, çılgın, tuhaf diye yaftalanabiliyor. Bu biraz taraflı, öznel bir cevap olmuş olabilir, evet ama yine de cevaplamak istedim :). Umarım açıklayıcı olmuştur. Linkte de verdiğim din örneğini görebilirsiniz. saygılarla.

1
Paylaş
1

Kaynaklar

  • Nigel Barber. Why Are Educated People More Likely To Be Atheists?. (19 Şubat 2014). Alındığı Tarih: 02 Temmuz 2021. Alındığı Yer: Psychology Today | Arşiv Bağlantısı
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et